Press "Enter" to skip to content

Montreal’de Karabağ Zaferi kutlandı

Azerbaycan Türk toplumu Karabağ utkusunun birinci yılını kutladı.

Iğdır’da da Karabağ zaferi kutlandı.

1992 yılında Ermenistan’ın işgaliyle Azerbaycan’dan gaspedilen ve uluslararası toplumca işgalciye karşı herhangi bir yaptırımda bulunulmayan Karabağ toprağı, geçen yıl 27 Eylül’de başlayan bir harekâtla sonuca erdirilmiş ve Kasım’ın 10’unda utkuya ulaşılmıştı.

Karabağ utkusunun birinci yıldönümü.
Kutlamalardan bir görüntü.

Atatürk’ün fiziksel olarak aramızdan ayrılışının yıldönümüne rastladığı için Mustafa Kemal Atatürk’e ve Türkiye Türklerinin değerlerine saygı göstermek amacıyla kutlamaları bu tarihten öncesine ya da sonrasına taşıyan Montreal Azerbaycan Türk toplumu geçtiğimiz Pazar günü Villeray’da bulunan Montreal Türk Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek bu utkuyu kutladı.

Şehitlere saygı duruşu ve ruhlarına okunan Kuran suresinden sonra mikrofona gelen Kebek Azerbaycanlılar temsilicisi Mesud Aliyev Karabağ sorunu hakkında bilgilendirmede bulundu.

Açış konuşmasını Mesud Aliyev yaptı.

Güney Azerbaycanlı Tarihçi Ali Bey’in de Azerbaycan tarihine ilişkin konuşma yaptığı utku gününde ayrıca savaş sırasında sesini kayda alan bir Azerbaycan askerinin duygulandıran sesi dinlendi.

Şehitler için dua okundu.

Ses kaydında Karabağ topraklarını yurda katmak için canını vermeye hazır olduğunu söyleyen Azerbaycan askeri, endişesinin başından vurularak o utku gününü görememek olduğunu söylemesi salondaki konukları çok duygulandırdı. Çünkü ne yazık ki bu kayıttan bir süre sonra bir top güllesi ile kendisi toprağa şehit düşmüştü.

Toplu olarak fotoğraf çekildi.

Karabağ’ın işgalden kurtuluş kutlamaları Azerbaycan’da olduğu gibi Türkiye’de ve dünyanın değişik ülkelerinde coşkuyla kutlanıyor.

Konuklar zaferin birinci yıldönümünü kutladı.
Kutlamalar Azerbaycan’da, Türkiye’de ve dünyanın her yerinde yapılıyor.

 

Bizim Anadolu / 09 Kasım 2021

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply