Press "Enter" to skip to content

“Sesimi Duyun!”

“Sesimi Duyun!”

Eski bir öğrencisinden tehditler alan genç bir kadın güvenlik güçleri ve yargı bir şey yapmadığı için toplumsal paylaşım ortamlarından insanları yardıma çağırıyor.

 

 

 

 

 

 

Bengi Ekin Sarı adlı genç bir öğretmen, Emir Öztürk adlı erkeğin kendisini taciz eden iletilerini paylaşarak yardım çağrısında bulundu.

Bengi Ekin Sarı, kendisini yaklaşık 1 yıldır taciz eden erkek tarafından tehdit mesajları aldığını belirterek, “Günlerdir aileme ve bana atılan mesajlarla tehdit ediliyorum. Can güvenliğim yok, sesimi duyun” dedi. Konuyla ilgili birçok kez yargı yoluna gittiğini ancak bir sonuç alamadığını da vurgulayan Sarı, “Hukuki süreç yavaş, koruma kararları etkisiz” diyerek yardım istedi.

 

Bengi Ekin Sarı.

“Sesimi Duyun!”

 

Eski bir öğrencisi olduğu Emir Öztürk’ün toplumsal paylaşım ortamlarından ve telefondan kendisine gönderdiği tehdit iletilerini kendi hesabından paylaşan Sarı, ilk paylaşımında şunları söyledi: “Bir yıldır süren ölümle tehdit – cinsel taciz davam var. Dosya üzerine dosya açılıyor ancak hiçbir ilerleme yok. Günlerdir aileme ve bana atılan mesajlarla tehdit ediliyorum. Can güvenliğim yok, sesimi duyun.”

 

 

‘Sevgilim değil!’

Bengi Ekin Sarı, 9 Şubat’ta yine cıvıltı (Twitter) hesabından yaptığı açıklamayla bazı ileti ve haberlerde kendisini taciz eden kişinin eski sevgilisi olduğu yönündeki savlara da yanıt verdi. Sarı, “Kendisi eski öğrencimdir. Aramızda duygusal hiçbir bağ olmamıştır. Kendisi onun hislerine karşılık vermediğimi asla da vermeyeceğimi söylediğim için her zaman beni tehdit etmiştir” dedi.

 

 

 

 

 

@Bengiekinsari

“Bir yıldır süren ölümle tehdit – cinsel taciz davam var. Dosya üzerine dosya açılıyor ancak hiçbir ilerleme yok. Günlerdir aileme ve bana atılan mesajlarla tehdit ediliyorum. Can güvenliğim yok, sesimi duyun. @KadinCinayeti @FemicideMap @kadincinayetler”

 

Yargıdan umut kesilince toplumsal paylaşım ortamlarından yardım istemek durumunda kaldı.

 

 

Bengi Ekin Sarı, Emir Öztürk’ün yazdığı ağza alınmayacak sövgülerin de yeraldığı iletilerin ekran görüntüsünü paylaşırken, “Bir yıldır bu tehdit ve hakaretlere maruz kalıyorum. Hukuki süreç yavaş, koruma kararları etkisiz. Bütün bu mesajları dava dosyasına iliştirdik. Mart ayında biri Bakırköy Adliyesi biri Küçükçekmece Adliyesi olmak üzere iki ayrı duruşma var. Sadece dosya üzerine dosya açılıyor, başka hiçbir şeyin olduğu yok” bilgilerini verdi.

 

 

@Bengiekinsari

“Bütün bu mesajları dava dosyasına iliştirdik. Mart ayında biri Bakırköy Adliyesi biri Küçükçekmece Adliyesi olmak üzere iki ayrı duruşma var. Sadece dosya üzerine dosya açılıyor, başka hiçbir şeyin olduğu yok.”

 

Destekler çığ gibi büyüdü…

 

 

Öztürk tehditi sürdürdü

 

 

Emir Öztürk adlı erkek, Sarı’nın Cıvıltı (Twitter)’daki paylaşımlarına da tehdit içerikli yanıtlar yazmayı sürdürdü. Bunun üzerine Bengi Ekin Sarı son olarak, “Korkmuyorum” yazdı. Sarı’ya binlerce destek geldi.

 

Tehdit üstüne tahdit yağdıran Emir Öztürk, mahkemede özür dileyip dışarıda Ekin Sarı ve ailesine saldırdı.

 

 

Bu arada Bengi Ekin Sarı’nın savunmanı Kerem Donat, Öztürk hakkında uzaklaştırma kararı aldırdıklarını söyledi. Donat, Öztürk’ün bu karara uymadığını, savcılığın ise yaptıkları ‘ihlal’ başvurusuna sessiz kaldığına dikkat çekti. Donat şunları bildirdi: “Bakırköy 24. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk davada, ‘çok pişman olduğunu bir daha yapmayacağını’ söylese de adliye çıkışında Bengi Hanım’a ve yanındakilere saldırdı. Bir şikâyette daha bulunduk. Cinsel saldırı boyutlarına ulaşan tacizler ve cinsel organını içeren mesajlar attı. Uzaklaştırma talep ettik. Ne bir tutuklanma ne bir tedbir uygulanmadı.”

 

 

 

 

 

 

Yargıçtan Sarı’ya sanığın özürlerini kabul baskısı

 

Öte yandan BirGün Gazetesi’ne konuşan Bengi Ekin Sarı, şunları söyledi: “Okulda bir başka kadın öğretmen sürekli evinin etrafında bu öğrenciyi gördüğünü söylüyordu. Daha sonra bu öğrenci, öğretmene çeşitli mesajlar atmaya başladı. Kadın öğretmen hiçbir şekilde cevap vermedi. Ben bu öğretmenle çok yakın arkadaş olduğum için, daha sonra bana da mesajlar atmaya başladı. Şunu da belirtmeliyim ki bu şahısla ilgili ilk davamızın duruşması temmuz ayında görüldü. O duruşma gününe kadar topladığımız diğer kanıtların olduğu dosya ilk dava ile birleştirilmedi. Ama duruşma salonunda hakimin sürekli olarak sanığın özürlerini kabul etmemi istemesi ürkütücü ve üzücüydü.”

 

Tacizci Öztürk’ten tenditler.

 

 

‘Ülkenin ve devletin kadına bakış açısı belli, şık giyinirim, iyi hal indirimi alırım’

 

Konuşmasında Bengi Ekin Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu şahıs yazdığı mesajlarda bana ‘Ne yapabileceksin, ülkenin ve devletin kadına bakış açısı belli, şık giyinirim her cezadan iyi hal indirimi alırım’ gibi şeyler yazma cesaretinde bulundu. Evet, ben korkmuyorum. Kız kardeşlerimin hiçbirinin de korkmamasını istiyorum. Bu eril zihniyetin cüretini, vurdumduymazlığını, cesaretini nereden aldığını hepimiz iyi biliyoruz. Biz birbirimize destek olacağız, sadece benim davamda değil bu ve benzeri her davada mahkeme salonlarının kapısını zorlayacağız. Bana ne diyecekler mesela? ‘O saatte sınıfınızda ne işiniz vardı ve niye ders anlatıyordunuz bu erkeğe’ diye mi soracaklar?”

 

 

İfşa olunca özür…

 

 

Öztürk’ten ‘dalga geçtim’

 

Bengi Ekin Sarı’nın paylaşımı yoğunluk kazanınca telaşlanan Öztürk ise Cıvıltı (Twitter) ortamından, “Travmatik boyutta takıntı ve dürtüselliğini kontrol edememe rahatsızlığıyla tanılandım. Halen psikolojik tedavi görüyorum” ifadelerini kullandı.

Emir Öztürk yaptığı paylaşımlarda “Ben bu mesajları dalga geçme amacıyla attım. Travmatik boyutta takıntı ve dürtüselliğini kontrol edememe rahatsızlığıyla tanılandım. Halen psikolojik tedavi görüyorum. Bengi Ekin Sarı liseden edebiyat hocamdır. Saygısızca olduğunu düşündüğüm bazı davranışlarını takıntı yaptım ve kendisine dalga geçme amaçlı mesajlar atmaya başladım. Amacım ne olursa olsun attığım mesajlar kabul edilemez… Ekin hocamdan özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Bizim Anadolu / 12 Şubat 2019

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...