AnaSayfa/Accueil/Home » Ekin/Yazın/Sanat » Pelin Yazar Türkiye’ye döndü

Pelin Yazar Türkiye’ye döndü

Pelin Yazar Türkiye’ye döndü

Pelin Yazar Türkiye’ye döndü

‘Her yapıt insan olmak yolunda bir serüven…’

 
 
 
 

 
 
 
Şikago, Montreal derken on yedi yıllık serüvenden sonra Ressam Pelin Yazar Türkiye’ye döndü.

Sanatsal çalışmalarını bundan böyle özellikle Türkiye’de sürdürecek olan Pelin Yazar’la dönüş öncesi Montreal’de söyleştik.

Kuşkusuz ilk sorumuz ‘neden dönüyorsunuz’ oldu.

 

Pelin Yazar'la Gösteriler Semti'nde gün ışığında başladık söyleşimize.

Pelin Yazar’la Gösteriler Semti’nde gün ışığında başladık söyleşimize.

 

 

İşte, Pelin Yazar’la kısa ve içten söyleşimiz:

 

Ö – Neden dönüyorsunuz?
P – İstanbul özlemim ağır bastığı için, İstanbul’a geri dönüyorum.

Buradan, Kebek’ten çok güzel şeyler öğrendim. Çok güzel anılarla dönüyorum.

 

Pelin Yazar

Pelin Yazar

 

‘Kanada’da rengârenk bir yaşamım oldu’

Ö- Buradan bağınızı tamamen koparıyor musunuz?
P- Buradan bağımı koparmayacağım. Şu anda, devam ettiğim ‘Galerie Sept Continents’ benim işlerimi temsil etmeye devam edecek. Sergiler devam edecek. Sadece burada değil, İstanbul’da ve Avrupa’da da sergiler devam edecek. Burada yaşamış olduğum Şikago da dahil olmak üzere, göçmenlik serüveni bana çok şey kazandırdı. Güzel bir okul gibi oldu diyebilirim ve bavulumda bu tecrübeyle geri dönüyorum. Bu herkesin sahip olduğu bir şans değil. Onun için kendimi çok şanslı hissediyorum. Hem sanatsal anlamda hem de arkadaşlıklar anlamında dolu dolu rengârenk bir yaşamım oldu. Montreal’i çok sevdiğim için zaten burada da, gerek gençlere vermiş olduğum derslerle, gerek sanat ürünlerimle bu ilişki devam edecek. Bu yıl Kültürevi’nde bir sergi olacak; sizler de göreceksiniz. Montreal’e ara ara seyahatlerim olacak tabii. Ama bundan sonraki yaşamımı, sanatsal çalışmalarımı, öğretmenliğimi İstanbul’da sürdüreceğim. Kuşkusuz buradaki birikimlerimi de gittiğim yere götüreceğim, bu sanatsal anlamda olsun Türk-Kebek değerleri anlamında olsun…

 

Pelin Yazar'la söyleşi koyulaşmış, gün geceye kavuşmuştu.

Pelin Yazar’la söyleşi koyulaşmış, gün geceye kavuşmuştu.

 

 

‘Soğuğu seviyordum’
Pelin Yazar / Poppy

Pelin Yazar / Poppy

 

Ö – Buradan özleyebileceğiniz herhangi bir şey olacak mı?
P – Belki size ilginç gelebilir ama, ben soğuğu seviyordum. Özellikle burada Aralık’ta olan kar manzaralarını çok seviyordum. Doğasını çok seviyordum. Tabii ki en başta arkadaşlarımı özleyeceğim. Ama onlarla da İstanbul’da olsun, burada olsun dostluklarımız devam edecek.

Ö – Siz sanatınızı evrensel bir görüş ve anlayış açısıyla yapıyorsunuz. Kuşkusuz Türk kültüründen bazı esintiler de var. Buradan gittikten sonra Türkiye’de olsun, başka yerlerde olsun ürettiğiniz yapıtlarınızda Kanada, Kebek ya da Montreal’den esintiler olacak mı?

 

‘Her yapıtım insan olmak yolunda bir serüven…’

P – Sanat bir yansımadır. Dolayısıyla benim şu anda İstanbul’da hangi projelerde nasıl yapıtlar çıkaracağım henüz belli değil. Aklımda bitakım fikirler var ama, en son sergimde bulunan yapıtlar daha çok Montreal tadında işlerdi. Bunu gelen izleyiciler özellikle söyledi. Bazı yerli (Kebekli) sanatçılardan da bunu duydum. Benim yaptığım resimler birçok şeyin bir arada olması. Sadece Montreal olması, sadece İstanbul ya da sadece okuduklarım değil, genel anlamda insan olmaya çalışan, insan olmak yolunda yaptığım her serüveni bir sonrasında başka bir şey takip ediyor. Bunun kuşkusuz ne olacağı oraya gittiğim zaman çıkacak. Ama ilk etapta orada, öğretmenliği de bırakmak istemiyorum. Öğrencilerle olmak benim için çok güzel bir tecrübe oluyor.

 

Pelin Yazar Gösteri Semti'nde...

Pelin Yazar Gösteriler Semti’nde…

 

 

Ö – Paylaşmayı seviyorsunuz…
P – Öğretmeyi seviyorum… Özellikle çocuklarla çalışmayı seviyorum. Yetişkinlerle de çalışmayı seviyorum. Sanat yapmak da onunla beraber giden bir olgu. İki işim var diyebilirim size. Sergiler de bunun başka bir boyutu. Ama İstanbul’da da çok değerli sanatseverler var, çok değerli sanatçılar var. Dolayısıyla yine bir sanat ortamı içinde olacağım için memnunum. Zaten Türkiye’de okudum. Türkiye’de bir geçmişim var. Yaşadığım yerler, Şikago olsun Kebek olsun, kendimi geliştirmem yolunda bana çok fırsat verdi. Burada biraz daha bireysel düşünme şansı da olduğu için, sanatçı kendi içinde bitakım şeyleri sorgulayan, bir formül olup, o formüle bakarak başka bir formül de ortaya çıkarmaya çalışan bir kişi. O anlama değişik malzemeler kullandım burada. Daha önce denemediğim bitakım teknikler denemeye çalışmıştım.

 

Gösteriler Semti'nde iki turist Pelin Yazar ile fotoğraf çektirmek istedi... Çektik...

Gösteriler Semti’nde iki turist Pelin Yazar ile fotoğraf çektirmek istedi… Çektik…

 

Bundan sonra da yeni bir serüven olacak benim için; hem sanatsal anlamda hem de yaşam anlamında… Ailem orada, kardeşlerim orada, yakınlarım orada… Bu on yedi seneden sonra onlarla zaman geçirmek istiyorum. Tabii tatile gidiyordum. Ama hep kısa bir süre için oluyordu. Şimdi ailemin de orada olması benim için son derece önemli.

 

Montreal'in Gösteriler Semti Sanat Alanı'nda Pelin Yazar...

Montreal’in Gösteriler Semti Sanat Alanı’nda Pelin Yazar…

 

Ö – Yeni yaşamınızda başarı ve mutluluklar diliyoruz Pelin Hanım…
– Çok teşekkürler. Sizlere her zaman yeni sanatsal çalışmalarımdan ve sergilerimden haber vereceğim.

 

Pelin Yazar'dan / Ayrıntı...

Pelin Yazar’dan / Ayrıntı…

 

 

Ömer Özen / Bizim Anadolu / Aralık 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share