Press "Enter" to skip to content

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov öldürüldü

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov öldürüldü

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov bir sanat galerisindeki sergi açılışı sırasında silahlı saldırıda öldürüldü.

 
 

 
 

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov,
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov,

 

 

Art arda gelişen olaylarda Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov öldürüldü, Berlin’de Noel için kurulan geleneksel pazara giren bir TIR kamyonu 9 kişinin ölümüne, 50’den çok kişinin yaralanmasına neden oldu; İsviçre’nin Zürih kentinde ise bir camiye saldırıda bulunuldu.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov’a silahlı saldırı düzenlendi. Ankara Çankaya’da bulunan Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) düzenlenen saldırıda, saldırgan özel harekat polislerinin operasyonuyla öldürülerek etkisiz hale getirildi. Rus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Büyükelçi Karlov’un yaşamını yitirdiğini duyurdu.

 

Büyükelçinin vurulma anı.
Büyükelçinin vurulma anı.

 

Saldırı Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşti. Saldırının olduğu etkinlik, Ankaralı gezginlerin düzenlediği “Gezgin Gözüyle Kaliningrad’dan Kamçatka’ya Fotoğraf Sergisi” açılışıydı.

 

Saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş adında bir Çevik Güç polisi.
Saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş adında bir Çevik Güç polisi.

 

 

Saldırgan bir polis

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Karlov’un öldüğünü Güven Hastanesi önünde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bir açıklama yaptı.

 

Bakan Soylu açıklaması şöyle:

“Bugün saat 19.05 sularında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Rusya Büyükelçisi sayın Karlov’un konuşması esnasında silahlı bir saldırıya uğramıştır. Kaldırıldığı Güven hastanesinde 19.53’te hayati bulguların olmadığı tespit edilmesine rağmen canlandırma müdahalesi yapılmış, cevap alınamamış ve kıymetli dostumuz hayatını kaybetmiştir. Dostumuz Rusya Federasyonu’na Rusya halkına ve ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Acılarını yürekten paylaşıyoruz. Saldırı duyulur duyulmaz olayın yakınında bulunan Çankaya Polis merkezi yetkilileri müdahale etmişler. Çatışma devam ederken özel harekât ekipleri gelmiş. Saldırgan etkisiz hale getirilmiştir. Saldırgan 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı. Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu mezunu ve halen Çevik Kuvvet’te görev yapan Mevlüt Mert Altıntaş. Olay esnasında yaralananlar Güven Hastanesi’ne getirilmiştir. Yaralılardan Anıl Değer taburcu olmuştur. Diğer yaralılar tedavi altında. Bağlantıları araştırılıyor. Bu terör eylemi Türkiye Rusya ilişkilerine yönelik gerçekleştirilmiş bir eylemdir. Özellikle ilişkilerin çok yoğun olduğu bir dönemde gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin Türkiye’ye sıkılmış bir kurşun olduğu ve milletimizin emanetinde olan bir dostumuza hayınane eylemi kınıyoruz. Dışişleri Bakanımız Rusya’da. MSB yarın Rusya’ya uçacaktı ve yarın çok önemli bir toplantıyı gerçekleştireceklerdi. Bu suikast bizi ve derinden etkilemiş derinden yaralamıştır.”

 

İzlencesinde olayın FETÖ bağlantısını sorgulayan Ahmet Hakan saldırganın Arapçasının kırık olduğunu söyledi.
İzlencesinde olayın FETÖ bağlantısını sorgulayan Ahmet Hakan saldırganın Arapçasının kırık olduğunu söyledi.

 

Saldırganın saldırıdan sonra attığı ilk sloganın El Kaide’ye ait olduğu belirtilirken Arapça sözlerin Türkçe anlamının “Biz cihada tabiyiz” olduğu belirtildi. Bu arada CNN Türk’e konuşan Hürriyet gazetesinin yandaş yazarı olarak bilinen Abdülkadir Selvi saldırganın söyleminin El Nusra’ya ait olduğunu bildirdi. Selvi’ye yanıt veren Ahmet Hakan ise saldırganın Arapçasının kırık olduğunu söyledi.

Öte yandan saldırganın Aydın Söke’de oturan ailesi saldırının ardından gözaltına alındı.
Açılışın ardından konuşma yapmak için kürsüye gelen Büyükelçi Andrey Karlov, bu sırada silahlı saldırıya uğradı.

Büyükelçi Andrey Karlov’un ağır yaralı olarak Güven Hastanesi’ne kaldırıldığı iddia edildi. Saldırganın içeriye polis kimliğiyle girdiği ileri sürüldü. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saldırgan içeride bulunurken, polis ÇSM’ye operasyon düzenledi.

Saldırı sırasında olay yerinde bulunan Hürriyet Muhabiri Haşim Kılıç, “Saldırgan Büyükelçi’ye arkadan ateş etti. İnsanları dışarı çıkarttı, yerde yatan elçiye birkaç el daha ateş etti” dedi.

 

Saldırgan Büyükelçinin arkasında duruyordu.
Saldırgan Büyükelçinin arkasında duruyordu.

 

 

Olayın yaşandığı yerde bulunan Habertürk muhabiri Bahar Bakır ise şu bilgileri iletti:

“Büyükelçi bir sergiye katılıyordu bugün. Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği sergiye kendisi 15 dakika önce geldi ve program başladı. Kürsüde konuşmasına başladığı sırada siyah giyinmiş bir adam ‘Ya Allah bismillah’ diye bağırarak, ‘Bu yaptıklarınıza izin vermeyeceğiz’ diyerek Halep’i kastediyordu sanırım. Cebinden çıkardığı silahla insanlara sıkmaya başladı. Silahlı göremedim tam. Büyükelçinin önündeydim. Silah sesi duyunca yere yattım fakat o şahıs bağırmaya başladı ve silahı yukarı doğru sıkmaya başladı. Can havliyle çıkmaya çalıştım. Ama büyükelçinin yere düştüğünü gördüm. Herkesi tahliye ettiler. İçeride hâlâ saldırganın olduğunu söylüyorlar. Yaralılar olabilir. Yaklaşık 70 kişilik gruptuk.”

 

Saldırgan polisin kimliği.
Saldırgan polisin kimliği.

 

Rusya’dan Açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin olarak, “Dışişleri Bakanlığı Rus Büyükelçiye yapılan saldırı sebebiyle açıklamada bulunacaktır. Sadece resmi bilgilerin dikkate alınmasını rica ediyoruz” dedi. Açıklamada, Türk yetkililerle iletişim içinde olunduğu bildirildi.

 

Rusya’dan değerlendirme

Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen saldırının nedenlerinden birisinin Moskova ve İstanbul’u karşı karşıya getirmek olduğunu bildirdi.

 

Klintseviç şunları bildirdi:

“O tetiği çekenlerin radikal İslamcılar olduğundan hiçbir şüphem yok. Ve IŞİD mi yoksa El Nusra mı olduğunun hiçbir önemi yok. Amaçlarının ülkemizden Suriye için intikam almak olduğu ortada. Aynı zamanda Rusya ve Türkiye’yi karşı karşıya getirme çabasıdır.”

Rus Ria Novosti’nin haberine göre saldırıyı kâbus olarak adlandıran ve yeni dünya tarihinde yeri olmadığını belirten senatör, bu denli üst düzey diplomatın güvenliğini sağlayamayan Türk kanadına soruların olduğunun altını çizdi. Klintseviç, “Bu saldırı birçok terör saldırılarının ardından gerçekleşti. Türkiye’nin ilgili bölümlerinin güvenlik önlemlerini almaları gerekiyordu” dedi.

 

Büyükelçi Andrey Karlov fotoğraf sergisi açılışında konuşma yapıyordu.
Büyükelçi Andrey Karlov fotoğraf sergisi açılışında konuşma yapıyordu.

 

Andrey Karlov kimdir?

1954 yılında Moskova’da doğdu. Yüksek eğitimini 1976 yılında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsünden, 1992 yılında ise Diplomasi Akademisi’nden mezun oldu. Karlov 1976 yılından itibaren diplomatik alanda çalışıyor.

SSCB, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Merkez Örgütünün yanı sıra yurtdışı temsilciliklerde, özellikle 1976-1981, 1984-1990 yıllarında SSCB Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde ve 1992-1997 yıllarında Rusya Federasyonu Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nde farklı görevlerde çalıştı.

Saldırı sonrası korku içinde sinen konuklar.
Saldırı sonrası korku içinde sinen konuklar.

 

Karlov, 2001 – 2006 – Rusya Federasyonu Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği, 2007 – 2013 – RF Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlüğü yaptı. Temmuz 2013’de ise Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne atandı.

 

 

 

Berlin'de TIR Noel pazarında en az 9 kişiyi öldürdü, 50 kişiyi yaraladı.
Berlin’de TIR Noel pazarında en az 9 kişiyi öldürdü, 50 kişiyi yaraladı.

 
Almanya’nın Berlin kentinde TIR faciası

Almanya’nın Berlin kendine geleneksel Noel pazarına dalan bir TIR kamyonu 9 kişiyi öldürdü, en az 50 kişiyi yaraladı.

Bir terör eylemi olasılığını göz ardı etmeyen Berlin Polisi, ancak henüz bu yönde bir belirti olmadığını, bunun acı bir kaza da olabileceğini bildirdi. Edinilen bilgilere göre TIR Polanya plakalı ve sürücüsü de Doğu Avrupa kökenli.

 

Zürih'te camiyi silahlı saldırı yapıldı. Yaralılar var.
Zürih’te camiye silahlı saldırı yapıldı. Yaralılar var.

 

Zürih’te camiye silahlı saldırı

İsviçre’nin Zürih kentindeki bir camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 kişi yaralandı.

İsviçre’nin Zürih kentindeki bir camide silahlı saldırıda bulunulduğu ve yaralıların olduğu bildirildi.
Saldırıda can kaybı olmadığını belirten ve 3 kişinin yaralandığını söyleyen İsviçre polisi, saldırıyı kaç kişinin düzenlediğini ve nedenini araştırdıklarını ifade etti.

Polis, saldırgan ya da saldırganların olay yerinden kaçtığı bilgisini verdi. Polis, saldırgan ya da saldırganların olay yerinden kaçtığı öğrenildi.

 

 

 

 

Bizim Anadolu / 19 Aralık 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...