Press "Enter" to skip to content

Ponpon Kız Ceyda başarıdan başarıya

Ponpon Kız Ceyda başarıdan başarıya koşuyor

Montreal Türk toplumu üyelerinden Süleymanoğlu ailesi bir karar vererek Ceyda (15) daha dört yaşındayken Alberta’ya taşındı.

Montreal günlerini unutmamış olan Ceyda, ablası Selda’nın Turquebec Halkoyunları Topluluğu’nda halkoyunları oynadığını da anımsıyor. Dahası, o yaşında ablası gibi oynamaya çalıştığını söylüyor.

Ailenin Alberta’ya taşınmasından sonra bale ve caz dersleri alan Ceyda, dans teknikleri alanında yetkin olmaya başladıktan sonra amigo takımlarına yöneliyor ve Kate Chegwin Ortaöğretim kurumunun küçükler amigo takımında görev almaya başlıyor.

Okulun küçükler amigo takımında deneyim kazanan güzel Ceyda, daha sonra Edmonton Power Cheer All-Star Amigo takımına hak kazanıyor.

All-Star Amigo takımlarının okul takımlarına benzemediğini söyleyen Ponpon Kız Ceyda, yetkin kalmak için daha çok zaman ayırmak, daha çok çalışma yapmak ve koreografiye önem verilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Ayrıca Kuzey Amerika’da yarışmalara katılma hakkını da kazandıklarını söyleyen Ceyda, geçen yıl ‘Jamfest Nationals’ yarışmaları çerçevesinde takımının Las Vegas, Nevada’ya gittiğini söylüyor.
Orlando, Florida’da, Kaliforniya Üniversitesi Yarışmalarına katılan Ceyda, hedefinin Dünya Amigo Takımları Yarışmalarında kendini göstermek olduğunu büyük bir heyecanla belirtiyor.

Ponpon Kızlar’ın tarihçesi

Ceyda (kupayı tutan) takım arkadaşlarıyla.
Ceyda (kupayı tutan) takım arkadaşlarıyla.

Özellikle Kuzey Amerika’da yüzyıllık bir geçmişi olan ve Amerikan futbolu ve basketbol takımlarını cesaretlendirmek için kurulan amigo takımlarında önceleri erkekler dans ediyorlardı. Daha sonra kız amigo takımları da kuruldu. Kuzey Amerika’da ‘Cheerleading’ adı verilen takımlara kızların ellerinde salladıkları yaldızlı ve renkli ponponlar dolayısıyla Fransızca’da ‘Pom-pom Girls’ adı verildi, Türkçe’ye de Fransızca’dan çevrilerek ‘Ponpon Kızlar’ denildi.

Asıl amaçları takımlarına cesaret vermek olan Ponpon Kızlar takımları için, yetkinliklerini sergilemek amacıyla artık bölgesel, ulusal ve dünya şampiyonası da düzenleniyor.

Bizim Anadolu

Mayıs 2015

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...