Press "Enter" to skip to content

Oy sayan en az oy kullanan kadar önemli

Bu seçimde özellikle beni oy verenden çok, oyu sayan ilgilendiriyor.

2007 seçiminde “İtina İle Seçim Hilesi Yapılır” başlıkla yazdığım ve 2011’de “Seçimde Hile Yapmak İsteyene 5 Öneri” başlığıyla güncellediğim ve de ulusal bir gazete yer alan yazımı güncelliyorum:

Önce 14 Mayıs 2023 seçim sonrası ben ne yapacağıma değineyim:

[[Oy kullanma bitince, tekrar sandığıma döneceğim ve oyların sayımına tanıklık edeceğim. Sonrasında mühürlü ıslak imzalı oy sayım tutanağının göreceğim yere asılıp asılmadığına bakacağım ve fotoğrafını çekeceğim. Ardında YSK’nin internet sitesine gireceğim, sandık numaramı ve sandığımdaki sonuç ile o evraktaki sonucu karşılaştıracağım. Bitmedi; yanlış ise bulunduğum ilin Baro Başkanlığına ve de partilerin İlçe Başkanlığına durumu bildireceğim…]]

[[Aşağıdaki sıraladığım olguları dikkate almanın yanında ilk yapılması gereken; İstanbul 2019 yerel seçimlerdeki Canan Kaftancıoğlu örgütlülüğünü yakalayıp, sandık kurullarının kayıtlara, seçim sonuçları listelerini, karşı tarafın sandık görevlilerini görselleyerek kayıt altına alınması gerekir. Bir diğer olgu, oy torbaları asetatlarla adlandırılıp imzalanmalı. Oy torbalarının naklinde kesin bulunulmalı, ta ki torbalar boşaltılıp tutanaklar bilgisayara girilinceye dek torbaların yanında olmalı. Ve güvendiğiniz ajansa bu bilgiler ulaştırılmalıdır.]]

Seçimde Hile Yapmak İsteyene 5 Öneri (İtina ile seçim hilesi yapılır)

1- Seçmen kütüklerini ayarla:

Seçmen kütüklerinin YSK kararı ile tarafsız memur yazımının önüne geç. Kendi şirketinin taraflı elemanlarına, adrese dayalı nüfus (Fr. De jure nüfus diyoruz) sayımı ile kütükleri yazdır. Ve listeler üzerinde dilediğin gibi oyna; düzenlemeler, eklemeler, çıkarmalar yap. Örneğin terk edilmiş ev seçmenleri benzeri hayali adreslere yüz binlerce hayali seçmen yazdır, istemediklerini yazma vs, vs… Sonra da yasa ile bu listeleri seçmen kütüğü olarak kabul ettir.

2- Oy torbalarını; ayırt edilmeyecek derecedeki benzerleriyle değiştir:

1970’lerin; ‘Görevimiz Tehlike’ dizisini çoğumuz anımsarız. Dizinin en ilginç sahnesi, anında fiziki alanların değiştirilmesi idi. Günümüz teknolojisi ile ‘İl ve İlçe seçim Kurumları’nda oy torbalarının bulunduğu fiziki alanı değiştirmek daha kolay. Yani oyları kaydırabilirsin.

Yeter ki; 2007 öncesinin, yırtık ve kirden görünmeyen’ sandık görevlilerinin seçim anında onardığı torbaların yerine, 2007’de olduğu gibi 2011’de de birbirinden ayırt edilmeyecek yeni oy torbalarını kullandırt.

3- Sandık kurulu oy sonuçlarını birleştirme tutanağında istediğin gibi işle:

Sandık başkanının oy sonuçlarını yüksek sesle açıklamak zorunda olduğu ‘YSK’nin 105. Maddesi’ni kesin uygulatma. Aksi taktirde seçmen sandıkta hangi partiye ne kadar oy çıktığını öğrenir. Öğrenmekle kalmaz; YSK’nin www.ysk.gov.tr adresinden “seçim sonuçları”, oradan da, “sandık bilgilerine” girerek, seçim çevresindeki (il-ilçe) ilgili sandık numarasına ulaşabilir ve sandık sayımı sonrası ilan edilen sonuçları, resmi sonuçlarla karşılaştırılmasını yapar. Bu çok tehlikelidir. Nedeni; sandık kurulunda açıklanan oylar ile birleştirme tutanağındaki oylar arasındaki amaçlı farklılık ortaya çıkar. Şöyle ki; sandık kurulunda A partisinin 125 olarak açıklanan oyu birleştirme tutanağında 25 olarak geçtiği ortaya çıkabilir.

Özellikle; karşıtlarının ülke genelinde seçenek oy sayım sistemli merkezler oluşturmasına izin vermemelisin.

4- Seçimden bir gün önce oyları torbalara doldur:

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da aşiret reislerinden ‘Köylerde ve mezralarda topladığı’ oyları ‘istendiği şekliyle’ seçimden bir gün önce teslim al.

5- 298 sayılı yasanın 80. maddesini işine geldiği gibi uygula:

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 80inci maddesini iyi değerlendir ve bu yasanın ‘seçim günü’ saat 18-21 arası getirdiği yasakları kesin dikkate alma. Ve de; seçim bittikten kısa bir zaman sonra YSK kaynaklı haberleri, önceden anlaştığın, en az 30 bin çalışanı olan ‘Okyanus Ötesi kaynaklı’ Haber Ajans’ aracılığıyla açıklatmaya başla. Başla ki karşıtlarının kimyası bozulsun ve önlem alamasın.

Eğer bir de, bilgisayar üzerinden oy kaydırıcı okyanus ötesi bir şirket ile anlaşırsan en az % 25 oy avantadan cepte.

Unutma; tarihte ülkeyi kontrol altında tutmayı hedefleyen güçler ‘Hile’ olgusunu sürekli kullanmışlardır.

Oy kullanma ve oy kullananları izlemek için:

1- Mührünü bastığın oy pusulasını ortadan arkaya doğru katlayıp zarfa yerleştir. Bu katlama ile mürekkebin diğer adayların hanesine bulaşmayacak ve onları katlamış olacaksın!!

2- Seçim bitinceye dek seçim bölgenden ve sandıktan ayrılma, sürekli izle, dışarıda ve içeride. Çünkü; otobüslerle oy kullanmaya getirilen örgütlü taşımalı sığınmacıların gezgin oylarıyla birkaç kez oy kullandırabilirler ve sandıklarda belirleyici olabilirler. Unutma, aynı otobüsle başka seçim bölgelerine gitme olasılıkları yüksek. Kuşkulandığın anda videolarını, başta otobüsü ve plakasını çek ve derhal Partinin sandık başkanına durumu yansıt. Sandık başkanı verdiğin plakaları diğer seçim bölgesindeki sandık başkanına derhal bildirsin.

3- Kesin sahte oy pusulalarıyla seçimi etkileyeceklerdir. Yani; oy tutanaklarının, imzaların ve de sandıktaki oy pusulalarının sahteleri hazırlanmış olabilir. Bunları bir şekilde taşıyacaklardır.

4- Hilenin başladığı süreci izle. Bu nedenle, bu listeler fotoğraflanmalı ve bilgisayara gireceği ana kadar eşlik edilmeli.

5- Seçimde parti görevlilerine ve diğer parti yetkililerine problem çıkarılabilir. Çünkü Kavga- kargaşa ortamı yaratılarak iş yapmaları engellenecek. Bundandır ki arkadaşlara sahip çıkılarak karşı taraf yıldırılmalı..

6- Sandık görevlileri mutlaka bütün sandık sonuçlarının fotoğraflarını çekmeleri ve açıklanan sonuçların karşılaştırması konusunda uyarılmalı.

Evet; özellikle bu seçimde beni oy verenden çok, oyu sayan ilgilendiriyor.”

Ne yaparlarsa yapsınlar, onların sahte oylarını ve oyunlarını bozacağız ve de özgür seçim istencimizle demokrasi horonuna duracağız!!

evesbere@mynet.com

Önceki yazıları»

Şevket ÇORBACIOĞLU / Bizim Anadolu / 20 Nisan 2023

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply