Press "Enter" to skip to content

TELE1’e ‘Karartma Cezası’

RTÜK toplantısından TELE1’e üç gün ‘karartma cezası’ çıktı.

CHP kontenjanından RTÜK üyesi İlhan Taşçı’nın daha önce paylaştığı üzere, RTÜK gizli olarak TELE1’le ilgili bir rapor hazırlamış ve Salı günü konuyla ilgili toplantının yapılacağı bildirilmişti.

Salı günü yapılan toplantıda TİP’li Milletvekili Sera Kadıgil’in TELE1’deki Diyaneti eleştiren bir konuşması gerekçe gösterilerek AKP’li üyelerin çoğunluğuyla televizyona üç gün ‘karartma cezası’ verildi.

Demokratik kitle örgütleri, gazeteciler ve muhalif milletvekillerinin tepki göstermiş olduğu RTÜK kararı herhangi bir yargı kararı olmaksızın uygulanırsa ve Şubat ayına kadar TELE1’e buna benzer başka bir ceza kesilirse, televizyonun yayın lisansının iptaline gidecek yol açılacak ve TELE1 kapatılacak.

Gözlemciler, seçimlere çeyrek kala AKP’nin herhangi bir karşıt görüşe tahammül edemediği ve yirmi yıllık suçlarını kamuoyuna açıklayan, gerçekleri aktaran, toplumsal paylaşım ortamları da içinde olmak üzere, kim varsa susturup hukuksuz bir biçimde iktidarını korumayı düşündüğünü belirtiyor.

TİP Milletvekili Sera Kadıgil Mecliste konuyla ilgili yapmış olduğu konuşmada tepki göstererek şöyle dedi:

‘İstanbul seçimlerini çalamadınız’

Zaten bu yüzden diyoruz ya biz ‘Hesaplaşacağız, hesaplaşacağız, hesaplaşacağız!’ diye. En çok da kiminle hesaplaşacağız biliyor musunuz? Bu ülkeyi bu hâle getiren, liyakatsizliği kural hâline getiren ve bu ülkenin tarihinde gelmiş geçmiş en berbat dönemin baş sorumlusu olan Recep Tayyip Erdoğan’la hesaplaşacağız. Bu hesabın yaklaştığını çok iyi hissediyorsunuz, bir ölüm kalım savaşına dönüşmüş durumda sizin için. O yüzden bütün muhalif kanalları susturma derdindesiniz. Benim yüzümden Tele1’e ceza vermişler, üç gün yayın durduracakmış TELE1, ondan sonra da kapatma derdindesiniz. Niye? İstanbul seçimlerini çalamadınız, bu sefer bütün muhalif medyayı susturarak Anadolu Ajansı çıkıp ‘Yüzde 65’le Tayyip Erdoğan kazandı’ diye ayak yaptığında bu millet belki bunu yer sanıyorsunuz, yemeyeceğiz! Gerekirse dumanla haberleşeceğiz, sizi de tarihin tozlu sayfalarına gömeceğiz, gömeceğiz!’

Sera Kadıgil’in Meclis konuşması:
Bizim Anadolu / 20 Ekim 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...