AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Silopi’de çatışma, ölü ve yaralılar var

Silopi’de çatışma, ölü ve yaralılar var

Silopi’de çatışma, ölü ve yaralılar var

Silopi’de çatışma, ölü ve yaralılar var

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde sabaha karşı güvenlik güçlerinin mahallelerde kazılan hendekleri kapatmak amacıyla düzenlediği operasyonda, roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

 

 

 

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde sabaha karşı mahallelerdeki hendekleri kapatmaya gelen güvenlik güçlerine, PKK tarafından roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

Silopi’ni Başak ve Barbaros mahallelerinde PKK’nin gençlik yapılanması olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri güvenlik güçlerinin girişini engellemek üzere kazdığı hendekleri kapatmak için bu sabah saat 05.00 sıralarında İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri mahallelere kepçeler ve zırhlı araçlarla gitti. Polis ekiplerin mahallerde roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açılması üzerine polis de karşılık verdi.

İlçe Jandarma Komutanlığı birlikleri ise zırhlı araçlarla ilçe merkezine inerek, stratejik noktalarda konuşlandırıldı. Helikopterler de havadan denetim yapmaya başladı.

Çatışmalar nedeniyle halk evlerine kapandı. Çatışmanın sürdüğü mahallede bazı evlerde yangın çıktığı haberleri geliyor.

 

Valilikten açıklama: 3 ölü, 7 yaralı

Şırnak Valiliği, Silopi İlçesi’ndeki olaylarda 3 kişinin öldüğünü, biri ağır 2 polisle birlikte toplam 7 kişinin yaralandığını açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi: “07.08.2015 günü saat 05.30’da Silopi ilçemizde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini ve kamu düzenini bozmaya yönelik olarak EYP (el yapımı patlayıcı) ve mayın düzenekle barikat kuran, hendek kazan ve güvenlik kuvvetlerimize karşı roket, EYP, mayın ve uzun menzilli silahlarla saldırıda bulunan bölücü terör örgütü mensuplarına karşı yapılan operasyonda biri ağır olmak üzere 2 polis memuru yaralanmış, çatışma esnasında 3 şahıs ölmüş, 5 kişi de çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Bölücü terör örgütü mensupları olay yeri ve çevresinde lastik yakma ve benzeri olaylara devam etmekte olup, güvenlik kuvvetlerimizce vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine yönelik tedbirler alınmaya ve gerekli müdahale ve operasyonlara devam edilmektedir.”

Bu arada ölenlerden ikisinin 17 yaşındaki Mehmet Hıdır Tanboğa ile 58 yaşındaki Hamdin Ulaş olduğu öğrenildi. Yaralılardan 5’nin Şırnak Devlet Hastanesi’nde bakıma alındığı ve durumlarının iyi olduğu belirtilirken, yaralı polislerin kaldırıldığı hastane konusunda bilgi verilmedi.

 

HDP Milletvekili Sarıyıldız’dan açıklama

Öte yandan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Silopi’deki çatışmayla ilgili toplumsal paylaşım ortamından açıklama yaptı. Polis saldırısı olduğunu ifade eden Sarıyıldız şunları yazdı:

Milletvekili Faysal

Milletvekili Sarıyıldız.

 

 

HDP milletvekili Ferhat Encü ise toplumsal paylaşım ortamından aşağıdaki fotoğrafı paylaştı:

 

HDP milletvekili Ferhat Encü fotoğraf paylaştı.

HDP milletvekili Ferhat Encü fotoğraf paylaştı.

 

 
Bizim Anadolu / 07 Ağustos 2015

– *** –

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share