Press "Enter" to skip to content

Mürüvvet Tuncer ölümünün 10. yılında anıldı

Mürüvvet Tuncer ölümünün 10. yılında anıldı

Mürüvvet Tuncer ölümünün 10. yılında “Kadın cinayetlerine dikkat çekmek” amacıyla kızı Gonca Aydın tarafından Hamilton’da düzenlenen bir geceyle anıldı.

 

 

SEVİM ONURALP

 

10 yıl önce boşandığı eşi tarafından öldürülen ve yeğeni Rümeysa Çoşkun’u da ağır yaralayan Cengiz Işıko uzun aylar süren mahkemeler sonunda ömür boyu hapisle cezalandırılmıştı.

Mürüvvet Tuncer, ölümünün ardından Hamilton’da kadın cinayetlerine dikkat çeken eylemlerin simgesi oldu.

Talihsizce bir cinayete kurban giden Mürüvvet Tuncer kısa, hızlı ve acılarla dolu yaşamı mutluluğu bulmuş olduğu Kanada’da yine acımasızca sona erdi.

Tuncer, henüz eğitimini tamamlamayı düşündüğü 16 yaşındayken baskılar sonucu evlenmiş ve Fransa’ya yerleşmişti. Kendisi şiddet gördüğü eşinden boşanmak istemiş ancak eşi tarafından bıcaklanmıştı. İlk eşinden boşandıktan sonra yaptığı ikinci evlilikten olan oğlu Devrim Can ve küçük kızı Gonca Aydın ile Kanada’ya sığınmış, ne yazık ki ikinci eşiyle de yaşamış olduğu sorunlar dolayısıyla boşanmış ve oğlunun velayetini alıp kız kardeşinin evine yerleşmişti.

Mürrüvvet Tuncer

Cinayet günü öğle yemeği için gelen yeğeni Rümeysa Coşkun ile evde yalnız bulunan Mürüvvet Tuncer, boşandığı eşi Cengiz Işıko tarafından öldürüldü, yeğeni Rümeysa Çoşkun da ağır yaralandı. Defalarca koruma talebinde de bulunmuş olan Mürrüvvet Tuncer, ne yazık ki sistemin ilgisizliğini canıyla ödedi.

Kızı Gonca Aydın

Olayın ardından 10 yıl geçmesine rağmen kadın kuruluşları, aile bireyleri ve kızı Gonca Aydın tarafından kadın cinayetlerine ve şiddete karşı dikkat çeken projeler düzenleniyor.

2018 istatisklerine göre Kanada’da 150’ye yakın kadın öldürüldü. Bu ölümlerin oran olarak yüksekliği aile içinden geldiğine işaret ediliyor. Tüm dünyada kadın ölümleri ve kadına şiddetin her geçen gün hızla tırmandığının belirtildiği raporlarda, bu tür ölümlerin ataerkil toplumlarda yılda 25-30 binleri bulduğu bildiriliyor.

Düzenlenen anma gecesinin bir diğer anlamı ise Mürüvvet Tuncer’in Kanada’ya geldiği zaman çocuklarıyla kaldığı ve çok destek gördüğü İnterval House Kuruluşu’na yardım amacını taşımasıydı.

Ülkeye gelen ailelere yeni yaşamlarına uyum sağlamak amacını taşıyan Hamilton Konuk Evi (The İnterval House of Hamilton) Yöneticisi Nancy Smith konuşmasında, böylesi bir acı olayın yaşanmasından duyduğu üzüntüyü paylaştı ve şiddet gören kadınların koruma altında bulunduğu kuruluşlarına yapılan desteğin, kendilerini hem hüzünlendirdiğini hem de kadın dayanışmasından duymuş olduğu mutluluğun altını çizdi.

 

Olay günü Cengiz Işıko tarafından yaralanan Rümeysa Coşkun.

Ontario Toplum ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Etkileyci ve Pastör Tresor Kalambay, Yeni Demokratik Parti (NDP) Eyalet Milletvekili Monique Taylor, kurbanın kızkardeşi Evren Tuncer ve aile dostu Clare Freeman’ın konuşmacı olarak katıldığı gecede koro da yer aldı.

Ortak konu kadın ölümlerine dur demek ve bunun için yapılması gerekli yasaların düzenlenmesi ve önlemlerin alınması isteği oldu.

Federal düzeyde siyaset yapan Yeni Demokratik Parti (NDP) Milletvekili David Christopherson da düzenlenen geceye bir ileti gönderdi. Bu anlamlı geceyi düzenleyen Gonca Aydın ve Rümeysa Coşkun’a teşekkür eden ve ‘Ne yazık ki Kanada’da her 2,5 günde bir, bir kadının öldürüldüğüne ilişkin istatistik bilgisinin eline ulaşmasından duyduğu üzüntüyü’ dile getiren David Christopherson, iletisinde bu gerçekle mücadele eden kadınlara her zaman desteğinin olacağını belirtti.

Geceye aile yakınları, kadın kuruluşları, siyasiler ve gençlerden oluşan bir kalabalık katıldı.

Sevim Onuralp / Hamilton / Bizim Anadolu / 10 Şubat 2019

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply