Press "Enter" to skip to content

Ottava’da Türkiye Konferansı

 Ottava Üniversitesi’nde Türkiye Konferansı

Türkiye’den gelen iki Türk panelistin katıldığı “Suriye Krizi ve Türkiye” konulu konferans 18 Ocak 2016 günü Ottawa Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

 
 
 

 
 
 

Türkiye’den gelen iki Türk panelistin katıldığı “Suriye Krizi ve Türkiye” konulu konferans 18 Ocak 2016 günü Ottawa Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Ottawa Üniversitesi Uluslararası Gelişme ve Küreselleşme öğrencileri Derneği tarafından düzenlenen konferansa ilgi ve katılım hayli yüksekti.

Konuşmaya Türkiye'den Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu katıldı.
Konuşmaya Türkiye’den Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu katıldı.

 

İzleyicilerin bir kısmının ayakta kaldığı konferansın yöneticiliğini konuk öğretim üyesi Michael Molloy yürüttü. Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ile Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırma Vakfı (SETA) Washington Araştırma Müdürü Dr. Kılıç Buğra Kanat’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya Büyükelçi’miz Selçuk Ünal ve Slovenya Büyükelçisi Marjan Cencern’in yanı sıra çok sayıda dinleyici katıldı.

Türkiye'nin Ottava Büyükelçisi Selçuk Ünal da dinleyiciler arasındaydı.
Türkiye’nin Ottava Büyükelçisi Selçuk Ünal da dinleyiciler arasındaydı.

 

Konferansta konuşmacılar Suriye Krizi ve Türkiye’nin Suriye ve Iraklı sığınmacılar için yürüttüğü insani yardım hakkında bilgi vererek, sığınmacıların karşılaştıkları zorluklar ve beklentilerine değindikten sonra mevcut durum ve yakın geleceğe yönelik genel bir durum değerlendirmesi yaptılar.

Türkiye’de 250 bini kamplarda olmak üzere yaklaşık iki buçuk milyon Suriyeli sığınmacının bulunduğuna dikkati çeken konuşmacılar, bu sığınmacılara Türkiye tarafından verilen desteği ve karşılaşılan parasal ve kültürel güçlükleri anlattılar. Batı ve Körfez ülkelerinden yeterli desteğin alınamadığının vurgulandığı toplantı yaklaşık iki saat devam etti. Konferansın son bölümünde konuşmacılar, çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu dinleyicilerin sorularını yanıtladılar.

 
 

yalcindiker@gmail.com

 
 

Yalçın Diker / Bizim Anadolu / 30 Ocak 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.