Press "Enter" to skip to content

Süleyman Turan yaşama veda etti

Süleyman Turan yaşama veda etti

 

 

 

 

 

 

Ünlü sinema sanatçısı Süleyman Turan, dün (10 Eylül 2019) sabah saatlerinde Kadıköy’deki evinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

 

Süleyman Turan yaşama veda etti.

 

Yeşilçam’ın deneyimli oyuncularından Süleyman Turan evinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Süleyman Turan 83 yaşındaydı.

 

Yeşilçam’ın önemli bir oyuncusuydu.

 

Süleyman Turan kimdir?

Süleyman Turan, 19 Kasım 1936 tarihinde İstanbul Kadıköy’de doğdu. Gerçek Adı Süleyman Başturan olan ünlü oyuncu, ilk, orta ve liseyi Kadıköy’de okudu, Haydarpaşa Lisesi’nde bitirdi. Daha küçük yaşlarda sanata karşı meraklı olduğundan halkevlerine girer çıkardı. Oralarda çalışmalar yapan resim hocalarının atölyelerine katılan Süleyman Turan resim yapmayı öğrenirdi.

Daha sonra İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisine giren Süleyman Turan üçüncü sınıfa kadar okuyabildi. Yedek subay olarak askerliğini yapan Turan, Kore savaşı sırasında gönüllü olarak Türk birliğine katılır ve Japonya’ya gider. Bir gün, Japonya’da askerler arasında bir yetenek yarışması düzenlenir. Bu yarışmaya Türk askerler İngilizce yazılan bir oyun ile katılır ve oyun birinci seçilir. Bu onun sahne sanatlarına başladığı ilk denemesi olmuştur. Yine bir gece Tokyo’da bir gece kulübüne gittiklerinde bir film çekimine tanık olurlar. Brezilya-Japonya ortak yapımı olan bir filmdir bu. Bu filmde figüran olarak oynar. Askerliği bitmesine karşın Süleyman Turan Türkiye’ye dönmez ve uzun bir süre Uzakdoğu ve Amerika’da macera yaşar.

Osman Seden’in yönettiği ve başrollerde Türkân Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil, Hulusi Kentmen’in olduğu “Sayın Bayan” adlı filminde ilk kez beyaz perdeye merhaba diyen Süleyman Turan, bir dönem de dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür ve resim yaptı, çizimleri “Akbaba” dergisinde yayımlandı. Akşam gazetesinde çizgi roman çizmeye başlayan ünlü oyuncu ayrıca senaryo da o yazıyordu. Bu arada 15 yıldan fazla çizgi roman çizdi. Hafta sonlarında ise Veli Efendi’de “At yarışları”nda bilet sattı. Tiyatro ve sinemaya karşı aşırı bir ilgisi olan Süleyman Turan, İngiliz filolojisinde okurken her gece Gürdal Onur adlı arkadaşının oynadığı tiyatronun kulisine takılmaya başlamıştı. Sürekli gidip geldiği bu yer, ünlü tiyatro sanatçısı Saim Alpago’nun kurduğu özel tiyatroydu.

1962′de Tiyatroya başlayan ünlü oyuncu, “Harput’ta Bir Amerikalı” oyununda başrol oynamıştı. Süleyman Turan, 1963 yılında Ses dergisinin açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya adım attı. Aynı yarışmada o yıl Ajda Pekkan ve Ediz Hun ise birinci seçilerek sinemaya adım atmışlardı. Bu sırada soyadını çok uzun bulan Kemal Film’deki bir yetkili, Başturan’ı Turan olarak değiştirir.

“Sayın Bayan” filmi ile Türk sinemasına adım atan Süleyman Turan’ın bu filmdeki rolü oldukça küçüktür. Sonraki filmi “Koçum Benim”de ise koca bir rolü vardır. Bu filmde Türk sinemasının kralı Ayhan Işık ile beraber oynayan ve genellikle ‘esas oğlan’ın sadık dostu rollerinde, sevecen tiplemesiyle başarılı olup beğeni kazanır.

Süleyman Turan, 1970 yılında “Dikkat Kan Aranıyor” adlı filmde Ekrem Bora ile rolleri paylaşmış, akıl hastanesinden kaçan deli rolüyle olağanüstü bir oyun sergilemişti. 1971 yılında Yılmaz Güney ile “Yarın Son Gündür” adlı filmi çeviren Turan, bu filmdeki rolüyle de 9. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü aldı. Turan ayrıca 1972 yılında Antalya Film Şenliği’nde “Güllü” ile de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü aldı.

 

Süleyman Turan aynı zamanda ressam ve önemli bir çizgi roman sanatçısıydı.

 

Süleyman Turan 70′li yıllarda sinemadan uzaklaşarak çizgi-roman ve senaryo yazarlığı yaptı. Bu sırada TRT’den gelen bir öneriyi değerlendiren ünlü oyuncu sesli çekilen ilk dizi filmlerden biri olan “Sarıpınar 1914″de oynadı.

Süleyman Turan diğer Yeşilçam sanatçılarıyla.

 

Süleyman Turan ayrıca üç de film senaryosu yazdı. Bunlar; Sevgili Dayım (1977), Baş Belası (1982) ve Dönme Dolap (1983) filmleridir.

 

 

Bizim Anadolu / 11 Eylül 2019

 

Şu yazı ve haberlerle de ilgilenebilirsiniz:

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...