AnaSayfa/Accueil/Home » Ekin/Yazın/Sanat » Montreal’de ‘Paralel’ Bir Film Festivali mi?

Montreal’de ‘Paralel’ Bir Film Festivali mi?

Montreal’de ‘Paralel’ Bir Film Festivali mi?

Montreal’de ‘Paralel’ Bir Film Festivali mi?

HABER MERKEZİ / ANKARA – Bu yıl yedincisini 8-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiren Montreal Türk Filmleri Festivali her yıl olduğu gibi coşkuyla yerine getirildi.

Türk sinemasını tamamen gönüllülük çerçevesinde herhangi bir devlet yardımı almadan Montreal’de tanıtan Montreal Türk Filmleri Festivali, 2009’dan bu yana başarılı biçimde ağını genişleterek görevine devam ediyor. Herhangi bir parasal destek görmese de Ottava Büyükelçiliği’nin manevi desteği ve zaman zaman film sağlama desteğiyle sıcak ilgisi sürüyordu.

Edinilen bilgilere göre, Türk sinemasını tanıtma etkinliklerini daha da genişletmek isteyen Festival Düzenleme Kurulu 2012 yılında Ankara’da Kültür Bakanlığı’nda kamu görevlileriyle görüşmüş, parasal destek olanaklarını araştırmış, ancak söz konusu kurumun mevzuatı gereği yurtdışındaki bu tür etkinliklerin büyükelçilik ya da konsolosluklar aracılığıyla olabileceği gerçeği ortaya çıkmış. Kanada’ya dönüşte bir sonraki Festivalin düzenleme tasarısını hazırlayıp başvurusunu yapan Kurul, Ottava Büyükelçiliği’nin sıcak ilgisiyle 2013 yılı film şenliğini Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlemiş.

Bir ivme kazanıldığına inanan Montreal Türk Filmleri Festivali Düzenleme Kurulu, bu sıcaklıkla etkinliği daha yüksek düzeye taşıma niyetiyle ertesi yıl da gecikmeden başvurusunu yapıp hazırlıklara başlamış, ancak zamanında olumlu yanıt almadığı için 2014 yılı film şenliğini her zaman olduğu gibi kendi olanaklarıyla başarılı biçimde yerine getirmiş.

Öte yandan, başarılı geçen film şenliğinin bitiminden iki ay sonra altı ay önce yapılan başvuruya ret yanıtı alınmış, ancak duyumlara göre bu arada ‘paralel bir festival’ ortaya çıkarılmış.

Montreal Türk Filmleri Festivali yetkilileri konu hakkında konuşmak istemiyor, ancak güvenilir kaynaklardan edinilen bilgi ve iddialara göre görev süresi iki yılını doldurmadan merkeze çağrılan bir büyükelçinin, yine iddialara göre Kültür Bakanlığı parasal desteğini bir akrabasına yönlendirmesi dolayısıyla Türkiye’yi ve Türk toplumunu gülünç duruma düşürme pahasına ‘paralel bir festival’ vücuda getirilmiş, bu da 2014 yılı sonbahar aylarında gerçekleştirilmiş.

 

 

 

2015 yılında yine zamanında yapılan başvuruya 3 ay gibi bir zaman geçmesine karşın olumlu yanıt verilmeyince Montreal Türk Filmleri Festivali kendi olanaklarıyla festivalini başarıyla yerine getirmiş.

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türkiye Kültür Bakanlığı’nın yurtdışı destek sisteminin değişmesi sonucu bu tür, özellikle Kanada’da Montreal, Toronto ve Vancouver’de film festivali, günleri ve haftalarında harcanmak üzere 31 Mart itibarıyla Ottava Büyükelçiliği’ne 650 bin dolarlık parasal ödenek aktarılmış ve kullanım tercihi Büyükelçilik yetkililerine bırakılmış durumda.

Aynı yanlış sürdürülecek mi?

Aynı konuda ikinci bir festivali şaşkınlıkla karşılayan Montreal kamuoyu şimdi, geçen yılki yanlışın sürdürülüp sürdürülmeyeceği ve 7 yıldır başarıyla gerçekleştirilenMontreal Türk Film Festivali’ne değil de, geçen yıl büyük bir hezimetle sona eren ‘paralel film festivali’ne bu ödenekten para aktarılıp aktarılmayacağını merak ediyor.

 

 

Bizim Anadolu / Haber Merkezi/Ankara / Haziran 2015

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share