AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Rahaf’a Kanada sahip çıktı

Rahaf’a Kanada sahip çıktı

Rahaf’a Kanada sahip çıktı

Genç Suudi Arabistanlı Rahaf’a Kanada sahip çıktı

Bir haftadır dünyaya sorununu duyurmayı başaran Suudi Arabistan yurttaşı Rahaf Muhammed el-Kanun (18)’a Kanada sığınmacılık hakkı verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rahaf Muhammed el-Kanun Kanada’ya ulaştı.

Ailesiyle Kuveyt’te ailesiyle dinlencedeyken Avustralya’ya gitmek amacıyla kaçarken Tayland’da alıkonan Suudi Arabistanlı 18 yaşındaki genç kız Rahaf Muhammed el-Kanun, ailesinin kendisini öldüreceği korkusuyla dönmek istemediğini ve özgür bir ülkede okumak, çalışmak ve yaşamak istediğini bildirdi.

 

Rahaf el-Kanun: ‘Ailem beni ölümle tehdit etti.’

 

Bangok Havaalanı’nda Tay yetkililerin yerleştirdiği otel odasından arkadaşlarının da yardımıyla cıvıltı (twitter) üzerinden ‘Beni kurtarın’ diyerek dünya kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardı.

 

Femen de destek verdi.

 

‘İslamı reddettiğim ve istedikleri kişiyle evlenmek istemediğim için ailem beni öldürecek. Ülkemde okuyamıyorum, çalışamıyorum. Beni kurtaracak bir ülke arıyorum’ diyerek Birleşmiş Milletler Yüksek Sığınmacılık Komiserliği’ne seslenen genç Rahaf, kamuoyunun da desteğiyle BMYSK’nin dikkatini çekmeyi sağladı.

‘Suudi haberleri yalan, Kuveyt’te değil, Suudi Arabistan’da yaşıyorum.

 

 

Önceleri havaalanında bir Suudi yetkili tarafından pasaportuna el konulan Rahaf Muhammed Mutlak el-Kanun’u ailesine göndermeyi düşünen Tay yetkililer, dünya kamuoyundaki desteği görünce ‘genç kızı ölüme göndermeyecekleri’ni bildirdi.

 

Rahaf Talyand’da yetkililerle.

Avustralya ve Kanada’nın genç kıza sığınmacılık hakkı vereceği konuşulurken, Birleşmiş Milletler’in isteği doğrultusunda Başbakan Justin Trudeau genç kıza Kanada’nın kapılarını açtı ve Kanada’nın bir özgürlük ve kadını koruma geleneği olduğunu anımsattı.

 

Rahaf ‘Birleşmiş Milletleri istiyorum’ diye yazdı.

İşlemlerinin ardından genç Rahaf, Seul üzerinden Kore Havayolları’nın bir uçağıyla Uluslararası Toronto Pearson Havaalanı’nda Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland tarafından karşılandı.

 

Dışişleri Bakanı Freeland Rahaf’ı karşıladı.

Çıkış kapısında gazetecilere kısa bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, ‘genç kızın uzun bir yolculuk yaptığını, bu nedenle herhangi bir soruya yanıt veremeyeceğini ve buna saygı duyulması gerektiğini’ bildirdi.

 

 

 

 

Kendisini karşılayan gazetecilere gülümsemekle yetinen Rahaf, Toronto Sun yazarı Tarık Fettah’ın sunduğu çiçek Dışişleri Bakanı Freeland tarafından alındı ve genç kıza verildi.

Gazeteci Tarık Fettah Rahaf’a sunacağı çiçekle birlikte.

 

Bakan Freeland Tarık Fettah’ın çiçeğini Rahaf’a verdi.

 

Cıvıltı üzerinden kendisini destekleyen herkese ve kendisine kapılarını açan Kanada’ya teşekkürlerin ileten Rahaf Muhammed Mutlak el-Kanun’a toplumsal paylaşım ortamında onbinlerce destek gelmeye devam ediyor.

 

 

Bizim Anadolu / 13 Ocak 2019

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Reply