Press "Enter" to skip to content

New York’ta Türkevi, İmam, Erdoğan ve de…

New York’ta Türkevi tamam, beş minare ne zaman? Ve Müslümanların lideri Erdoğan.

BM Genel Kurulu’nda konuşmak bence diplomatik süreç, o’na itirazım olamaz. Fakat Türkevi’nin açılışını yapmak ve sonrası sözde ABD’de Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) aracılığıyla; “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” konferansı düzenlenmesi ve New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj’ın konuşması bence bir diploması değil, AKP ideolojisinin bir parçası olmaktan ziyade, Erdoğan’ın ütopik ümmet rüyasıdır. Yani İslam aleminin halifesi olma rüyası. Wahhaj’ın: “83 milyonluk ülkenin liderisiniz. Bu çok büyük bir iş. Ama bence siz tüm Müslüman dünyasının liderisiniz” ifadesi bunun somut kanıtıdır. Bu İslamiyet’ten insanı soğutan sözde imama kaç para, dahası ABD’de bunun örgütünü beslemek için finanse etme bağlamında bir dahliniz var mı???..

Birleşmiş Milletler binasının karşısında yer alan ve ikonik, yani bir düşünceyi, kişiyi veya yapıyı tek başına ifade eden binalar arasında yer aldığı savlanan Türkevi’nin IC İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Çeçen’e yaptırdığını öğrendik öğrenmesine de, bu devasa yapı maliyeti nedir ve parası kim tarafından ödendi? Söyleyeyim; bende aldığın vergilerle. İşte bu benim vergilerimle yaptırdığın ve düşünceni ifade ettirdiğin Türkevi, ileride Müslümanevi’ne dönüşmesin? Şunu da belirteyim, bu yapı ile Fetullah Gülen savaşı sönümlendirilerek barışa yelken açılmaya mı çalışılıyor!?..

Erdoğan’ın yaptığı bu kurgusal sınır ötesi etkinlikleri, ben büyüklerin mahalle takımına almadığı çocukların kale arkasında kendi aralarında oynamalarına benzetiyorum. Öyle komiklikler ki, Aziz Nesin’i de mezarında güldürüyorlar. Yahu bu Wahlajı nereden buldunuz?! Yazık ülkemin itibarına… Ha, geçende kendisini yürürken gördüm, resmen dedikleri gibi sallanıyor, siyaseti gibi. Doğrusu zor ayakta duruyor. Geçmiş olsun da, hiç geçeceğe benzemiyor. Muhalefetin dediklerini duyunca ister istemez; “Allahım sen ülkemi koru!” diyesim geliyor.

 

evesbere@mynet.com

 

Önceki yazıları»

Şevket ÇORBACIOĞLU / Bizim Anadolu / 24 Eylül 2021

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply