Press "Enter" to skip to content

Montreal’de 23 Nisan Kutlaması

Türk toplumu Montreal’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Montreal’de çocuklar gibi şendik!..

Montreal Türk Kadınlar Derneği’nin düzenlemiş olduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 8 Mayıs, Pazar günü Chemin Cote-Des-Neiges’deki Centre de ressources communautaires salonlarında kutlandı.

Küresel Kovid-19 salgını kısıtlamaları dolayısıyla iki yıldır kapalı kalmış olan toplum üyeleri bir araya geldi ve çocuklarla birlikte tam bir bayram yaşandı.

Montreal Türk Kadınlar Derneği Başkanı Rabiye Sağ Şeşen.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı şehit ve gazileri için bir dakikalık saygı duruşundan sonra ulusal marşlar çalındı ve mikrofona gelen Montreal Türk Kadınlar Derneği Başkanı Rabiye Sağ Şeşen, açılış konuşmasında şunları söyledi:

23 Nisan, ‘Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir, Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek olan sizsiniz’ diyen, Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği, dünyadaki ilk ve halen tek bayramdır.

Derneğimiz kurulduğu günden bugüne Atatürk’ün izinden ayrılmamış, onun bize öğrettiği ilkeleri kendine rehber edinmiştir.

Bizler, Cumhuriyet çocukları olarak onun bize emanet ettiği bu yolda, hiç yorulmadan yürüyeceğimize söz veriyoruz.

Çocuklara pamuk şeker dağıtıldı.

Geleneksel olarak her yıl kutladığımız ve tüm gelirlerini Sainte-Justine Çocuk Hastanesi’ne bağışladığımız, bütün dünya çocuklarının bayramı 23 Nisan Çocuk Bayramı’na hoş geldiniz.

Ne güzel bir tesadüf ki, bu yıl iki anlamlı günü beraber kutluyoruz.

Bugün Anneler Günü. İstedik ki, annelerin ve çocukların neşe ve mutluluk içinde kutlayacağı bir gün olsun! Bu programın hazırlanmasında emeği geçen dernek üyelerine, bize desteğini esirgemeyen sponsorlarımıza ve gönüllülerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Türkiye’nin Montreal Başkonsolosu Sencer Yöndem çocukların bayramını kutladı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na katılan Türkiye’nin Montreal Başkonsolosu Sencer Yöndem ise yapmış olduğu konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

Sevgili aileler, sevgili çocuklar, bugün sizlerin gününüz. Bugün iki bayramı bir arada yapıyoruz; çünkü bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın yanında Anneler Günü’nü de kutluyoruz.

Burada, huzurunuzda Montreal Türk Kadınlar Derneği’ne çok teşekkür etmek istiyorum. Burada olduğum yaklaşık bir buçuk yıllık görevim süresince gördüm, sayısız sosyal sorumluluk projelerini üstlendiler. Milli bayramlarımızı kutladılar, ama aynı zamanda Kanada’daki özel günleri kutlamaya da özen gösterdiler. Tabii ki Türkiye’den 7-8 bin kilometre uzakta yaşarken, Kanada’nın yurttaşları olarak da yaşıyorsunuz. Buranın kültür ve sanatına katkıda bulunmak gibi bir sorumluluk ve bir de ödeviniz var. Bu nedenle Montreal Türk Kadınlar Derneği’nin faaliyetlerini oldukça anlamlı buluyorum. Bugün de bizi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına çok ileri bir görüşle emanet ettiği Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlamak suretiyle Türk toplumuna olduğu kadar Kanada toplumuna da katkısını göstermiş oluyor. Dünyada başka bir çocuk bayramımız yok. Aranızda Kanadalı çocukları da gördüğüm için çok mutluyum bu vesileyle. Hem Türk çocuklarımız hem Kanadalı çocuklarımız bu bayramı birlikte kutlayabiliyorlar. Birlikte barış mesajı iletiyorlar. Tüm ailelere bu projeye destek verdikleri için gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Yeniden çocuk bayramımızı, anneler gününüzü kutluyor; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, Kurtuluş Savaşı’nda hayatlarını yitiren şehit ve gazilerimize minnet duygularımı iletiyorum.”

Montreal Belediye Meclis Üyesi Magda Popeanu da yaptığı konuşmada çocukların bayramını kutladı, Türk toplumuna teşekkür etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na katılan Montreal Belediyesi, Côte-des-Neiges bölgesi Meclis Üyesi Magda Popeanu da yapmış olduğu konuşmada çocukların bayramını kutladı ve Türk toplumunun Montreal sosyal ve kültürel yaşamına yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür etti.

Çocuklara egzotik hayvan tanıtımı.

Montreal’deki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasında çocuklara yönelik türlü etkinlikler düzenlendi. Bir yanda oyun alanları kuruldu, bir yanda yüz boyama ve anı fotoğrafları çekilirken, çocuklara egzotik hayvan tanıtımına da yer verildi; bu arada pamuklu şeker dağıtımı da çocuklara ayrı bir neşe kaynağı oldu.

Çocuklar oyun alanlarında eğlendi.

Uzun süreden beri kapalı kalan toplum üyeleri böyle bir etkinlikle çocukların bir araya gelmesini sağlayan Montreal Türk Kadınlar Derneği’ne teşekkürlerini ilettiler.

Hep bir arada…

Etkinlikten daha çok görsel için lütfen imleyiniz:

Bizim Anadolu / 10 Mayıs 2022

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply