Press "Enter" to skip to content

Oran: Beştepe’nin seçim hükümeti tuzağı!..

Oran: Beştepe’nin seçim hükümeti tuzağı!..

Umut Oran: Beştepe’nin seçim hükümeti tuzağına kimse düşmemeli

 

CHP’li Umut Oran, 45 günlük sürenin ardından erken seçim kararının Cumhurbaşkanı tarafından değil de TBMM’nin alması sağlanarak seçime mevcut hükümetle gidilmesi planları yapıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanı erken seçim kararı alsa 4 partinin vereceği bakanlarla bir bağımsız seçim hükümeti kurulacak ve 13 yıllık usulsüzlükler, yolsuzluklar ortaya dökülecek, seçim döneminde AKP mahvolacak, tüm dertleri bunu önlemek. Buradan tüm milletvekillerinin dikkatini çekiyorum Beştepe’nin bu erken seçim tuzağına kimse düşmesin!” diye konuştu.

 

Adıyaman’a giden Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP İl Başkanı Abuzer Tanrıverdi ve CHP İlçe Başkanı Hanifi Çavuş ile birlikte il başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’de, sınır bölgesinde, Adıyaman’da özellikle son bir hafta içerisinde yaşanan terör olayları nedeniyle çok sayıda şehit verildiğini, birçok insanın yaralandığını belirten Umut Oran, “Terör bir insanlık suçu ve kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, gerekçesi ne olursa olsun, nefretle kınıyorum insan hayatı her şeyden üstündür” dedi. Şehitlere rahmet, ailelerine sabır dileyen Umut Oran şu iletileri verdi:

 

Cumhurbaşkanı 45 günlük planını açıklamalı

“Aslında şu anda meşru olmayan bir hükümet işbaşında ve askeri operasyon ve üslerin yabancılara açılması gibi çok önemli kararları tek başına alması Anayasa’ya aykırıdır. Seçim biteli 51 gün oldu. Geç de olsa Cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevini AKP’ye 18 gün önce verdi. 45 günlük süreyi sadece AKP ile mi geçirecekler? Cumhurbaşkanı kendi kafasındaki plana göre bu süreci yönetemez. Cumhurbaşkanı şeffaf bir şekilde açıklamalı, 45 günü nasıl değerlendirecek, yani bu 45 günde ne kadar hükümeti kurma görevi verecek? Hükümet kurma görevi muhalefete de verilmelidir. Türkiye’nin erken seçime gitme lüksü yoktur.

 

Beştepe’nin seçim hükümeti tuzağına kimse düşmemeli

Kafalarında planladıkları ülkeyi kaosa sürükleyip erken seçime gitme kurgusu ortaya çıkmıştır. Ama burada da bir hinlik peşindeler! Cumhurbaşkanı 45 günlük süreyi AKP ile ağırdan alarak doldurduktan sonra yine her zamanki gibi Anayasayı eğip bükerek erken seçim kararını kendisi alması gerekirken bu kararı TBMM’nin almasına mı zorlamak istemektedir? Erken seçim kararını Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı almak zorunda ama bu kararı TBMM’ye aldırırlarsa ne olacak, o zaman şu an mevcut zaten meşru olmayan hükümet ile seçime gidilecek. Cumhurbaşkanı erken seçim kararı alsa 4 partinin vereceği bakanlar bir bağımsız seçim hükümeti kurulacak ve 13 yıllık usulsüzlükler, yolsuzluklar ortaya dökülecek seçim döneminde AKP mahvolacak, tüm dertleri bunu önlemek. Buradan tüm milletvekillerinin dikkatini çekiyorum Beştepe’nin bu erken seçim tuzağına kimse düşmesin!

 

MHP’nin böyle bir lüksü yok

7 Haziran seçimlerinde halkımız iradesi ortaya bir tablo koydu, sandıktan çıkan bir sonuç var. Muhalefet için tek seçenek AKP değildir. Yüzde 60 arasındaki işbirliği Türkiye’nin geleceği için, halkın can güvenliği için, halkın güvenliği için zorlanmalı. Hiçbir partinin iradesi, hiçbir partinin liderinin iradesi, hiçbir partinin önceliği, milletin iradesinden güçlü değildir. Bu noktada MHP ‘ben kapıyı kapattım, ne olursa olsun, ben muhalefette kalacağım’ deme lüksüne sahip değildir. 7 Haziran sonuçlarına göre herkes masaya oturmalı, tartışmalı, ülkenin geleceği için bir araya gelmeli, halk bunu istemiştir. Türkiye bir taraftan IŞİD diğer taraftan PKK tehdidi ile karşı karşıya. Bu ortamda partilerin kendi öncelikleri işin teferruatıdır, önemli olan, halkın can güvenliği ve ülkemizin geleceğidir. Çünkü siyasetin çözüm üretmesi, insanlarımıza umut vermesi gerekmektedir.

 

HDP de terör konusunda tavrını belli etmelidir

Bu HDP için de geçerli, terörle ilgili artık kendi pozisyonunu netleştirmeli. Sandıktan duvar ördüler, barajı geçtiler. Halkın teveccühünü görsünler. O zaman onlar da terörle, insanlık suçuyla mesafesini koyabilmelidir. Dolayısıyla hükümet kurma çabası sadece CHP ile sınırlı kalmamalıdır. CHP bugün hükümeti kurma konusunda her çabayı göstermektedir, her yolu denemektedir.”

 

 

Bizim Anadolu / 28 Temmuz 2015

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...