Press "Enter" to skip to content

Montreal’in kazananı Valérie Plante

Valérie Plante Denis Coderre’i ikinci kez yendi.

Kebek’te 6 ve 7 Kasım’da yapılan yerel seçimlerde gözler Montreal’de Valérie Plante ile 2017’de seçimleri yitiren Denis Coderre’in yeniden siyasi yaşama dönerek belediye başkanlığına talip olmasındaydı.

Denis Coderre 2017’de yaşamış olduğu yenilgiden daha da kötüsünü yaşayarak belediye başkanlığı hayaline veda etmek zorunda kaldı.

Bir hafta önce başlayan erken oy verme ve 6-7 Kasım günlerinde sandık başına giden seçmenler Valérie Plante’ı yeniden belediye başkanlığına seçtiler.

Sayılan oyların % 95’ine göre Valérie Plante % 53 oy alırken Denis Coderre ancak % 37’de kaldı.

2017 yılında oyların % 46’sını alan Coderre, % 51 alan Valérie Plante’a karşı seçimleri yetirmişti.

Valérie Plante, ikinci kez belediye başkanı.

Sonuçların belli olmasının ardından Olympia salonunda partililere konuşan Plante, « Bu demek ki, 2017’deki başarı bir yol kazası değildi.» Yürütme Kurulu Başkanlığını yüklenecek olan Dominique Ollivier’i işaret ederek konuşan Plante, «Montreal bundan böyle iki kadın tarafından yönetilecek. Ve evet, gülümseyerek bir kent yönetilebilir.» dedi.

Valérie Plante’a ikinci kez yenilen Denis Coderre.

Siyasi gözlemciler, yanlışları için özür dilemeyen Denis Coderre gibi eski yöntem siyasetçilerin zamanının geçtiğini, artık yeni bir kuşağın, yeni bir anlayışla siyaset yaptığını ve yeni bir yönetim anlayışının gelişmekte olduğunun altını çiziyorlar.

Plaza Center-Ville’de partililerinin karşısına çıkan Denis Coderre şöyle konuştu: «Ben kendi direncimi deneyimledim, ayağa kalktım ve birlikte Montreal’in büyüsünü yeniden keşfedebilmemiz için topluma geçerli bir seçenek sunma zevkine sahip oldum.»

Şu an için Denis Coderre muhalefet sıralarında oturacak mı, yoksa dört yıl önce olduğu gibi şapkasını alıp gidecek mi, bilinmiyor. Ancak gözlemciler Coderre’in siyasi yaşamının bitmiş olduğunda görüş belirtiyorlar.

Montreal’de seçim sonuçları.

Bu arada, seçimlere katılımın 2017 yılına göre daha düşük olduğu gözlendi.

Montreal Seçim Kurulu’nun verilerine göre 1 111 100 olan seçmenin ancak % 31,7’si oy verdi. Buna göre katılım oranı 2017’ye göre % 2,79 daha az oldu.

Öte yandan Kebek’te kadınların belediye başkanı olduğu tek kent Montreal değil; Gatineau, Longueuil, Saguenay ve Sherbrooke seçmenleri de belediye başkanlığına kadınları seçtiler.

Sonuçlara göre diğer bazı kentlerde ise şu adaylar belediye başkanlığına seçildi:

Kebek kenti: Bruno Marchand

Laval: Stéphane Boyer

Gatineau: France Bélisle

Longueuil: Catherine Fournier

Sherbrooke: Évelyne Beaudin

Trois-Rivières: Jean Lamarche

Saguenay: Julie Dufour

Lévis: Gilles Lehouillier

 

Bizim Anadolu / 08 Kasım 2021

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...