Press "Enter" to skip to content

Pelin Yazar’dan ‘Çağrışımlar’ Sergisi

Pelin Yazar’ın ‘Çağrışımlar’ adlı kişisel resim sergisi Hugin&Munin Sanat Galerisi’nde devam ediyor.

Sergi, sanatçının kişisel yolculuğunda dönem noktası olan anıları, deneyimleri ve özlemleri kendi düşsel dünyası üzerinden yorumladığı yapıtlardan oluşuyor.

Sergide Montreal’den fotoğraf sanatçısı Sabire Sırma Saltık da vardı.

Pelin Yazar’ın dört yıl süren çalışmasının ardından ortaya koyduğu kâğıt ve tuval üzerine akrilik boyayla gerçekleştirdiği yapıtlarından oluşan kişisel sergisi ‘Çağrışımlar’ sürüyor.

Montreal’den Dilek Ayman da Pelin Yazar’ın İstanbul’daki sergisini ziyaret etti.

Sergideki yapıtlar bireylerin biricikliğinden doğan renkleri, özgünlüğü oranında sistem içinde konuşlandığı yeri ve o yere kattığı değerleri ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Ressam Pelin Yazar.

Sanatçı, yapıtları için şunları söylüyor: ‘Bu resimlerle insanın doğaya uzattığı manevi kollarıyla her nefeste keşfetmeyi, sevgiyi, saygıyı deneyimlemesinin ve kendisine binlerce açıdan bakabilmesinin çılgın dışavurumu; kendini tanıma yüceliğinin engebeli yollarında farklı zaman ve mekânlarda yaşadığı tecrübelerle değişebilmesinin/dönüşebilmesinin heyecanlı serüvenini anlatmaya çalıştım. Ezberlemeden, yargılamadan, korkmadan yaşamaya çalışmanın ağırlığını, bireyin parça parça olmuş engin bütünlüğün içinde uyumu aramak için gösterdiği o büyük cesaret…’

Sergiden görüntüler.

Serginin sanat yönetmeni Şanel Şan Sevinç ise şunları ekliyor: ‘Pelin, eserlerinde sadece bir nefes olduğumuzun farkındalığını ve kolektif hafızadaki birliği kimi zaman bir şehir görüntüsüyle, şehir içinde gezinen ürkek ruhları temsil eden titrek boya darbeleriyle, kimi zaman öne çıkan iç içe geçen motifleriyle bir bulmaca gibi bizlere sunuyor. Siz kimseniz, eserler de sizinle o şekilde konuşuyor.’

Sergi Hugin ve Munin’de devam ediyor.

Kuzguncuk Mahallesi, Tufan Sokak,

No 11, Üsküdar İSTANBUL

Galeri Ziyaret Saatleri:

Salı – Cumartesi 11.00 – 18.00

* Pazar ve Pazartesi günleri kapalı.

Tel.: 0216 33 444 00

Bilgi: info@huginvemunin.com

https://www.huginvemunin.com/

Pelin Yazar

Tel.: +90 555 317 03 24

Cep: +90 (536) 989 05 61

www.pelinyazarart.com

www.terapiyasamsanat.com

Bizim Anadolu / 30 Ağustos 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...