Press "Enter" to skip to content

Ontario’da Asgari Ücret Yükseldi

Ontario’da Asgari Ücret Düzenlemesi

BİZİM ANADOLU / HAMİLTON – Liberal Parti’nin seçim vaatlerinden olan asgari ücret yenilenmesi İş Yasası 1 Ocak 2018 itibarıyla yürürlüğe girdi. Ekonomik anlamda sıkıntılar doğacağını savunanların dışında çalışanların bu gelişmelerden yüzleri gülenler de var. Özellikle yarımgün ve iş garantisi olmayan işlerde çalışan gençleri memnun eden bir gelişme.

 

 

 

 

 

 

Sevim Onuralp

Çalışma Bakanı Kevin Flynn http://news.ontario.ca adresinde şu açıklamalara yer veriyor: Ontario genelinde çalışanların geçerli olan en az saat ücreti, Ocak 2018 itibarıyla 11.60’tan 14 dolara yükseltilmiştir. Öğrencilerin en az saat ücreti 13.15 dolara, alkollü içki servisi yapan garsonların en az saat ücreti 12.20 dolara yükseltilmiştir. Ayrıca çalışanların genel olarak en az saat ücreti 2019 itibarıyla 15 dolara yükseltilecektir.

Diğer önemli gelişmelerden biri de, 25 yaş altındaki herkesin 4.400 dolardan fazla ilacı ücretsiz alabilecekleri. 2018 başında OHIP’in yürürlüğe girmesiyle bu sistemden yararlanabilmeniz için sadece sağlık kartınız ve doktor reçetenizin olması yeterli olacak.

Çalışma Bakanı Kevin Flynn’in açıklamalarında Ontario İş Yasası’ndaki değişiklikler de dikkat çekici.

Açıklamalara göre işverenler hasta olan çalışanından işe gelmedikleri günler için doktor raporu isteyemeyecek.

Aynı iş yerinde 5 yıl çalışanların 3 hafta ücretli tatili de hak kazanması önemli gelişmelerden biri. Ayrıca işveren çalışanlarına vardiya değişikliklerini 4 gün önceden bildirmek zorunluluğuna tabî olacak. Bu bildirim zamanında yapılmazsa çalışan vardiya değişimini ret etme hakkına sahip olacak.

 

Ontario’da asgari ücret 11.60’tan 14 dolara yükseldi.

 

 

Başka bir İş Yasası değişikliği de, işveren 48 saat önceden bildirim yapmadan vardiyayı iptal ederse, çalışanlarına 3 saatlik ödeme yapma zorunluluğunda olması. (Yasa, hava durumu koşullarında geçerli olmayacakb) Bir ekleme de göreve hazır (On-call) bekletilenlere normal saat ücretleri ile 3 saatlik ödeme yapılacak olması.

 

Ontario Çalışma Bakanı Kevin Flynn.

 

İş Yasası değişikliğinde, 50 veya daha fazla çalışanı olan iş yerlerinde uygulanan acil durum izinlerinden, artık tüm çalışanlar yılda 10 gün kişisel acil durum izni kullanabilecekler. Sadece kullanılan bu acil izinlerden 2 günün ödemesi yapılacak.

İş Yasası’ndaki başka önemli bir değişiklik de şu: Aile içi şiddete veya cinsel tacize veya bunlarla tehdit edilen çocukların ebeveynleri 5 gün ücretli izin kullanabilecekler ve 17 hafta ücretsiz iş güvenceli izini alabilecekler.

Çocukları vefat eden ebeveynler 104 haftaya kadar ücretsiz izin alabilecekler. Bu yasa daha önce Ontario’da sadece çocukların ölümü, işlenen bir suç ile ilişkili olanlara tanınan bir haktı.

Yasanın en can alıcı bölümü ise iş standartları yasasını ihlal eden işverenlere uygulanan cezalar. Çeşitli ihlallerden dolayı kesilen para cezaları 250, 500 ve 1,000 dolardan, 350, 700 ve 1,500 dolara yükseltildi. Yasa gereği ihlal eden işverenler ceza alacaklar ve adları kamuoyuna açıklanacak.

Bu cezalar İş-İşveren İlişkileri Yasası altındaki en fazla ödemeler; kişilerde 2,000 dolardan 5,000 dolara, kuruluşlarda ise 25,000 dolardan 100,000 dolara yükseltildi.

Liberal Parti’nin vaatlerinden olan gelecek seçimlere de yatırım gözüyle baktığı söylemleri ve işveren homurdanmaları gelecek seçimlerin kıran kıran geçeceği siyasi gözlemciler tarafından dile getirilmeye başlandı. Ontorio Eyaleti’nin ekonomik anlamda ne kazandığı ve ne kaybettiği konusu gelecek günlerde gündemi belirleyecek.

İş Yasası hakkında daha ayrıntılı bilgi için Çalışma Bakanı Kevin Flynn’in https://news.ontario.ca adresindeki yazısından izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Sevim Onuralp / Bizim Anadolu / 09 Ocak 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...