Press "Enter" to skip to content

Taksim’de bomba patladı, 6 ölü var

İstanbul İstiklal Caddesi Taksim girişinde bir bombanın patlaması sonucu 6 kişi öldü 50’nin üzerinde yaralı var. Bombacının yakalandığı bilgisi verildi.

Dün, 13 Kasım, Pazar günü saat 16.20’de bir kadının bir banka bırakmış olduğu bombanın patlaması sonucu 6 kişi yaşamını yitirdi, 53 kişi yaralandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya patlamayla ilgili olarak “Can kaybı ve yaralılarımız bulunmaktadır.” açıklamasında bulundu. Patlamada 6 kişinin öldüğü 53 kişinin yaralandığı açıklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı patlamayla ilgili terör soruşturması başlattı

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda sağlık ve itfaiye ekibi gönderilirken AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan patlama hakkında yaptığı açıklamada 6 kişinin öldüğünü ve 53 kişinin yaralandığını söyledi.

Yaralılar çevredeki hastanelere sevk edilirken, İstiklal Caddesi’ne giriş ve çıkışlar kapatıldı.

İmamoğlu açıklama yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İstiklal Caddesi’ndeki patlama ile ilgili Emniyet ve Sağlık ekiplerimize yardımcı olunması, korku ve paniğe yol açabilecek paylaşımlardan uzak durulması zaruridir. İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız.”

Haberlere yayın yasağı

AKP iktidarının sansür kurulu olarak çalışan RTÜK, hemen patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildiğini bildirdi.

Patlama nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturmada 5 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi, ayrıca İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından patlama olayı ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verildi.

Siyasilerden açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul Taksim’deki patlama hakkında yaptığı açıklamada “İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun!” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı yaptığı açıklamada “Biz de yardımcı olmak isteriz. Arkadaşlarımızı bu konuyla ilgili görevlendirdik bunun dışında şu anda hayatını kaybetmiş vatandaşlarımızın için Kuran tilaveti yapılacak. Bizim gibi stratejik öneme sahip ülkelerin ne yazık ki bu tür problemleri oluyor bu alçakça saldırıyı kınıyorum” dedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kesin olarak bu terördür dersek belki yanlış olur ama ilk gelişmeler, valimin bize aktardığı ilk bilgi burada bir terör kokusu var. Oradaki kaçışmalar ve orada bir kadının rol oynadığını tespit ettiler. Gerekli inceleme sürüyor ondan sonra nihai karar verilecek” dedi.

İstiklal Caddesi’nin en yoğun olduğu saatlerde yaşanan patlamayla ilgili polis çalışma başlattı. Çevrede yapılan güvenlik kamera çalışmalarında patlama anına ait bir görüntü elde edildi.

Görüntüde kadın olduğu değerlendirilen bir kişinin, beton saksıların önündeki bankta oturduğu görülüyor. Elinde poşet olan kadın saat 16.11’de poşeti banka bırakarak kalkıyor. Yaklaşık 3 dakika sonra ise patlama yaşanıyor.

İnternete yavaşlatma

Patlama sonrası ortaya çıkan basın ahlakına aykırı görüntüler ve terör içerikleri için ilgili birimlerin isteği üzerine BTK tarafından ülke genelinde toplumsal paylaşım ortamlarına bant daraltma uygulaması yapıldığı öğrenildi.

Bombacı yakalandı

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde patlama sonrası kuşkulu kadının kaçış anı güvenlik kamerasına yansıdı. Kamerada kaçtığı görülen kadın gözaltına alındı, gözaltına alındığı anlara ilişkin hemen görüntüler de paylaşıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamanın yaşandığı İstiklal Caddesi’nde açıklamalarda bulundu. Soylu, Beyoğlu İstiklal Caddesi’ne bombayı bırakan kişinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındığını belirtti.

Eylemin gerçekleştiği andan itibaren İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile tüm birimlerin, kaynaklandığı yer, talimatın alındığı yer ve eylemi gerçekleştirenlerle ilgili çalışma yaptığını aktaran Soylu, şöyle devam etti:

“İlk değerlendirmelerden itibaren aynı iz üstündeyiz. Eylemin talimatının Kobani’den geldiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Eylemi yapanın Afrin’den geçtiği konusunda bir değerlendirmemiz var. Ve yine elbette ki bu olay hiç olmasaydı, hiç can kaybımız olmasaydı ama şu anda sınırın ötesinde binlerce kahramanımız, sınırın içerisinde dağlarda binlerce kahramanımız, şehirlerin içerisinde binlerce kahramanımız sadece terörü engellemekle mücadele ediyor. Biraz önce olayı yapan, bombayı bırakan kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzün ekipleri tarafından gözaltına alındı. Ondan önce yaklaşık 21 kişi daha gözaltına alınmıştı.”

Saldırıda yaşamını yitirenlerin kimlikleri açıklandı

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıda yaşamını yitiren, aralarında 9 yaşındaki Ecrin ve 15 yaşındaki Yağmur’un da bulunduğu 6 kişinin kimlikleri açıklandı.

Patlamada 6 kişinin öldüğü açıklaması yapılırken, 53 olan yaralı sayısı da 81’e çıktı.

Caddede incelemelerde bulunan ve saldırganın gözaltına alındığını, açıklayan Bakan Soylu, “Elde ettiğimiz bulgular çerçevesinde PKK/PYD terör örgütü” dedi.

Soylu, saldırıda yaşamını yitiren 6 kişinin kimliklerini de şöyle açıkladı:

Arzu Özsoy İstanbul -1984 doğumlu, Yağmur Uçar Ereğli -2007 doğumlu (Arzu Özsoy’in kızı), Yusuf Meydan Palu -1988 doğumlu, Ecrin Meydan Seyhan -2013 doğumlu (Yusuf Meydan’ın kızı), Adem Topkara -Gümüşhane 1982, Mukaddes Elif Topkara -Rize 1985 doğumlu. (Adem Topkara’nın eşi).

Soruşturma devam ediyor.

Bizim Anadolu / 14 Kasım 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...