Press "Enter" to skip to content

Montreal’e ilk kadın Belediye Başkanı

Montreal’in ilk kadın belediye başkanı Valérie Plante

Dün tüm Kebek İlinde yapılan yerel seçimlerde sürpriz sonuçlar alındı.

 

 

 

 

 

Montreal tarihinde ilk kez bir belediye başkanı, Denis Coderre, bir kerelik görevden sonra koltuğunu başka bir adaya kaptırırken, Kebek Kenti Belediye Başkanı Régis Labeaume ise yeniden seçildi.

 

Valérie Plante Montreal’in ilk kadın belediye başkanı oldu ve tarihe geçti.

 

Kebek İli dün yerel seçimleri yaşadı. Montreal ilk kez bir kadını, Valérie Plante’ı belediye başkanı seçerken, Montreal’i izleyen Saguenay seçmeni de bir kadını, Josée Néron’u iş başına getirdi.

 

Josée Néron Saguenay’in ilk kadın belediye başkanı oldu.

 

Montreal ve Saguenay bu seçimlerinde yalnız değillerdi; Kebek’in başka kentleri de yönetimleri kadınlara bıraktı. Bu bağlamda Sylvie Parent Longueuil’de, Doreen Assaad ise Brossard’da belediye başkanı seçildi.

 

Sylvie Parent Longueuil’de, Doreen Assaad ise Brossard’da belediye başkanı seçildi

 

Diğer bazı büyük kentlerde de kadınlar erkek rakiplerini geride bırakarak belediye başkanlığı koltuklarına oturdular. Bunlardan Rivière-du-Loup’da Sylvie Vignet belediye başkanlığına seçilirken, Rouyn-Noranda’da Diane Dallaire, Lanaudière bölgesinde Saint-Félix-de-Valois’da 26 yaşındaki Audrey Boisjoly, Magog’da Vicki-May Hamm, Beloeil’de Diane Lavoie, Repentigny’de Chantal Deschamps, Boisbriand’da Marlène Cordato ve Sainte-Thérèse’de Sylvie Surprenant belediye başkanlığı koltuğuna oturarak tarih yazdılar.

 

Montreal’de seçime katılma oranı % 40,3 olarak gerçekleşti.

 

Kebek’te tarih yazarak seçilen Valérie Plante Montreal’in de ilk kadın belediye başkanı olacak.

 

 

Karizmatik Denis Coderre’i koltuğundan eden Valérie Plante kimdir?

 

Valérie Plante kimdir?

 

Rouyn-Noranda’lı olan Valérie Plante, 15 yaşında Ontario İli, North Bay’e İngilizce öğrenmek amacıyla gitti.

 

19 yaşında doğduğu yöre Abitibi’yi terk eden Valérie Plante, Montreal’e eğitimini sürdürmek için yerleşti.

 

Burada Antropoloji üzerine diploma alan Valérie Plante, yüksek lisansını müzecilikte yaptı; ayrıca çok budunluluk (mültietnik) konusu üzerine ise sertifika edindi.

 

Valérie Plante daha sonra birçok toplumsal oluşumlarda yer aldı.

 

Valérie Plante’ın seçilmesini kutlayan partililer.

 

Yıllarca genç kızlara yardım amacını güden ve bir Kanada oluşumu olan Eylem Kızları Vakfı’nı yöneten Valérie Plante, 2013 yılında Richard Bergeron’un önderliğini yaptığı Projet Montreal Partisi’nde siyasete atıldı.

 

Ville Marie’ye bağlı Sainte-Marie bölgesinde deneyimli siyasetçi Louise Harel’e karşı utku kazanan Valérie Plante, 4 Aralık 2016’da Guillaume Lavoie ile giriştiği yarışı kazanarak Projet Montréal’in önderliğine geldi.

 

Sol bir iktisatçı Pierre-Antoine Harvey ile evli olan 43 yaşındaki Valérie Plante, iki çocuk annesi.

Plante Montreallilere yeni bir metro hattı sözü verdi.

 

30 yıldır gerekenler yapılmadığı için kentin yeniden kurulması aşamasında yurttaşları hemen Montreal Şantiyesi’nden çıkarma sözü vermeyen ve Montreallilerin bu konuda fedakâr olduğunu düşünen yeni Belediye Başkanı Valérie Plante’ın en önemli seçim vaatlerinden biri pembe renkli bir metro hattı projesi. Tasarlamış olduğu yeni metro hattı 29 istasyon içerecek ve Lachine’i Montréal-Nord’a bağlayacak.

 

Trudeau Montreal’in ilk kadın belediye başkanını kutladı.

 

Seçimi kazandığı belli olduktan sonra ilk kutlama iletisini toplumsal iletişim ağında Başbakan Trudeau’dan alan Valérie Plante, Başbakan’ın Montreal’in ilk kadın belediye başkanı ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini bildiren iletisine yanıtında, kendisinin de Montreal’i daha iyi bir yere getirmek için Trudeau ile çalışmaya başlamayı sabırsızlıkla beklediğini bildirdi.

 

Seçimi yitiren Denis Coderre yerel siyaseti bıraktığını açıkladı.

 

Görevine ant içerek başlayacak olan Valérie Plante, seçimi yitirdikten sonra yerel siyaseti bıraktığını açıklayan Denis Coderre’den 16 Kasım tarihinde koltuğu devralacak.

 

 

 

Bizim Anadolu / 06 Kasım 2017

 

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...