Press "Enter" to skip to content

Montreal’de Dünya Kadınlar Günü kutlandı

Montreal’de Dünya Kadınlar Günü kutlandı

Montreal Türk Kadınları Derneği’nin düzenlemiş olduğu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne geniş bir katılım oldu.

 

 

 

Başkan Rabiye Sağ Şeşen.

 

Montreal Türk Kadınları Derneği’nin 17 Mart Pazar günü St-Laurent’daki Centre des loisirs / Etkinlik Merkezi’nde düzenlemiş olduğu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne geniş bir katılım oldu.

Açılış konuşmasını Montreal Türk Kadılar Derneği Başkanı Rabiye Sağ Şeşen’in yaptığı günde, Türkiye’nin Montreal Başkonsolosu Deniz Barkan Umruk da katılıp kısa bir konuşma yaparken, Başkonsolosun eşi Emel Umruk da kadınlara seslendi.

Başkan Rabiye Sağ Şeşen tüm kadınların gününü kutlarken, dernek olarak amaçlarının yaşamakta oldukları toplum içinde kadınların daha iyi bir yaşam düzeyine erişmeleri amacı ve yardıma gereksinim duyan kadınlara da ellerinden gelen yardımı yapmak için çaba gösterdiklerini; bunun da katkılarla başarılmaya çalışıldığını dile getirdi.

Meral Büyükkurt

 

Konuşmacılardan Concordia Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim görevlilerinden Meral Büyükkurt özellikle Montreal’deki Türk göçmen kadınların geçmişi hakkında konuştu.

 

Banu Onur

 

Montreal Türk toplumunun yeni yüzlerinden ve sağlık alanından çalışan Banu Onur da yaptığı konuşmada dünyanın teknolojik ve buna bağlı olarak toplumsal değişim geçirdiğini ve toplum bireylerinin de bu dünyada yitmeden yerini alması gerektiği konusunu işledi.

 

Emel Umruk

 

Emel Umruk ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Montreal’deki toplumumuzun değerli kadınlarını, Türk Kadınlar Derneğimiz öncülüğünde, bu güzel günü düzenledikleri için, bu toplumun bir kadın üyesi olarak tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; kadınlara geniş haklar tanıyan bir ülke bırakmak için yola çıkan vizyoner (öngörülü BA) bir liderdi.

Ben de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Batı ülkeleri dahil, dünyanın pek çok ülkesinden önce, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan, eşit eğitim hakkı getiren, kadınların iş hayatına katılmasını sağlayan Büyük Atatürk’ün kadınlar için söylediği iki veciz cümle ile bu anlamlı günümüzü kutlamak istiyorum.

‘Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğünüz her şey kadının eseridir. Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer, kazanılması gereken alan, biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla bilgi ve kültürle gerçek faziletle süslenip donanmaktır!’

Dünyamızın kadın eliyle ve kadınların katkısıyla daha huzurlu, barış içinde ve müreffeh bir yer haline gelmesi dileğiyle, Kadınlar Günümüz kutlu olsun!”

 

Yıldızlar Dans Grubu

 

Dünya Kadınlar Günü’nü kutlama etkinliği toplum büyüklerinden Tülin Yurtçu ve Saadet Şartekin’e çiçek sunumunun ardından Azerbaycan Halkoyunları Topluluğu Ulduzlar (Yıldızlar)’ın gösterisiyle devam etti.

 

Tülin Yurçu ve Saadet Şartekin’e çiçek sunuldu.

 

 

Armağan çekiliş ve dağıtımıyla süren Dünya Kadınlar Günü etkinliği çeşitli müzik sunumunun ardından sona erdi.

 

 

Görseller için imleyiniz:

Dünya Kadınlar Günü Kutlaması

 

 

 

Bizim Anadolu / 19 Nisan 2019

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...