Press "Enter" to skip to content

Suruç’ta patlama! 31 ölü var!

Suruç’ta patlama! Çok ölü var!

İstanbul ve Ankara’dan Arap Pınarı (Ayn-el Arab)’na giden gençlere Suruç’ta yapılan saldırıda ilk belirlemelere göre 28 kişi yaşamını yitirdi.

 

Ölü sayısı 31’e yükseldi

– Günceleme –

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde, Arap Pınarı’nın onarımı için toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin basın açıklaması sırasında, bu sabah saat 11.50’de büyük bir patlama oldu. Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre canlı bombanın kendini infilak ettirmesiyle oluşan patlamada 31 kişi öldü, 100’den fazla kişi de yaralandı.

 

Hareket öncesinde bildiri yayınlamışlardı.
Hareket öncesinde bildiri yayınlamışlardı.

 

Arap Pınarı (Ayn-el Arab)’nı çatışmalar sonrasında onarma çalışmalarına katılmak üzere dün İstanbul’dan çıkıp Suriye sınırına 45 km uzaklıktaki Ş.Urfa’nın Suruç ilçesine giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin konakladığı Belediyeye bağlı Amara Kültür Merkezi bahçesinde patlatılan bomba sonucu 28 kişi öldü, 100’ün üzerinde kişi yaralandı.

 

Çok ölü var.
Çok ölü var.

 

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İlk belirlemelere göre saldırıda 27 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Can kaybının artmasından endişe edilmektedir. Bölgedeki hastanelerde 100’e yakın yaralı vatandaşımızın tedavisine devam edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

 

Patlama bildiri okunurken oldu.
Patlama bildiri okunurken oldu.

 

CHP Heyet Gönderecek

CHP Meclis Basın Bürosu’dan yapılan açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, saldırın haberini alır almaz bir heyet oluşturulması ve saldırının tüm boyutlarıyla incelenmesi yönergesini verdi. CHP Meclis Grubu eşgüdümünde çalışacak olan heyet, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Sezgin Tanrıkulu ile Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker’den oluşturuldu. Ağbaba, memleketi Malatya’dan Suruç’a geçerken, Tanrıkulu ile Şeker’in de ilk uçakla Suruç’a hareket ettiği belirtildi.

 

Bir anda çevre cehennem ateşine dönüştü.
Bir anda çevre cehennem ateşine dönüştü.

 

Başbakanlıkta Kriz Masası

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Davutoğlu‘nun olayı yakından izlediği, olayın hemen ardından İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ten Suruç’taki gelişmelerle ilgili bilgi aldığı bildirildi.

Açıklamada, “Sayın Başbakanımız Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e bölgeye gidip olayı yerinde inceleme talimatı vermiştir” denildi.

Suruç’taki patlamayla ilgili Başbakanlık’ta, ayrıca Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu başkanlığında bir kriz masası oluşturulduğu belirtilerek, Başbakan Davutoğlu’nun, Şanlıurfa Valisi ve Suruç Kaymakamı’ndan gelişmelerle ilgili bilgi almaya devam ettiği bildirildi.

Öte yandan Suruç’taki patlamayla eş zamanlı olarak Arap Pınarı’nda da bir saldırı olduğu ileri sürüldü.

 

Belediye’den ‘Evden çıkmayın’ uyarısı

Yerel kaynakların bildirdiğine göre Suruç Belediyesi hoparlörlerinden yurttaşlara ikinci bir bomba olasılığına karşı evden çıkılmaması çağrısı yapıldı. Bu duyurunun ardından yapılan ikinci bildiriyle olası bir terör saldırısına karşı şebeke suyunun içilmemesi çağrısı da yapıldı.

Bombalı saldırıya uğrayanların arkadaşları üzerlerindeki şoku atlatamazken duygularını toplumsal paylaşım ortamlarından paylaştılar. Pınar Gayıp adlı bir kullanıcı uğurladığı arkadaşlarına ilişkin şunları yazdı:

“IŞİD’in yaktığı Kobanê’yi kuracaktık barış için gelmiştik. Canlı bomba soktunuz aramıza, barış sloganları atan yoldaşlarım şehit düştü. Yaralıları taşıdığımız araçlara gaz bombası atıyorsunuz. Polisler karşımızda gülüyor nasıl bir insanlarsınız Allah belanızı versin beş dk önce sarıldığım hasret giderdiğim yoldaşlarımın etleri paramparça dağıldı. Hastane anons yapıyor ikinci bomba ihbarı diye. Suruç yanıyor… Yoldaşlarım şehit düştü yoldaşlarımı katlettiniz…”

 

Arap Pınarı'nın onarımı için bir araya gelen ve patlamada birçoğu yaşamını yitiren gençlerin son fotoğrafı ortaya çıktı.
Arap Pınarı’nın onarımı için bir araya gelen ve patlamada birçoğu yaşamını yitiren gençlerin son fotoğrafı ortaya çıktı.

 

‘Kobani’ye nasıl geçebileceğimizi tartışıyorduk’

Cnn Türk canlı yayınına katılan görgü tanıklarından Garip Çelik, “Basın açıklaması için gitmiştim. Gençler basın açıklaması yapacaktı. Hangi koşullarla Kobani’ye geçeceklerini anlatıyorlardı. Tam fotoğraf çekmeye çalışıyordum ki çok şiddetli bir patlama oldu. Cesetler her yere yayıldı. Cesetlerin altında kaldık; o derece şiddetliydi. Tam basın açıklaması yapılırken oldu. Patlama diyoruz ama patlamanın şekli belli değil, canlı bomba da olabilir. Bu daha önce tasarlanmış. İntihar saldırısı olabilir, çözemedik” dedi.

 

Cumhuriyet patlama anı görüntüsünü yayınladı.
Cumhuriyet patlama anı görüntüsünü yayınladı.

 

 

Bizim Anadolu / 20 Temmuz 2015

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.