Press "Enter" to skip to content

Skandal! Özlük bilgilerimiz AKP’ninn elinde mi?

Skandal! Özlük bilgilerimiz AKP’nin elinde mi?

‘AKP ev adreslerimizi nereden biliyor?’

 

 

 
Hollanda ve Almanya’daki Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları ‘Ahmet Davutoğlu’ imzasıyla aldıkları mektubun şaşkınlığını yaşıyor. AKP’ye karşı olan bir çok yurttaş toplumsal paylaşım ortamlarından gelen mektupların fotoğraflarını paylaşarak, ‘parti adresimizi ve özel bilgilerimizi nereden biliyor?’ sorusunu yöneltti.

Özellikle AKP’ye muhalif olan yurttaşlarda ‘fişlenme endişesi’ en üst düzeyde. Yanıt verilmesi beklenen bir başka soru, böylesi bir kampanyanın AKP Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Metin Külünk’ün Hollanda ziyaretinden hemen sonrasına denk gelmesinin herhangi bir rastlantı olup olmadığı biçiminde.

 

 

Davutoğlu imzasıyla yurtdışında yaşayan yurttaşlara mektup.
Davutoğlu imzasıyla yurtdışında yaşayan yurttaşlara mektup.

 

 

Sevgili Kardeşlerim’ biçiminde başlayan ve sonunda Başbakan Davutoğlu imzası bulunan mektupta, dövizli askerlik bedelinin 6 bin avrodan bin avroya düşürülmesi ve yurtdışındaki Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının kendi milletvekillerini seçmelerine yönelik yasal süreci başlatmak gibi sözler var. AKP simgesinin kullanıldığı mektubun son bölümünde ise, ‘Sandığa giderek, yurt dışındaki vatandaşlarıyla birlikte güçlü ve yeni bir Türkiye için evet mührünü AK Parti’ye vuracağınıza yürekten inanıyorum.’ sözleriyle AKP’ye oy isteniyor.

AKP’nin Hamburg seçim bürosunun resmi Facebook sayfasına göre 600 bin yurttaşa bu söz konusu mektup ulaştırıldı. AKP Hollanda ve Hollanda Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) yetkilileri mektupla bir ilgilerinin olmadığını bildirdi. Hollanda’da yaşayan Türklerin adres bilgilerine sahip olan Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) ve Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği de bilgilerin kendileri tarafından verilmediğini açıkladı.

Lahey, Utrecht, Purmerend, Amsterdam, Rotterdam, Zaandam, Groningen, Harderwijk ve Schiedam gibi bir çok kentten mektubu posta kutularında gören T. C. yurttaşları olaydan duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Zaandam’da yaşayan Davut S. mektubu okuduğunda büyük şaşkınlık yaşadığını belirterek, ‘AKP, hükümet olmanın getirdiği avantajla Hollanda’daki bazı kurum ve kuruluşlar vasıtasıyla vatandaşın özel bilgilerini ediniyor. Böylesi haksız rekabetle Avrupa’da seçim kampanyası yürütmeleri hem hukuksuz hem de etik dışı.’ biçiminde konuştu.

Kendisinin AKP üyesi olmadığını söyleyen yurttaş, ‘Partide benim bilgilerim olmadığına göre, adresimi kim onlara verdi? Konsolosluk yetkililerine bu soruyu sorduğumda kendilerinin bunu yapmadığını ifade ettiler ancak beni ikna edebilmiş değiller. Başka türlü adresimi kim, nereden alabilir ki?’ dedi.

Harderwijk kentinde yaşayan bir diğer yurttaş Cengiz S. ise mektubu okuduğunda şaşmakla kalmayıp aynı zamanda özel bilgilerinin bu kadar kolay elde edilmesinden dolayı endişeye düştüğünü belirtiyor.

 

 

Kimi aradıysam ‘mektup bize de geldi’ dedi. Bu kadar vatandaşın adres bilgisi olsa olsa ya konsoloslukta ya da artık AKP’nin seçim bürosu gibi çalışan Diyanet camilerinde vardır.’ diyen Cengiz S., ‘Önceki seçimlerde AKP’ye oy vermek için otobüs kaldıracak kadar bir siyasi partiye angaje olmuş bir Diyanet varken, bugünkü mektup olayının arkasından konsolosluk, Diyanet, AKP işbirliğinin çıkması en kuvvetli ihtimal.’ biçiminde konuştu.

Mektup skandalı Hollanda basınında da geniş yankı buldu. Başta devlet kanalı NOS, ülkenin en önemli haber dergilerinden Elsevier ve Hollanda’nın en çok okunan gazetesi de Telegraaf konuya değinirken, siyasiler de tepkiliydi. Sosyalist Parti (SP) Milletvekili Sadet Karabulut, Dışişleri Bakanı ve Sosyal İşler Bakanına verdiği soru önergesinde, ‘Türk Başbakanı, ülkemizde yaşayan Hollandalı Türklerin adres bilgilerini nereden alıyor? Bu noktada Diyanet, konsolosluk ya da başka kurum ve kuruluşların bir rolü var mı?’ sorularına yanıt istedi.

 

Kanada'da 5000 kişiye mektup.
Kanada’da 5000 kişiye mektup.

 

 

Kanada’da 5000 kişiye AKP mektubu

 

Öte yandan Toronto’dan Kanada’da yaşayan 5000 T. C. yurttaşına mektup gönderildiği bildirildi.

Toronto’da kurulan ‘AKP Koordinasyon Merkezi’nce açıklanan bilgiye göre Kanada’daki 5000 T. C. yurttaşına Başbakan Davutoğlu’nun propaganda mektubu gönderildi. Adreslerinin nasıl olup da AKP’nin eline geçtiğini sorgulayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, konsolosluk ve büyükelçilikten yanıt bekliyorlar ve özel bilgilerin bir partiye bu kadar kolayca sağlanabilmiş olmasının tedirginliğini yaşadıklarını belirtiyorlar.

 

Dilipak da mektup kampanyasında rol aldı.
Dilipak da mektup kampanyasında rol aldı.

 

 

Dilipak’tan Camide propaganda

 
Öte yandan nefret yayınlarıyla tanınan Yeniakit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak AKP’nin seçim çalışmaları kapsamında Toronto’ya geldi.

16 ve 17 Ekim tarihlerinde 842 Wilson Caddesi’ndeki Mevlana Camisi ve Mississauga’daki Anadolu İslam Merkezi’nde propaganda çalışması yapan Dilipak’ın toplantısına yaklaşık 60 kişinin katıldığı gözlendi.

Bu arada sahibinin AA muhabiri olduğu belirtilen Türkçe bir Kanada haber sitesinde Dilipak’ın da mektup gönderme çalışmasına katıldığı görüntüleri yer aldı.

 

AKP'li Recai Berber'in toplantısına yaklaşık 50 kişi katıldı.
AKP’li Recai Berber’in toplantısına yaklaşık 50 kişi katıldı.

 

AKP Manisa Milletvekili Recai Berber Montreal’de

 
Montreal ‘AKP Kanada Koordinasyon Merkezi’nce yapılan açıklamaya göre AKP Manisa Milletvekili Recai Berber Laval’daki Chateau Royal’da 12 Ekim’de bir konuşma yaptı. Berber’in konuşmasına yaklaşık 50 kişi katıldı.

 

 

 

‘AKP çalışmasını Fetullah’ın müridi mi sürdürüyor?’

Öte yandan, ‘önce Milli Görüşçü sonra AKP’li daha sonra Fetullah Gülen’in müridi olan ve yakın dönemlerde elleri ceplerinde sürekli Büyükelçilik çevrelerinde dolaşan bazılarının AKP’nin propaganda çalışmalarını yürüttüğü’  iddiaları haber merkezimize ulaştı.

 

Bizim Anadolu / 18 Ekim 2015
 
Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…
 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...