Press "Enter" to skip to content

Öymen: ‘Güvenlik sağlanmalıdır!’

Öymen: ‘Güvenlik sağlanmalıdır!’

Suruç’taki patlamaya ilişkin açıklamada bulunan eski büyükelçi ve eski CHP milletvekili Onur Öymen, ‘Önemli olanın ülke güvenliğinin etkili biçimde sağlanması’ olduğunu belirtti.

 

Onur Öymen
Onur Öymen

Öymen yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugün Suruç’ta en az 31 vatandaşımızın ölümüne ve 100’den fazla vatandaşımızın yaralanmasına yol açan terörist saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirildiği yolundaki haberler önemle değerlendirilmeli ve saldırının sorumluları en kısa zamanda yakalanıp cezalandırılmalıdır… Aynı şeklinde PKK terör örgütünün bugün Adıyaman’da bir askerimizin şehit olmasına, iki askerimizin de yaralanmasına yol açan saldırısı de şiddetle kınanmalıdır. Bu saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Defalarca vurguladığımız gibi, kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, gerekçesi ne olursa olsun bütün terörist faaliyetlerle mücadele etmek hükümetlerin öncelikli görevi olmalıdır. İyi terörist, kötü terörist yoktur, mazur görülebilecek, muhatap alınabilecek terör örgütü yoktur.

Bazı terör örgütlerini hoşgörüyle karşılayan, bazı terör örgütleriyle müzakere yapılarak onları da tatmin edecek siyasi çözümler bulunmasını önerenler ve destekleyenler bu gibi insanlık dışı saldırıların manevi sorumluluğunu paylaşmaktadırlar.

Sayın Başbakanın bugün, terör örgütleri arasında fark gözetilmemesi gerektiği yolundaki sözleri çok geç kalmış bir tespittir. Bu sözlerin bir terör örgütüyle masaya oturup siyasi çözüm arayan bir iktidardan gelmesi dikkat çekicidir.

Bütün siyasi partilerin bu konudaki tavırlarını hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde ortaya koymaları ve bütün terör örgütleriyle, ayırım gözetmeksizin mücadele etmeyi koalisyon hükümetine katılmanın ön şartı olarak belirlemeleri kaçınılmaz bir görev olmalıdır.

Bugün Suruç’ta yaşananlara benzer terör eylemlerinin tekrarlanması ülkemizi terörün yaygınlaştığı ve adeta kanıksandığı bölge ülkelerinin durumuna düşürebilir. Bugün yaşanan vahim olayların sıcaklığı geçtikten sonra şimdiye kadar izlenen politikaların devam ettirilmesi bu riski artırabilir.

Anayasamızın 92. maddesine göre, TBMM tatilde veya ara vermedeyken ülkenin ani bir silahlı saldırıya uğraması ve bu sebeple silahlı kuvvet kullanılmasına derhal karar verilmesinin kaçınılmaz olması halinde Cumhurbaşkanı da Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanılmasına karar verebilir.

O nedenle gecikmeden TBMM’nin toplantıya çağırılarak bütün terör örgütlerine karşı alınacak etkili önlemlerin saptanması önem taşımaktadır.

Bir tehlike de bu insanlık dışı saldırıyı bazılarının Türkiye’yi bölgede askeri maceralara sürüklemek için bir vesile olarak kullanmaya çalışmalarıdır.

Son yıllarda izlenen ve büyük riskler taşıyan Suriye politikası siyasi partiler tarafından bu hususlar da göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir.

Şimdi, halkın duygularına yönelik beyanlarda bulunmaktan daha önemli olan ülke güvenliğini akılcı yöntemlerle etkili biçimde sağlamaktır.”

 

Onur Öymen / Bizim Anadolu / 20 Temmuz 2015

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...