Press "Enter" to skip to content

‘Sürtük!, Çürük!, Terör Sevici!’

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanından yurttaşlarına hakaret, sövgü üst üste: ‘Sürtük!, Çürük!, Terör Sevici!’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yapmış olduğu partisinin grup toplantısında Gezi Parkı protestolarını yeniden gündeme getirdi ve protestolara katılanlara yönelik sokak ağzıyla konuştu: ‘Bu eşkıyalar, bu teröristler adeta camilerin içini pisletti. Bunlar böyle, bunlar çürük, bunlar sürtük!’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013 yılındaki Taksim Gezi Parkı kışkırtmalarına karşı çıkan yurttaş gösterilerinin 9. yıldönümünde, demokratik haklarını kullanan yurttaşlara sövgü üzerine sövgü yağdırdı. Erdoğan şöyle konuştu: “TBMM Komisyon ve Genel Kurul faaliyetlerinde sizlere rabbimden muvaffakiyetler diliyorum. Yasama çalışmaları için her birinize teşekkür ediyorum. Milletimizin her bir ferdine kulak veren, derdiyle dertlenen samimi çalışmalarınızı takdir ediyorum.

Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri’nin toplu açılışlarını yaptık. Aydın Söke’de ülkemizin en büyük kâğıt fabrikasını hizmete açtık. Giresun’da afet konutlarını hak sahibine teslim ettik. 1915 Çanakkale Köprüsü’nü hizmete sunduk. Malatya çevre yolunu canlı bağlantıyla hizmete açtık. İdlib’te ve diğer güvenli bölgelerde yapımına başladığımız 57 bin briket evinin açılışına mesajla katıldık.

Atatürk Havalimanı bölgesine 345 bin fidan dikiyoruz. 350 yaşında bir zeytin ağacının dikimini yaptık. Oraya farklı bir onur kazandırıyoruz. 560 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu program Bay Kemal dikkat et, ‘Zulüm 1453’te başladı’ dediniz. Dünyanın hiçbir yerinde bir şehre böyle bir yeşil alan kazandırılması projesine karşı çıkacak aklı başında tek bir kişi bulamazsınız. Ülkemizde birileri böyle bir hizmeti dahi siyasi husumet aracı haline getirecek kadar akıllarını kaybetmişlerdir. İşi çevrenin korunmasını savunmak olan pek çok kuruluş var. Bunlar çevrecilik adına bizim yaptığımız her projede karşımıza dikilmişlerdir.

Beklerdik ki aynı çevreler Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi projesinde yanımızda olsun. Millet bahçesi tartışmalarında bırakın eylemi, en küçük ses çıktığını duydunuz mu? Duyamazsınız. Bunların derdi çevre, ağaç değil. Bu ülkede bizden daha samimi çevreci de yoktur. Önümüzdeki yıl fethin 570. yıldönümü törenlerini Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin tamamlanan kısımları üzerinde yaparak bu kifayetsiz muhterislere hakkettikleri cevabı bir kez daha vereceğiz.

9 yıl önce ağaç bahanesi ile çakılan kıvılcım bir anda bir kalkışmaya dönüştü. Bu eşkıyalar, bu teröristler adeta camilerin içini pisletti. Bunlar böyle, bunlar çürük, bunlar sürtük. Bunlar için ulu mabet nedir, ne değildir, böyle bir şey yok. Gezi olaylarının arkasında hangi güçlerin olduğunu biz zaten biliyoruz. Bay Kemal oradaydı. Bunlar ancak terör sevicilerle beraber çünkü kendileri de terör sevici. Bunlardan bu vatana ve bu millete hayır gelmez. Bunlar ancak terör sevicilerdir.’

Birçok kişi bu sözlerin doğaçlama olduğunu öne sürerken, Erdoğan’ın tüm konuşmayı karşısına kurulan ‘prompter’ gerecinden okuduğu ortaya çıktı. Hükümet yanlısı basın – yayın organlarında Erdoğan’ın bu sözleri sansürlenirken, konuşma tam olarak Cumhurbaşkanlığı sitesinde yer aldı.

Erdoğan’ın konuşması Cumhurbaşkanlığı öbeğinde yer aldı.

AKP’li Cumhurbaşkanının sövgü dolu sözleri skandal yaratırken, bugün kadınlı erkekli birçok kişi bu hakaretler dolayısıyla Erdoğan’a yönelik suç duyurusunda bulundu.

Gözlemciler, 16 yaşındaki çocukları eleştirileri dolayısıyla soruşturmalara uğratıp hapislere atarken, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu 9 yıl önceki Twitter paylaşımları dolayısıyla mahkum ederken, mahkemelerin ve küçük bir eleştiri dolayısıyla bağımsız basın-yayın kuruluşlarına para cezası yağdıran RTÜK’ün Erdoğan’a karşı nasıl bir davranış içinde bulunacağı merak konusu oldu.

Yurttaşlara söven Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine tepkiler çığ gibi:

Bizim Anadolu / 02 Haziran 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...