AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Sınırda çatışma, 1 şehit 2 yaralı

Sınırda çatışma, 1 şehit 2 yaralı

Sınırda çatışma, 1 şehit 2 yaralı

Sınırda çatışma, 1 şehit 2 yaralı

Kilis’te, IŞİD denetimindeki bölgeden ateş açıldı… 1 astsubayımız şehit oldu, 2 askerimiz yaralandı.

 

 

 

 

Bölgeye zırhlı araçlar ile bordo bereliler gönderildi.

Bölgeye zırhlı araçlar ile bordo bereliler gönderildi.

 

Gaziantep’in Oğuzeli İlçesi yakınlarında Suriye sınırındaki Dağ Hudut Karakolu’nda görev yapan güvenlik güçlerine IŞİD’in denetimindeki Suriye topraklarından ateş açıldı. Astsubay Mehmet Yalçın Nane’nin şehit olduğu saldırıda, 2 uzman çavuş da yaralandı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nce gereklilik kuralları çerçevesinde obüs ve tanklarla anında karşılık verilen çatışmada bir IŞİD’li öldürüldü, 3 araç ise vuruldu. Bölgeye zırhlı araçlar ile bordo bereliler gönderildi.

 

Sınırdaki birlikler güvenli bölgeye çekildi.

Sınırdaki birlikler güvenli bölgeye çekildi.

 

IŞİD ile devam eden çatışma saat 19.40 sıralarında sona erdi. Sınırdaki birlikler güvenli bölgeye çekildi. Birlikler sınırda müdahaleye hazır biçimde bekletiliyor. Birliklere komuta eden Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan, geceyi askerlerle mevzide geçirecek.

Çatışma olan bölgenin haritası.

Çatışma olan bölgenin haritası.

 

Kilis Valiliği’nden Açıklama

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığına bağlı Dağ Hudut Karakoluna, Suriye tarafından ateş açıldığını belirtti.

Güvenlik güçlerinin, terör örgütü IŞİD’in denetimindeki bölgeden açılan ateşe anında karşılık verdiğini belirten Tapsız, “İlk ateşle maalesef bir astsubayımız şehit oldu, 2 uzman çavuşumuz ise yaralandı. Ellerinden yaralanan askerlerimiz 112 Acil Servis ekiplerince Kilis Devlet Hastanesine kaldırıldı. Sağlık durumları iyi” dedi.

Şehit astsubayın Yalçın Nane, yaralı askerlerin ise Fatih Kurt ve Necef Çakmaktepe olduğu öğrenildi.

Astsubay Nane 2 aylık evliydi

Gaziantepli Mehmet Yalçın Nane’nin 2 aylık evli olduğu, bugün çatışma yaşanan karakola bir süre önce geçici görevle gönderildiği belirlendi. Nane’nin cenazesinin yarın Gaziantep’ten kaldırılacağı öğrenildi.

TSK’den yapılan açıklamada “Personelimize ateş açan DEAŞ (IŞİD) mensubu öldürüldü. İlk ateş silahlı 5 terörist tarafından açıldı. Olay 13.30’da meydana geldi” denildi. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“23 Temmuz 2015 günü saat 13.30’da, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1’inci Hudut Alayı (Oğuzeli/Gaziantep) Dağ Hudut Karakolu sorumluluk sahasında görevli unsurlarımıza sınırın Suriye tarafında DEAŞ Terör Örgütü kontrolündeki bölgeden silahlı beş teröristçe açılan ateş sonucu, bir Kahraman Astsubayımız şehit olmuş, iki Uzman Çavuşumuz yaralanmıştır. Personelimize ateş eden DEAŞ mensubu terörist silahlarıyla (1 roketatar, 1 AK-47 Kaleşnikof piyade tüfeği) birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir. Ayrıca yine DEAŞ mensubu teröristlere ait 3 araç vurularak ağır hasar verdirilmiştir. Şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine ve yüce milletimize başsağlığı ve sabırlar dileriz.”

 

Valilikten ‘Güvenlik Bölgesi’ açıklaması

Saldırıdan bir gün önce Kilis Valiliği’nden açıklama yapılmıştı. Açıklamada çatışmanın çıktığı bölgenin de içinde olduğu alanın “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edildiği belirtilmişti. Açıklamada şöyle denilmişti:

“Son günlerde Suriye sınırımızda meydana gelen gelişmeler / çatışmalar nedeniyle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla; 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince Öncü Hudut Karakolu ile İnanlı Hudut Karakolu arasında kalan bölge ve Darmık Hudut Karakolu ile Çerçili Hudut Karakolu arasında kalan bölgenin 23 Temmuz 2015 günü saat 13.00’dan başlayıp 28 Temmuz 2015 günü saat 13.00’da bitecek şekilde (5) beş gün süreyle Valiliğimce Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmesine karar verilmiştir.”

 

F16'lar sınırda.

F16’lar sınırda.

F16’lar sınırda

1 astsubayın şehit olması 2 uzman çavuşun da yaralanmasının ardından Diyarbakır’da çok sayıda F16 savaş uçağı sınıra doğru hareket etti.

 

Bizim Anadolu / 23 Temmuz 2015

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share