Press "Enter" to skip to content

Montreal’de Cumhuriyet kutlandı

Cumhuriyetimizin 99. yılı yurtta ve yurtdışında değişik ülke ve bölgelerde kutlandığı gibi Montreal’de de coşkuyla kutlandı.

Montreal Başkonsolosluğu ve Türkiye’nin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Temsilciliği’nin birlikte Sivil Havacılık’ta 28 Ekim’de değişik ülke diplomatlarının ve yerel yöneticilerin de katıldığı bir etkinlikle kutladığı Cumhuriyetimizin 99. yılı, Montreal Türk toplumunca 29 Ekim, Cumartesi akşamı iki ayrı etkinlikle kutlandı.

Kişisel bir girişimle kutlanan bir etkinlikte Kanada’da değişik müzik ödülleri alan, Kanada’da olduğu gibi Türkiye’de de dinleti turneleriyle müzikseverlerle buluşan ve toplumun gönlünde taht kuran müzik topluluğu Minor Empire Türk toplumuyla bir araya gelirken, Türk Kanada Destek ve Dayanışma Platformu (TCSSP) ve Montreal Türk Kadınlar Derneği (AFTM) işbirliğiyle düzenlenen başka bir etkinlikte toplum bir araya geldi.

Gecenin sunuculuğunu Gürol Akiz ve Zehra Kavame yaptı.

Türkiye’nin Montreal Başkonsolosu Sencer Yöndem TCSSP ve AFTM kuruluşlarının düzenlemiş olduğu etkinliğin başında verilen resepsiyonda Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Temsilcisi Büyükelçi Suat Hayri Aka ile birlikte katıldıktan sonra kişisel bir girişimle düzenlenen etkinliğe giderken, Büyükelçi Aka, TCSSP ve AFTM’nin düzenlemiş olduğu kutlama etkinliğinde yapmış olduğu konuşmadan sonra kişisel girişimle düzenlenen etkinliğe katıldı. Kebek Kenti Fahri Başkonsolosu G. Emin Battika ise sadece kişisel girişimle düzenlenen etkinliğe katılmayı yeğledi.

Başkan Şerafettin Engin.

Laik Cumhuriyet’in 99. yılı kutlama etkinliği Kanada ve Türkiye’nin ulusal marşlarının çalınmasından sonra açış konuşmasını TCSSP Dernek Başkanı Şerafettin Engin yaptı. Büyükelçi Suat Hayri Aka’nın günün anlam ve önemini içeren kısa bir konuşma yapmasının ardından Montreal Türk Kadınlar Derneği Başkanı Rabiye Sağ Şeşen de Türkçe ve Fransızca olarak konuklara katılımlarından dolayı teşekkür etti ve gecenin coşku içinde geçmesini diledi.

Büyükelçi Suat Hayri Aka.

Montreal Türk Kadınlar Derneği Başkanı Rabiye Sağ Şeşen.

Gece, konuk Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçıları, sesiyle Çiğdem Gürdal, kanunda Deniz Göktaş, kemanda Evren Tuna, utta Volkan Erdal ve vurmalı çalgılarda Harun Şimşek’in katıldığı dinletiyle başladı. Türk Sanat ve Türk Halk Müziği’nden seçilen parçalarla yurt özlemini getiren sanatçılar konuklara unutulmaz anlar yaşattılar.

Konuk Devlet Sanatçıları.

Paola Fren pop müziği ve dans gösterisi yaparken, Burak Yaman klasik müzikle geceye ayrı bir tat kattı.

Paola Fren ve arkadaşları.

Konuklar sonrasında dans pistini doldururken, gençler armağan çekilişi için bilet satmaya başladılar.

Burak Yaman.

Çekilişi yılların deneyimli sunucusu ve toplumun kadın berberi Gazi Yeşilada yüklenirken her zamanki esprili konuşmalarıyla topluma neşe saçtı. Gecenin sunuculuğunu ise Gürol Akiz ile Zehra Kavame yaptı.

Gazi her zamanki gibiydi.

Konuklar gece geç saatlere kadar eğlendi.

Başkonsolosluk ve Sivil Havacılık Temsiliciliği’nin Cumhuriyet kutlamasından görseller için aşağıdaki görseli imleyiniz:

TCSSP ve AFTM’in Cumhluriyet kutlamasından görseller için aşağıdaki görseli imleyiniz:

Bizim Anadolu / 03 Kasım 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...