Press "Enter" to skip to content

Sığınmacılar Adalet İstedi

Sığınmacılar Adalet İstedi

Hamilton’da bir araya gelen ve konumları belli olmayan göçmenler hükümetten ivedi çözüm ve adalet istedi.

 

 

SEVİM ONURALP

 

Hamilton – Dünya genelinde Mart ayından bu yana Koronavirüs nedeniyle evlerde tutulan insanlar, verilen ara nedeniyle hak arayışları için yeniden sokaklara çıktılar. Koronadan dolayı her alanda ertelenen, geciken adalet ve bekleyiş kuralların eşliğinde artık sokaklarda protestolarla sık sık kendini gösteriyor.

Hamilton’da 20 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşen “Status For All / Herkes İçin Konum” protestosuna katılım Korona nedeniyle çok fazla olmasa da, verilmek istenen mesaj yerine ulaştırıldı.

Katılım protestosuna destek veren, Butterfly Asian & Migrant Sex Workers’, Network & McMaster Stands with HK, Emergency Support Committee for Refugees, Hamilton and District Labor Council OSSTF District 21 Political Action Committee ve the Hamilton Centre Federal NDP Riding Association temsilcileri de hazır bulundu.

 

Hamilton’da bir araya gelen ve ayrımcılığa son diyen yeni göçmenler konumlarının belirlenmesini istedi.

 

Göç zor bir karar olsa da göçen insanların göçtükleri ülkede hâlâ misafir gibi muamele görmesi, beklentileri, eğitim, göçmenlik, sağlık, eşit iş ve ücret talepleri, göçmen alan ülkelerde uzun süren yasal prosedürlerin yanı sıra gelen beklenmedik (!) salgın nedeniyle de askı alınmış olması insanları zorlu bir süreçte yalnız bırakıyor.

Son yıllarda hızla artan göçün nedeni ne olursa olsun, hem göç veren, hem de göç alan ülkeler bazında kalıcı bir olgu olarak ele alınmıyor. Hem yurdundan olan, hem de kendine yeni bir hayat, eğitim, yeni bir yurt edinmek isteyenler, gittikleri yerde kabul görmüş gibi ikinci sınıf insan muamelesi görüyor.

 

Tam göçmenlik konumu isteyen yeni göçmenler yaşadıkları zorlukları dile getirdiler.

 

Kısaca ihtiyaç duyulduğunda çoğu zaman davet edilen “gelenler” mevsimlik işçiler, seks işçileri, LGBTQ, büyük paralar ödeyerek eğitime gelen öğrenciler, sığınmacılar ve göç edenler gibi… Ancak ihtiyaç duyulmadığında ise “gidecekler”, “geri gönderilecekler” ya da “misafir” olarak görülmeye devam edilecekler.

Göç edenler, “ev sahibi” uygun gördüğünde/ihtiyaç duyduğunda “misafir olacak”, uygun olmadığında “misafirlik talebi” kabul edilmeyenler olacak. Bilindiği gibi misafirliğin de bir süresi vardır ki, bunu en iyi eğitime gelmiş öğrenciler, sözleşmeli işçiler, seks işçileri, göç etmiş ama hâlâ göçmen olamamış ve sığınmacılar anlar.

Hal böyle olunca, kabul görünceye kadar, insan olgusu göçmen olduğunuz-göç ettiğiniz ülkede birer “araç” ve “makina”dan farklı gözükmeyecektir.

 

Kendilerine eşit davranılmasını istediler.

 

Pazar günü yürüyüşü gerçekleştiren ve başkanlığını yapan Jennifer Hompoth, açılış konuşmasında bu konulara vurgu yaptı. 1,6 milyon insanın hâlâ geçici konumu dolayısıyla bir çok haktan yoksun olarak yaşadığını belirtti. Jennifer Hompoth konuşmasında, “Hamilton halkı olarak ülke çapında 300’den fazla kuruluş tarafından temsil edilen 8 milyon kişi için oturum ve yasal durumunun kabulü için buradayız” dedi. Kadın göçmenlerin emeğinin gözardı edildiğini ve onların hem işte hem de evdeki yükünden bahsetti. Hompoth konuşmasında göç eden kadınlar, translar, seks işçileri ve LGBTQ’nin geçim kaynaklarının çifte suç sayılmasından dolayı sınırdışı edilmelerinin artması ve bu baskının devam etmesi, insanları aşağılayan ayrımcı testlere tabii tutulmalarına da vurgu yaptı. Göçmen politikalarında yeni düzenlemelerin yapılması konusunda bütün göçmenler için daimi oturum izni olan bir program olmalı çağrısında bulunan Jennifer Hompoth ayrıca, “öğrencilere, göçmen işçilere, oturum izni olmayan herkese kişisel işyerleri veya ev sahipleri tarafından uygulanan tacizleri, bu konuda bir kişiyi parmakla gösterip suçlamak olmadığını ve sorunun tamamen göçmenlik sisteminden kaynaklandığı”nın altını çizdi.

 

Gösteride çocuklar da vardı.

 

Konuşmasına devam eden Jennifer Hompoth, “kadınların, evsizlerin, işçilerin, öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar sistemin parçası olmaya devam ediyor. Korunmasız bir şekilde yaşamlarına devam etmeye çalışıyorlar. Göçmenlerin, evsizlerin, durumları belli olmayanların sınırdışı edilme riskleri hâlâ var. Bütün bunların çözümü konusunda yasal düzenlemelerin yapılmasını Liberal Parti ve Trudeau’dan talep etmelerinin insani bir istek olarak dile getirip destek gruplarıyla bu yolda yürümeye devam edeceklerini” dile getirdi.

 

Üst geçide pankart asan göstericilere arabalar klakson çalarak destek verdi.

 

Çeşitli grupların temsilcilerinin de aynı konuda konuşmaları sık sık slogan ve alkışlarla kesildi. Yaklaşık iki saat süren protesto gösterisine katılanlar yürüme alanı üzerinde bulunan üst geçide pankart asarken, yoldan geçen arabalar da kornalarıyla yürüyüşü desteklediler.

 

Milletvekili Filomena Tassi’nin bürosuna afiş astılar.

 

Koronavirüs önlemleri altında yapılan yürüyüş, Liberal Parti üyesi milletvekili Filomena Tassi’nin bürosuna asılan afiş ve broşürlerle son buldu.

 

İlgili bağlantılar:

+ İmza kampanyasını destelemek ve bilgi için: www.MigrantRights.ca/StatusforAll
+ Başbakan Trudeau’ya ulaşmak için: www.MigrantRights.ca/CallforStatus

 

 

Sevim Onuralp / Bizim Anadolu / 23 Eylül 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...