Press "Enter" to skip to content

Sıvas, Türkiye’nin Oscar adayı

Sıvas, Türkiye’nin Oscar adayı

Kültür Bakanlığı ile sinema alanındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan seçici kurul, ABD 88. Akademi Ödülleri (Oscar) En İyi Yabancı Film Dalında Türkiye adayını belirledi.

 

 

Kaan Müjdeci geçen yıl Venedik'te ödülle birlikte
Kaan Müjdeci geçen yıl Venedik’te ödülle birlikte

 

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile sinema alanındaki meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan seçici kurul, ABD’de düzenlenen 88. Akademi Ödülleri (Oscar) En İyi Yabancı Film Dalı’nda Türkiye adayını belirledi. Sanatsal Etkinlikler Komisyonu Başkanı Mehmet Güleryüz, bugüne dek 19 filmle rekor başvurunun olduğu kurulda yönetmenliğini Kaan Müjdeci’nin yaptığı ‘Sıvas’ın seçildiğini duyurdu.

 

Doğan İzci Venedik'te En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü almıştı.
Doğan İzci Venedik’te En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü almıştı.

 

Kaan Müjdeci’nin ilk uzun filmi ‘Sıvas’, geçen yıl Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasına seçilmiş ve başoyuncusu Doğan İzci’ye ‘Premio astio D’Oro 2014 – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırmıştı. Film ayrıca Seçiciler Kurulu Özel Ödülü’nü almıştı.

 

 

‘Sıvas’ın başrolünde Doğan İzci ve Çakır adlı bir Sıvas kangal köpeği oynuyor. Senaryosu da Kaan Müjdeci’nin olan filmin görüntü yönetmenliğini Armin Dieroff ve Martin Hogsnes Solvang üstlenmişti. Ahmet Öğüt’ün sanatsal işlerine yer verildiği Sıvas’ta filmin müzik ve ses yönetmenliğini Cevdet Erek yapmış, görsel ve grafik tasarımını Burcu Tokatlı gerçekleştirmişti.

 

Mahzun Kırmızıgül filmi seçilmediği için tepki gösterdi.
Mahsun Kırmızıgül filmi seçilmediği için tepki gösterdi.

 

 

Bu arada, daha önce ‘Güneşi Gördüm’ filmi Oscar’a aday gösterilen Mahsun Kırmızıgül, filmi ‘Mucize’nin aday gösterilmemesine toplumsal paylaşım ortamı cıvıltı (twitter)’dan tepki gösterdi. Mahsun Kırmızıgül daha sonra ABD’de yaşayan Fetullah Gülen’i anlattığı savlanan ‘New York’ta Beş Minare’ filmini de çekmişti.

 

Bizim Anadolu / 19 Eylül 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...