Press "Enter" to skip to content

Muhammed Ali yaşama veda etti

Muhammed Ali yaşama veda etti

Söylence boksör eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali bakımda olduğu hastanede yaşama gözlerini yumdu.

 

 

 

 
 
 
Uzun zamandır parkinson rahatsızlığı bulunan 74 yaşındaki Muhammed Ali, solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Burada bakıma alınan söylence boksörün sağlık durumu doktorlarca umutsuz olarak açıklanmıştı.

Bakıma olumlu yanıt vermeyen Muhammed Ali, sabah saatlerine yaşamını yetirdi. 1964, 1974, 1978 yıllarında olmak üzere dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 3 kez kazanan Muhammed Ali, bu unvanı rakipleri karşısında 19 kez korumayı başardı. Spor yaşamı boyunca çıktığı 61 maçın 56’sından yengiyle ayrılan Ali, profesyonel boksa geçmeden önce 1960 Roma Olimpiyatları’nda hafif ağır sıklet dalında altın madalya kazanmıştı

 

Muhammed Ali ringte.
Muhammed Ali ringte.
Muhammed Ali Kimdir?

 

Boks yaşamını sonlandırmasının ardından Parkinson hastalığına yakalanan ve gerçek adı Cassius Marcellus Clay Jr olan Afro-Amerikan ve İrlanda kökenli boksör, 1964’te İslam dinini seçerek Muhammed Ali adını aldı. Vietnam savaşına gitmeyi reddeden Muhammed Ali, çok sevdiği boksa 1967’den 1970’e kadar ara vermek zorunda kaldı. Ancak yılmadı, bu süre içinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet’i anlattı. Malcolm X ile yakın ilişkileri oldu.

 

Muhammed Ali sohbette.
Muhammed Ali sohbette.

 

“Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım” diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince parasal sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970’te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü.

11 Eylül saldırıları üzerine başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına giderek destek ve dayanışmasını gösteren Muhammed Ali şöyle demişti:

“Beni asıl inciten, ‘İslam’ adının bulaştırılması ve ‘Müslüman’ [adının] bulaştırılması, ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.”

 

Yazarımız Engin Aşkın 1960’larda Muhammed Ali’yle yaptığı söyleşiyi zamanında Milliyet Gazetesi’nde yazı dizisi olarak yayınlatmıştı.
Usta gazeteci Engin Aşkın Muhammed Ali söyleşisine ilişkin yıllar sonra Bizim Anadolu için de bir yazı yazmıştı.

 

Bu ilginç yazıyı şu bağlantıdan okuyabilirsiniz:

“Beni Clay diye çağırma!”»

 

Bizim Anadolu / 04 Haziran 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 
 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...