Press "Enter" to skip to content

Tarih diye dizilere takılınca…

Tarih diye dizilere takılınca…

Dizi oyuncusu fotoğrafıyla Abdülhamit Hatıraları kitabı ve tarih müzesine dizi oyuncusu heykeli…

 

 

 

 

 

 

IŞİD terör örgütü nidalarıyla gündeme gelen TRT’nin Diriliş Ertuğrul dizisi gibi dizilerle, topluma Osmanlı’nın kuruluş döneminin anlatılmasından sonra, bu kez de en çok toprak yitiminin olduğu II. Abdülhamit döneminin anlatıldığı Payitaht dizisi gündemde.

 

Abdulhamit yerine dizi oyuncusu fotoğrafı.

 

AKP’nin günümüz siyasetini desteklemek için bolca kullanılan, Büyükelçilere tokat atma gibi çeşitli tarihsel yanlışların da bol olduğu Payitaht dizisi fırsat bilinerek II. Abdülhamit’in Hatıraları adıyla bir de kitap yayınlandı.

Kanada’ya kadar gelen ve ücretsiz dağıtılan II. Abdülhamit’in Hatıraları kitabını, seçilmiş, ancak başkanlıktan alınan ve hiç itiraz etmeden görevi bırakan Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yerine atanan Mevlüt Uysal’ın imzasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi yayınlamış.

 

Cumhurbaşkanlığı ‘Himayelerinde’…

 

Bu arada Cumhurbaşkanlığı simgesi kullanılarak ‘Himayelerinde’ belirteciyle yayınlanan kitap kapağında II. Abdülhamit’in değil de, Payitaht dizisinde Abdülhamit’i canlandıran sinema ve dizi oyuncusu Bülent İnal’ın fotoğrafının konulması tepki yarattı.

 

Abdulhamit kitabının kapağına dizi oyuncusunun fotoğrafı konuldu.

 

Seçimlerden önceki AKP döneminde Ertuğrul Bey diye dizi oyuncusu Engin Altan Düzyatan’ın heykelini yapıp bir de bunu müzeye yerleştirmesi tepkilere neden oldu.

Yeni seçilen CHP’li yönetimin bu heykeli kaldırmasından rahatsızlık duyan AKP’liler, CHP’nin tarih düşmanlığı yapıp Ertuğrul Bey heykelini kaldırdığı gerekçesiyle kara propaganda yapmaya başladılar.

Toplumsal paylaşım araçlarından bu kara propagandaya yanıt veren Bilecik Belediyesi, kaldırılan heykelin Ertuğrul Bey’in değil, dizi oyuncusu Engin Altan Düzyatan’ın olduğunu duyurdu.

 

Müzede Ertuğrul Bey diye dizi oyuncusu heykeli…

 

 

Anlaşılan toplum, seçimler öncesinde AKP’de olan Bilecik Belediyesi’nce dikilen oyuncu Engin Altan Düzyatan’ın heykelini Ertuğrul Bey diye tanımasından sonra II. Abdülhamit diye de oyuncu Bülent İnal’ı tanıyacak.

 

 

Bizim Anadolu / 15 Haziran 2019

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...