Press "Enter" to skip to content

Montreal’de Piazzolla’ya saygı dinletisi

Montreal’de Piazzolla’ya saygı dinletisi

Theatre Maisonneuve kapılarını tangoya açıyor.

 

 
 

 

 
 
 
Ünlü Arjantinli bandoneon ustası, besteci ve Tango Nuevo’nun kurucusu Astor Pantaleón Piazzolla Montreal’de gerçekleştirilecek bir dinleti-gösteriyle anılacak.

İrem Bekter'den tango.
İrem Bekter’den tango.

Arjantin tangosuna devrim getiren ve dünya müziğini etkileyen Astor Piazzolla, Gershwin, Stravinsky ve Falla ile birlikte 20. yüzyılın en büyük bestecilerinden sayılıyor.

Yapıtları dünyanın başlıca senfoni, oda orkestraları, klasik ve çağdaş bale gösterilerinde seslendirilen Piazzolla’ya adanan 30 Ekim’deki dinleti-gösteride ünlü maestronun bandoneon, piyano, keman, kontrbas ve elektronik gitardan oluşan geleneksel beşli öğretisinden geçmiş oluşumla yine bir bandoneon ustası ve besteci Uruguaylı Néstor Vaz bir dinleti sunacak.

Luis Grinhauz yönetimi altında « Las Cuatro Estaciones de Piazzolla » ile dinletiyi açacak olan saygın müzik topluluklarından ‘Musica Camerata Montréal’den sonra, Néstor Vaz sahneye çıkacak ve bandoneonu ve konuk beşliyle birlikte bir müzik şöleni sunacak. Topluluğun yorumlayacağı bazı parçalar şunlar: Fracanapa, Revirado, Michelangelo 70, Oblivion, La Camorra, Años de Soledad, Romance del Diablo, Tangata et Adiós Nonino.

 

 

İrem Bekter Tango seslendirecek.
İrem Bekter Tango seslendirecek.

 

Latin Amerika esintilerini Montreal’e taşıyan ünlü sanatçı İrem Bekter’in de konuk sanatçı olduğu dinleti-gösteride, sanatçı « Ché Tango Ché », « Oblivion » et « Maria de Buenos Aires » gibi ezgilerini seslendirecek.

Astor Pizzaolla
Astor Piazzolla

 

Adına dinleti adanan ünlü besteci Astor Piazzolla 1921 yılında Arjantin’in Atlas Okyanusu kıyısında bir kasabada doğdu, müzik dolu bir yaşamdan sonra 1992 yılında Buenos Aires’te sonsuzluğa göçtü.

 

 

 

Montreal’in ünlü gösteriler semtindeki Theatre Maisonneuve’de gerçekleştirilecek dinleti-gösteri 30 Ekim Cuma günü saat 20.00’de yer alacak.

 

Geniş bilgi ve bilet için:
TANGO HOMMAGE À PIAZZOLLA (ARGENTINE)

http://placedesarts.com/spectacles/17173/tango-hommage-a-piazzolla-argentine.fr.html

 

Bizim Anadolu / 22 Ekim 2015
Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...