Press "Enter" to skip to content

Montreal’de üç Türk filmi birden yarışıyor

Montreal’de üç Türk filmi birden yarışıyor

Üç Türk filmi tekmili birden Montreal Dünya Filmleri Festivali yarışmasında.

 

 

 

 

Ömer Özen
Ömer Özen

 

39. Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde gösterilecek filmler açıklandı.

Bu yıl şenlikte 86 ülke filmleriyle temsil edilecek.

Dünya ve ilk yapıtlar yarışmasına katılacak filmleri açıklayan Festival Kurulu 2000 yapıtın başvurduğunu ve bunların titizlikle incelediğini bildirdi.

31 ülkeden 26 filmin yarışacağı Amerika Büyük Ödülü bölümünde 3 de Türk filmi var.

 

 

 

Festivalde yarışacak Türk filmleri

Festivalde gösterilecek Türk filmlerinden biri Mehmet Eryılmaz’ın ‘Misafir’ adlı 127 dakikalık filmi.

 

Misafir
Misafir

 

Filmin öyküsü şöyle:

Yıllar önce baba evinden kovulan Nur, on yıl sonra annesinin ölüm döşeğinde olduğu haberini alır. Küçük Kızını da yanına alarak acilen baba diyarına gider, amacı dünya gözüyle annesini görmek ve helalleşmektir. Film evrensel bir tema olan anne kız ilişkisini ölüm teması çevresinde merkeze alırken, ülkemizde de yaygın olan aile içi cinsel taciz meselesini de alt hikâye bağlamında gündemine alır, Filmin genelinde birbirlerine alt bağlarla bağlanan aile fertlerinin hikâyeleriyle «trajediden beslenen bir umut» duygusuyla, tutunamayanların hikâyesi anlatılır.

Filmin başrollerini Zümrüt Erkin, Tamer Levent, Ayten Uncuoğlu ve Hale Akınlı paylaşıyor.

 

Saklı
Saklı

 

İlhan Şeşen festivalde olacak.
İlhan Şeşen festivalde olacak.
Saklı, Selim Evci’nin üçüncü uzun filmi

İlhan Şeşen, Settar Tanrıöğen ve Türkü Turan’ın başrollerini paylaştığı Saklı’yı yönetmen Selim Evci şöyle yorumluyor: «İnsanın hayatta oluşturduğu saklı alanlarda doğasını arayışı, ruhunun derinliklerine yaptığı yolculuklar, utançları, gizlenme arzusu… Saklı, bu arayış ve davranış biçimleriyle birlikte ailede başlayan, toplum içerisinde deneyimlenerek öğrenilen ahlak kavramını algılamaya, bu bağlamda toplumun reflekslerine ayna tutmaya çalışıyor.»

 

 

 

 

 

 

Konusu: Mahir Bey, kendi halinde ve vakur kişiliği ile bilinen bir müzisyendir. Duru ile ilişkisini ise gizli bir biçimde yürütmektedir. Duru’nun babası Ali Bey ise ailesine düşkün olduğu kadar geleneklerine de bağlı olan bir adamdır. Mahir Bey ve Duru beraber olmak istemelerine rağmen, korkuları yüzünden birbirlerinden uzaklaşırlar. Zira Ali Bey’in bu gizli ilişkiyi öğrenmesi an meselesidir.

 

Rüzgârın Hatıraları.
Rüzgârın Hatıraları.

 

 

Özcan Alper’in ‘Rüzgârın Hatıraları’

Ana yarışmada gösterilecek üçüncü Türk filmi Özcan Alper’in ‘Rüzgârın Hatıraları’

Rüzgârın Hatıraları; 1940’ların Türkiye’sinde şair ve ressam Aram (37) ve gazeteci arkadaşı Rasih’in (41) II. Dünya Savaşının gölgesinde, idealleri ve aşkları arasındaki çalkantılı yaşamlarından bir kesit sunuyor. Dünyadaki siyasi gelişmelere koşut olarak Türkiye de bu gelişmelerden etkilenmektedir. Aram ve gazeteci arkadaşı Rasih çıkardıkları dergide bu kararlara karşı çıkarlar. Ancak kısa sürede kendilerini hiç ummadıkları bir gerçekliğin içinde bulurlar.

Aram’ın sevgilisi Leyla (30) ve arkadaşı Rasih onun İstanbul’da kalmasını doğru bulmazlar. Aram umutsuzca onların yurtdışına kaçma planlarını kabul eder. İstanbul Boğazı’nın sisler içinde kaldığı bir sabah Aram, tüm geçmişini bir bavula doldurup küçük balıkçı teknesiyle Karadeniz’e doğru meçhul bir yolculuğa çıkarken, geride bir daha görüp göremeyeceğini bilmediği sevgilisi Leyla ve Rasih gibi tüm dostlarını bırakır. Bir akşam karanlığında tekne onu Sovyet sınırındaki küçük bir kasabaya, Hopa’ya bırakır.

140 dakika süren Rüzgârın Hatıraları’nda Tuba Büyüküstün, Ebru Özkan, Onur Saylak, Murat Daltaban, Sofya Khandemirova, Mustafa Uğurlu gibi ünlü oyuncular rol alıyor.

27 Ağustos – 7 Eylül arasında gerçekleştirilecek Montreal Dünya Filmleri Festivali’nin diğer filmlerinden sonraki yazılarımızda sözedeceğiz.

 

o.ozen@bizimanadolu.com

 

Ömer Özen / Bizim Anadolu / 13 Ağustos 2015

 

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun.

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...