Press "Enter" to skip to content

Montreal’de İlkyaz

Montreal’de İlkyaz

Uzun soğuk kış gün ve gecelerinden sonra ilkyaza çıkmanın sevinci kendini gösterdi, yeni bir uyanışın kutlamaları başladı.

 

 

 

 

 

Ön, Orta Asya ve Balkan toplumlarının ortak bayramı olan İlkyaz (Farsça Yenigün’den Nevruz, değişik toplumların değişik söylem ve yazılışlarıyla, Nooruz / Nowruz, Newroz) doğanın yeniden uyanışını simgeleyen ve gündüz ve gecenin eşitlenmiş olduğu Gregoryen takvimine göre 20-21 Mart gecesine denk geliyor.

 

Bizim Anadolu Aylin'i İlkyaz (Nevruz) Güzeli seçti.
Bizim Anadolu Aylin’i İlkyaz (Nevruz) Güzeli seçti.

 

Fars geleneğinde İlkyaz (Nevruz) Bayramı’nda “Haft Sin”, eşdeyişle “7 S Sofrası” kurulur. Nevruz sofrası da denilen bu sofraya baş harfi Fars abecesine göre “s” ile başlayan 7 madde konulur.

 

İlkyaz (Nevruz) Ön Asya ve Asya toplumlarının ortak bayramı.
İlkyaz (Nevruz) Ön Asya ve Asya toplumlarının ortak bayramı.

 

 

Bunlar:

Sabzeh (sebze/yeşillik): Mutluluğu ve yeniden doğuşu simgeler.

Sib (elma): Güzelliği ve sevdayı simgeler.

Sir (sarmısak): İlacı ve şifayı simgeler.

Serkeh (sirke): Gelişmeyi ve evrimi simgeler.

Somak (sumak): Sabrı temsil eder.

Sekkeh (sikke/bozuk para): Varlık ve varsıllığı simgeler.

Senjed (iğde): Sağlamlığı ve hoşgörüyü simgeler.

 

İslam öncesinde bu sofranın adı Haft Şin’miş; “7 Yer Sofrası” ve bu sofraya baş harfi “ş” sesiyle başlayan şu maddeler konulurmuş: şoleh (höşmerime benzer bir tür safranlı tatlı), şarab (şarap), şir (süt), şemşad (ağaç), şahd (bal), şikâr (şeker) ve şaye (meyve).

 

İslamiyetle 7 değişmemiş, ş harfinin yerini s almış ve şarap sofradan kaldırılmıştır.

Montreal’de Azerbaycan Türk toplumunun düzenlemiş olduğu ‘İlkyaz/Nevruz’ kutlaması 20 Mart’ta gerçekleştirildi.

 

Hasan-Esmira Abbasi çiftinin önayak olduğu İlkyaz kutlaması’nda konuşan Azerbaycan Büyükelçiliği’nden Başkonsolos Faik Babayev ve Kebek Azerbaycan Derniği Başkanı Mesud Aliyev.
Hasan-Esmira Abbasi, Azerbaycan Büyükelçiliği’nden Başkonsolos Faik Babayev ve Kebek Azerbaycan Derniği Başkanı Mesud Aliyev.

 

Hasan-Esmira Abbasi çiftinin önayak olduğu İlkyaz kutlaması’nda konuşan Azerbaycan Büyükelçiliği’nden Başkonsolos Faik Babayev toplumun ilkyaz bayramını kutladı ve yurtta olduğu gibi yurtan uzakta da bu tür günlerin kutlanmasının ve bu değerlerin yeni kuşaklara aktarılmasının, buna koşut olarak dayanışmanın önemine değindi.

 

Trudeau'nun İlkyaz iletisi dinlendi.
Trudeau’nun İlkyaz iletisi dinlendi.

 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun da Ön ve Orta Asya kökenli toplumlara yönelik İlkyaz / Nevruz Bayramı kutlama görüntüsünün izlendiği günde, şiirler okundu, müzik dinlendi ve oyunlar oynandı. Azerbaycan’da gerçekleştirilen İlkyaz kutlamalarının televizyon görüntülerinin de sunulduğu etkinlik tam bir bayram sevinciyle yaşandı, çocuk, genç, yaşlı herkes birlikte olmanın mutluluğuyla bu tür toplantılarda sık sık bir araya gelmenin önemini belirttiler.

 

Daha çok görsel için fotoğrafı imleyin»

Daha çok görsel için fotoğrafı imleyin.
Daha çok görsel için fotoğrafı imleyin.

 

 

Bizim Anadolu / 20 Mayıs 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.