Press "Enter" to skip to content

Nefret dili bitmiyor

Sanatçının dilini koparmak, gazeteciyi geceyarısı gözaltına almak…

Ankara Melike Hatun Camisi imamı Halil Konakçı’nın Bursa’daki bir camide ses sanatçısı Sezen Aksu’ya hakaretler yağdırıp hilafet çağrısı yapmasının ardından yaratılan protesto, Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas’ın ve kendisine Milli Beka Hareketi diyen 15-20 kişilik bir topluluğunun ses sanatçısının evinin önünde basın açıklama yapmasına kadar vardı.

Sezen Aksu

Söz konusu Sezen Aksu’nun 2017 yılında Yaşar Gaga ile çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ adlı şarkısında geçen, “Binmişiz bir alamete, gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleriydi. Beş yıl önce çıkan bir şarkıdaki sözlerin iktidar yanlısı basın-yayınca gündeme taşınması toplumu germeye yetti. Olay orada kalmadı, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma günü Çamlıca Camisinde namaz sonrası yaptığı konuşmada sanatçının dilinin koparılmasından söz etti ve şu sözleri sarf etti: “Hazreti Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir.”

Erdoğan’dan camide nefret söylemi: ‘O uzanan dilleri koparmak bizim görevimizdir.’

Fox TeVe’de yayınlanan bir izlencede dile getirilen savlara göre, Erdoğan’ı izleyen gazetecilere bu sözlerin yayınlanmaması baskısı yapılırken, orada bulunan bir yurttaşın konuşmayı cep telefonuyla çekip toplumsal paylaşım ortamında yayınlaması topluma bir bomba gibi düştü.

Kamuoyu Sezen Aksu’ya destek verirken, ‘dil koparma niyetinin’ ancak Taliban Afganistan’ında görülebileceği yorumları yapıldı.

Gazeteci Sedef Kabaş tutuklandı

Sedef Kabaş Adliyeye getirilirken.

Bir yandan kamuoyunda bunlar tartışılırken Tele 1’de yayınlanan ve Uğur Dündar’ın hazırlayıp sunmuş olduğu ‘Demokrasi Arenası’ adlı izlencede konuk gazeteci Sedef Kabaş’ın konuşması içinde bulunan bir atasözü nedeniyle RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in toplumsal paylaşım ortamında yayınlamış olduğu bir iletinin ardından gece saat 02.00’de polisler gazetecinin evini basarak ‘Erdoğan’a hakaret’ suçlamasıyla gözaltına aldı.

Uğur Dündar RTÜK Başkanına ateş püskürdü.

Konuşmanın bağlamından koparılarak herhangi bir kişi ya da kurumu kastetmeyen bir Çerkez Atasözü şuydu: ‘Öküz saraya çıkarsa kral olmaz ama, saray ahır olur.’

Gazeteci ve iletişim uzmanı Sedef Kabaş.

Daha Emniyet Müdürlüğü’ne yeni götürülen gazeteci Kabaş, Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Abdulhamit Gül’ün de hedef göstermesinin ardından ivedilikle mahkemeye çıkarıldı. Gazeteci ve iletişim uzmanı Sedef Kabaş tutuklanarak Bakırköy Ceza ve Tutukevi’ne gönderildi.

Kamuoyunda bunların Erdoğan’ın her zaman olduğu gibi asıl gündemi toplumun gözünden kaçırmak için gündem değiştirme yöntemi olduğuna ilişkin yorumlar yapılırken, bir bölüm ise bunları gündem değiştirmenin ötesinde, zemin yitiren Erdoğan ve AKP’nin korkutmayla toplumu baskı altında tutma olarak görüyor.

 

Bizim Anadolu / 23 Ocak 2022

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply