Press "Enter" to skip to content

Sınırda ikinci operasyon…

Sınırda ikinci operasyon…

Dışişleri Bakanlığı’nın ‘her üs kullanılacak’ açıklamasının ardından dün gece Türk jetleri IŞİD ve PKK hedeflerini vurdu.

 

20’den fazla savaş uçağı Diyarbakır’dan havalandı. Türk jetleri Suriye’deki IŞİD ve Kuzey Irak’taki PKK kamplarını vurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dün sabaha karşı IŞİD yerleşmelerine yönelik hava harekâtının ardından dün gece Türk jetleri yine kalktı. Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nden saat 22.40 sıralarında havalanan Pars filosu’ndan 9 F-16 uçağı, Suriye’deki IŞİD karargâhlarına ikinci bir operasyon düzenledi.

 

Işid böyle vuruldu.
IŞİD böyle vuruldu.

 

Türkiye -Suriye sınırının yakınındaki IŞİD yerleşmelerine, sabah gerçekleştirilen operasyonda olduğu gibi lazer güdümlü bombalarla hedef alındı.

Türk F-16’ları Kuzey Irak’taki PKK kamplarını da bombaladı. Edinilen bilgilere göre 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan 3 kol halinde kalkan F-16’lar, saat 22.55 sıralarında Çukurca’dan sınırı geçerek Irak hava sahasına girdi.

Irak sınırında bulunan Çukurca ilçesindeki uçak hareketliliği saat 23.00’te başladı. Uçakların Hakkari yönünden gelip, Haskel Dağları ve Hakantepe Bölgesi’nden geçerek Irak’a doğru yöneldikleri gözlendi. Uçak sesleri Çukurca ilçe merkezinden açık biçimde duyuldu.

Yapılan açıklamada Zap, Basyan, Gare, Avaşin ve Metina’daki PKK kamplarının vurulduğu öne sürüldü.

 

Kandil bombalandı

Kuzey Irak yerel kaynakları, saat 00.30’dan başlayarak 3 savaş uçağının Kandil Dağı çevresinde keşif uçuşu yaptığını bildirdi. Kaynaklar saat 01.15’ten itibarıyla da savaş uçaklarının Kandil’de bulunan PKK hedeflerini bombaladığını kaydetti.

Davutoğlu Çankaya’dan durumu izledi

Kaynaklar, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, IŞİD ve PKK’ye yönelik sınır ötesi operasyonları, Çankaya Köşkü’nden izlediğini bildirdi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Davutoğlu, gece saatlerinde terör örgütlerine yönelik sınır ötesindeki noktaları hedef alan hava harekâtının başlatılmasının ardından, Başbakanlık Resmi Konutu’ndan Çankaya Köşkü’ne geçti.

Başbakan Davutoğlu açıklamalarda bulundu.
Başbakan Davutoğlu açıklamalarda bulundu.

 

 

Başbakan’dan açıklama

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, PKK kampları ve IŞİD’’e yönelik operasyonlarla ilgili açıklamada bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çarşamba günü Meclis’in olağanüstü toplanacağını açıkladı.

Davutoğlu, İstanbul’a hareketinden önce Esenboğa Havaalanı’nda basın toplantısı yaptı. Gazetecilerin soruları üzerine Davutoğlu, CHP’nin Suruç’ta yaşanan ve 32 kişinin ölümüne neden olan bombalı patlamaya ilişkin Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasıyla ilgili önerisini görüşmek üzere Meclis’in 29 Temmuz Çarşamba günü olağanüstü toplanacağını duyurdu.

Dün konuyu Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile de konuştuğunu anımsatan Davutoğlu, Meclis’in toplanacağı gün terörü kınamak için daha önce duyurduğu “ortak deklarasyon” yapılması çağrısını bir kez daha yineledi.

Davutoğlu, Suriye’de 3., Kuzey Irak’ta 2. dalga operasyonların başlatılması ‘talimatını’ verdiklerini söyledi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklaması özetle şöyle:

– Türkiye’yi tehdit eden örgütlere operasyon yapıldı.

– Suriye’ye DEAŞ’a yönelik 2. dalga operasyon başlatıldı.

– Ondan hemen sonra Kuzey Irak’ta bu kez PKK terör örgütünün kamplarına yönelik çok kapsamlı bir operasyon gerçekleştirildi. Takribi 4’e kadar sürdü.

– Hedef olarak seçilen noktaların büyük başarıyla vurulduğunu görmekten memnuniyet duyuyorum.

– Suriye’de üçüncü dalga Irak’ta da ikinci dalga operasyonları başlatma talimatı verdik. Bu operasyonlar havadan ve karadan devam ediyor. Kararlığımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

– Operasyonlar şu an itibarıyla devam ediyor.

 

3 terör örgütü aynı anda eyleme geçti

– 3 unsura dikkat çekiyorum. Türkiye 7 Haziran’da demokratik bir seçim yaşadı. Nerelerden talimat aldığı malum çevreler 3 terör örgütünü birden harekete geçirdi. Bu operasyonların birinci amacı Türkiye’deki özgürlükleri korumaktır. Demokrasi ve özgürlük alanları korunacaktır. Kimsenin kamu düzenini sarsmaya izin vermeyeceğiz. 2. olarak, bu operasyon halkımızın temel güvenlik alanlarını korumaya dönüktür.

 

Polisi şehit edenler tutuklandı

Polisi uykuda şehit edenlere karşı sessiz kalmayız. Diyarbakır’da trafik polislerimize uzun namlulu silahlar ile saldıranlar yakalanmıştır ve kim irtibatlı ise yakanacaktır.

 

7 Haziran’dan sonra düğmeye basıldı

– 7 Haziran’dan bu yana 121 silahlı saldırı, 15 adam kaçırma, 17 haraç alma dahil, 281 terör eylemi yapılmıştır. 5 asker ve polisimiz şehit edilmiştir. Bu zaman zarfında istifamızı vermiş ve görevi sürdürme talimatı alsak da ülkemizin geleceğini düşünür, gerekenleri yaparız. Çatışmasızlıktan bahsedenler siyasi bazı çevreler şunu bilsinler; uyurken şehit edilen 2 polisimizin faillerine bunu sorsunlar. Siz sessiz kalırsınız ama devlet sessiz kalmaz. Kimin parmağı varsa hepsinin cezası verilecektir.

 

Hamile kadına yardıma gidenleri kaçırdılar

– Dün sabaha karşı gelen acil bir telefonla Erzurum’da bir hamile hanıma yardım için yola çıkan hemşire, ebe, şoför kaçırılıyor. Biz buna göz mü yumacağız.

– Biz Kılıçdaroğlu dışında ortak bildiriye cevap alamadık. HDP bir taraftan kamu düzenini bozan unsurlarla el ele karşımıza çıktı.

– Koalisyon görüşmelerinde kendilerine söyledim, seçim sonuçlarını kalaşnikoflarla kutlayanlara sessiz mi kalacağız.

– Tahammül sınırlarımızı kimse zorlamasın.

 

 

Bizim Anadolu / 25 Temmuz 2015

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...