Press "Enter" to skip to content

Suruç katliamından etkilenenlere psikolojik destek

Suruç katliamından etkilenenlere psikolojik destek

Destek amacıyla “Suruç Psikososyal Dayanışma Ağı” kuruldu.

 

 

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türkiye Psikiyatri Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Türk Tabipler Birliği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği gibi değişik kurumların bir araya gelip kurmuş olduğu “Suruç Psikososyal Dayanışma Ağı” aracılığıyla saldırıdan doğrudan etkilenen kişi ve yakınlarına Psikososyal destek verileceği açıklandı.

 

Bir basın bildirisi yayınlayan “Suruç Psikososyal Dayanışma Ağı” oluşumu bildiride şu görüşlere yer verdi:

“Bilindiği üzere 20 Temmuz 2015 tarihinde; Kobane’yi yeniden inşa etmek üzere Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu çağrısı ile Suruç’a giden 300 civarında kişiye bombalı intihar saldırısı düzenlenmiş; bu saldırıda 32 genç hayatını kaybetmiş, 100’ün üzerinde kişi de değişik derecelerde olmak üzere yaralanmıştır.

 

Kişiyi dehşet ve çaresizlik içinde bırakan, korku yaratan, ölüm ya da yaralanma sebebi olan ya da riski taşıyan, olağandışı ve beklenmedik nitelikte herhangi bir olayın bizzat yaşanması ya da tanık olunması ile gelişen süreç ruhsal travma olarak adlandırılır. Savaş ve çatışma en büyük ruhsal travma kaynaklarından biridir. Bir intihar saldırısında yaralanmak, yaralanmaya ve ölümlere şahit olmak ise bilinen en travmatik yaşantılarından biridir.

 

Suruç Psikososyal Dayanışma Ağı basın açıklaması yaptı.
Suruç Psikososyal Dayanışma Ağı basın açıklaması yaptı.

 

 

Tüm bu bilgiler ışığında; bu korkunç saldırıya maruz kalan, yaralanan, yaralananlara tanıklık eden kişilerin ve onların yakınlarının “Suruç Psikososyal Dayanışma Ağı”nı oluşturduklarını sizlerle paylaşmak için toplanmış bulunuyoruz.

 

Bizler, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türkiye Psikiyatri Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği, Türk Tabipler Birliği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği ve Travma Çalışmaları Derneği olarak; Suruç katliamına tanıklık eden ve saldırıda yaralanan kişiler ile hayatını kaybedenlerin ve yaralananların yakınlarına yaklaşık bir yıl süreyle Psikososyal destek vermek üzere bir araya geldik ve “Suruç Psikososyal Dayanışma Ağı”nı oluşturduk. Bu ağ aracılığı ile ulaşacağımız kişilere ev ve kurum ziyaretleri yapmayı, kişileri ruhsal travma ve sonrası oluşabilevekler ile ilgili bilgilendirmeyi, bireysel ve grup psikoterapileri hizmeti sunmayı öngörmekteyiz.

 

Dayanışma Ağımızın iletişim koordinasyonu Türkiye İnsan Hakları Vakfı İstanbul Şubesi aracılığı ile sağlanacak olup, Suruç saldırısından etkilenmiş kişiler bize (0212) 249 3092 numaralı telefondan ve Suruç Psikososyal Dayanışma Ağı’nın twitter ve facebook adresleri üzerinden ulaşabileceklerdir.”

 

Oluşuma ulaşmak için aşağıdaki iletişim bilgileri kullanılabilir:
Telefon: (0212) 249 3092
E-ileti: surucpda@gmail.com
twitter.com/@surucpda
facebook.com/pages/Suruç-Psikososyal-Dayanışma-Ağı-İstanbul

 

Bizim Anadolu / 07 Ağustos 2015

 

 

 

– *** –

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...