Press "Enter" to skip to content

Müftülere nikâh yetkisine onay

Müftülere nikâh kıyma yetkisi kabul edildi

 

Kadın örgütleri ve muhalefet partilerinin tüm tepkilerine karşın müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verildi.

 

 

 

 

 

 

TBMM Genel Kurulu’nda müftülere nikâh kıyma yetkisinin verildiği Kanun Tasarısı görüşüldü. Müftülere söz konusu yetkiyi veren tasarının altıncı maddesi de Genel Kurul’da kabul edildi.

 

Tasarıya onay verilmesiyle birlikte müftülük bünyesinde bulunan memurlar, müftülerin verdiği yetkiye dayanarak resmi nikâh kıyabilecek. Kıyılan nikâhlar Medeni Kanun kapsamında hukuksal zemin kazanacak.

 

Barolar Birliği uygulamanın laikliğe bir tehdit olduğunu vurguladı.

 

Kamuoyunda tartışma konusunu olan bu durum kapsamında müftülük bünyesinde bulunan memurların imamlar olduğu belirtilerek dinsel nikâh kıymanın önünün açıldığı eleştirileri yapılıyor. Söz konusu düzenlemeye laikliği ortadan kaldıran bir düzenleme olduğu nedeniyle tepki gösteriliyor.

 

Kadın örgütleri düzenlemeyle birlikte, Anadolu’nun kentlerden uzak yerlerinde kadınların zorla evlendirilmesinin ve tecavüze uğrayan kadınların baskı altına alınmasının önünün açıldığı değerlendirmesini yapıyor.

 

AKP iktidarı ve düzenlemeyi destekleyen hukukçular ise kamuoyunun duymadığı ancak imam nikâhına zorunlu kalan kadınların miras, boşanma ve nafaka haklarının bu düzenlemeyle garanti altına alındığını savunuyor.

 

 

Öte yandan tasarının kabul görmesiyle toplumsal paylaşım ortamlarında yasaya karşı tepkiler yoğunluk kazandı.

 

 

 

 

 

Bizim Anadolu / 19 Ekim 2017

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.