Press "Enter" to skip to content

Seçimler Yaklaşırken

Türkiye Cumhuriyeti Devletimizde yaşanan siyasi hareketlilik, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşamlarını sürdürme yolunu seçen diğer Türk vatandaşlarımızı birlik olma yolunda harekete geçirdi.

Bu bağlamda, vatana sıkı sıkıya bağlı duyarlı vatandaşlar teknolojinin sunduğu imkânları kullanarak bir araya geldi ve TÜRKİYE GÖNÜLLÜLERİ platformu çatısı altında toplandı. Ben de bizzat Ottava Türkiye Gönüllüleri içinde yerimi aldım.

Amacımız;

29 Nisan-7 Mayıs 2023 tarihleri arasında yapılacak olan 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı kararlar çerçevesinde katılımı yüksek, sağlıklı ve adil bir seçim olması için toplumumuzu bilgilendirmek, aksaklık yaşamadan, engelle karşılaşmadan oy kullanabilmelerini sağlamak.

Eğer siz de gönüllü olarak bize katılmak ve TÜRKİYE GÖNÜLLÜLERİ zincirinin bir halkası olmak isterseniz www.turkiyegonulluleri.org adresinden bize katılabilirsiniz.

Hadi, bu seçimlerde gönüllülük birincil adımımız olsun!

*

En büyük görevimiz;

Belirlenen seçim aralığında, demokrasinin gereği olan “seçme hakkı” ile, seçim sandıklarının yolunu tutmak.

Lütfen Kanada’da yapılacak olan Türkiye seçimlerinde, sandığa gitmeden önce “hatta şimdi” YSK veb sayfasından kayıtlı olup olmadığınızı kontrol edin!

Eğer kaydınız yoksa en geç 2 Nisan 2023, Türkiye saati ile 17.00’ye kadar itirazlarınızı yapın!

*

Seçimler ister istemez bireyler politika ile meşgul ediyor. Adaylar, söylemler, açıklamalar, icraatlar…

Her aday, haklı ve onurlu bir mücadelenin içinde, görev almanın ve hizmet etmenin hesaplarını yapıyor.

Adayların olduğu kadar vatandaşların da kendince hesabı ve beklentileri var.

Şahsi beklentim;

“Ülkemizin çıkarlarını ve kazançlarını en iyi koruyacak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni halkın ve siyasetin konuşma ve karar alma merkezi yapacak, Anayasamıza sahip çıkacak, dil, din, ırk ayrımı yapmadan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, Dünyada barış” felsefesini gözeterek, dostça ve kardeşçe yaşamamızı sağlayacak, bilim ve ilim ışığında, çağdaş ve uygar bir ülke olmamızın önünü açacak, parlamenter sistem içinde milletin hak ve hukukunu gözetecek LİDERLER istiyorum!”

Haklısınız biraz can sıkıcı konular.

*

Babam, kendimi bildim bileli eve her gün iki gazete alırdı. Biri Milliyet, diğeri Cumhuriyet’ti.

En çok 1962 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nin “Pencere” köşesinde yazı yazmaya başlayan İlhan Selçuk’un yazılarını sesli okur, hafta sonları da beni yanına oturtarak bir nevi Türkçe egzersizi havasında bana okuturdu…

Sanırım seksenli yıllardı.

İlhan Selçuk araladığı penceresinin camından ONUR ÇİÇEĞİ makalesini fısıldıyordu yüreklerimize.

“Onur çiçeği öyle bir bitkidir ki, nerede sürgün vereceği belli olmaz. Bazen zindanların karanlığında sürgün verir onur, bazen işkence odasında gözü bağlıyken büyür, ama bazen en yaldızlı koltuklarda çürür ve egemenliğin yetkileriyle donanmışken boynu bükülür.”

“Onur, insan yüreğinde yaprak yaprak açan bir çiçektir!”

*

Lütfen sandığa giderken bu satırlarımı hatırlayın ve…

ONUR çiçeğinizi, VİCDAN çiçeğinizi, MERHAMET çiçeğinizi, VEFA çiçeğinizi, VATANA SAYGI çiçeğinizi büyütmek ve beslemek için yola çıktığınızı unutmayın!

Kimse, çiçeklerinizi kopartma hakkına sahip değil.

Değerlerinizi taze ve canlı tutmak için verdiğiniz oy ülkemizin tüm vatandaşlarının onurlu geleceği ve umudu olduğunu unutmayın!

Birlik ve beraberlik içinde geleceğimize taze çiçekler ekmek, yeniden büyümek ve canlanmak, kardeşçe ve huzurla var olan kültürümüze, yegâne ışığımız ve yol göstericimiz olan Atatürk’ümüze sahip çıkmak ve Türkiye Cumhuriyetimizin 100. yılına coşkuyla adım atmak umuduyla…

İçTen

ictenicten@hotmail.com

Tüm Yazıları»

İçten Külünk / Bizim Anadolu / 28 Mart 2023

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...