Press "Enter" to skip to content

Montreal Kaz Dağları için ses verdi

Montreal Kaz Dağları için ses verdi

Türkiye’de Ağustos başından beri Çanakkale yakınındaki Kaz Dağları’nda altın çıkarılması projesine karşı yapılan eylemlere duyarsız kalmayan Montreal’deki yurttaşlar da boş durmadı, dün (16 Ağustos) kent merkezinde destek amacıyla bir eylem düzenledi.

 

 

 

 

 

 

 

Kaz Dağları eyleminde ulu Önder Atatürk’ün ‘Bağımsızlık benim karekterimdir’ sözünün yer aldığı pankart da taşındı.

 

Saat 17.00’den itibaren Ste-Catherine / Atwater köşesindeki Cabot Alanı’nda toplanmaya başlayan yurttaşlar sadece Türkiye’de değil, dünyanın çeşitli bölgelerinde bir avuç altın uğruna doğayı katleden, zehirli yöntemlerle çocukların geleceğini tehdit eden küresel sermayeye karşı seslerini yükselttiler.

Bağımsız olarak bir araya gelen yurttaşların kurmuş olduğu Kanada Kaz Dağları ile Dayanışma oluşumu üyeleri, konuşmalarında amaçlarının Türkiye’deki Kaz Dağları özelinde Türkiye’nin başka yerlerinde olduğu gibi, dünyanın da değişik bölgelerinde doğayı katleden küresel güçlere karşı yurttaşlık bilincini geliştirmek olduğunu belirttiler; devamında konuya ilişkin Fransızca ve İngilizce basın bildirisi okundu.

 

Montreal’deki Kaz Dağları dayanışmasında basın bildirisi İngilizce ve Fransızca okundu.

 

Okunan basın bildirisinde kısaca şu görüşlere yer verildi:

« Kanada kökenli bir maden kuruluşu olan Alamos Gold, Türkiye’deki yerel kuruluşuyla birlikte altın çıkarmak için Kaz Dağlarında inanılmaz ölçekte bir işlem yürütüyor. Alamos Gold’un bu işlemini gerçekleştirebilmek için kestiğini öne sürdüğü ağaç sayısının en az 20 kez daha çok olduğu ve yaklaşık 200 bin ağaç kesmiş olduğu ortaya çıktı. »

Bunun yanında altın ayrıştırmasında yaklaşık 20 bin ton siyanür kullanılacağı belirtilen basın açıklamasında, herhangi bir sızıntı olması durumunda tarihsel önemi de olan bu bölgenin doğasal yaşamına zehir saçılacağı ve bölgeye geri dönülemez biçimde zararı olacağına dikkat çekildi.

 

Basın açıklaması yapıldı.

 

Proje bitiminde önemli ölçüde arsenik ve ağır metal yığınlarının da bölgeyi yaşanmaz biçime getireceği bildirilen basın açıklamasında, 5 Ağustos’tan bu yana bölgeye akın edip seslerini yükselten Türklerle dayanışma göstermek için burada toplanıldığını ve bir Kanada kuruluşu olan Alamos Gold’un çalışmalarını kesip Türkiye’den bir an önce ayrılmaları istendi.

 

Kebek Barış Hareketi eyleme destek verdi.

 

Türkiye’deki bu talanın küçük yerel bir sorun olmadığına dikkat çekilen basın açıklamasında şunlara yer verildi :

« Bu yıkım projeleri Türkiye’nin değişik bölgelerinde devam ettiği gibi, Afrika’da, Asya’da, Latin Amerika’da, Doğu Avrupa’da ve başka yerlerde de sürüyor. Dünya genelindeki madencilik kuruluşları merkezlerinin % 75’i Kanada’da bulunuyor. Kanada kökenli madencilik kuruluşları doğal kaynakları talanında bulundukları ülkelerdeki hükümetlerle el ele çalışıyorlar ve ucuz iş gücünden de yararlanıyorlar. Bu madencilik kuruluşları ayrıca geleneksel topraklarında yaşayan yerel ve yerli halklara yönelik bu tür talanlarla suç da işliyorlar. »

Türkiye Komünist Partisi Çanakkale il Örgütünün göndermiş olduğu destek iletisini Kanada Komünist Partisi temsilcisi okudu.

 

Kanada hükümetinin de içinde olduğu hükümetlerin ve firmaların ‘çevreye saygılı ve korumacılık’ söylemlerinin birer ikiyüzlülük olduğuna değinilen basın bildirisinde, « bir yandan işlemlerinin sorumluluğunu yüklendiklerini belirtirken, diğer yandan, ormanları katlediyorlar, eko sisteme zarar veriyorlar, iklim değişiklilerine neden oldukları gibi, sadece kendi kârları için tarımı bitirerek erozyona, içme suyu kaynaklarına zehirli maddelerin karışmasına ve doğa hayvanlarının yuvalarını yok ederek onların yaşam alanlarının yitirilmesine neden oluyorlar. » denildi.

Filipin toplumu temsilcisi de eyleme destek vererek bildiri okudu.

Montreal’deki Kanada Kaz Dağları ile Dayanışma oluşumu olarak Kaz Dağlarındaki talana karşı yürütülen savaşıma destek verdikleri belirtilirken, Kaz Dağlarındaki maden araştırma işlemlerinin bir an önce durdurulması istendi.

 

Eylemde değişik pankartlar taşındı.

 

Oluşum, sadece Kaz Dağları değil, tüm dünyada bu tür yaşam alanlarını ve doğayı katleden kapitalist sömürücü şirketlere karşı gelen ve gelecek için direnen tüm halklarla dayanışma içinde olacağının altını çizdi.

 

Yürüyüş Ste-Catherine caddesi üzerinde devam etti.

 

Basın bildirisinin okunmasından sonra Montreal’in en işlek caddesi Ste-Catherine’de sloganlar atıp yürüyen çevre duyarlısı ve talana karşı çıkan yurttaşlar, yürüdükleri güzergâh üstünde ne olduğunu anlamaya çalışan Montreallileri de bilgilendirmeyi göz ardı etmediler.

 

Yürüyüş boyunca sloganlar atıldı.

 

Rene – Levesque üzerindeki Türkiye’nin Montreal Başkonsolosluğu’nun bulunduğu bina önünde basın bildirisini yineleyen yurttaşlar eylem sonucu herhangi olumsuz bir olay yaşanmadan ayrıldılar.

Boyun eğme, memlekete sahip çık!

 

Eyleme Türkiye’den Türkiye Komünist Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Kanada Komünist Partisi, Kebek Barış Hareketi ve Montreal Yunan işçileri Derneği gibi kuruluşlar da destek verdi.

 

Eylem Türk Konsolosluğu’nun olduğu bina önünde sona erdi.

 

Edinilen bilgilere göre, Vankuver’de de bir eylem düzenlenmesi ve Alamos Gold kuruluşunun merkezinin yer aldığı Toronto’da ise şirket önünde protesto gösterisi düzenlenmesi öngörülüyor.

 

 

Eylemden görüntüler:

 
 

Eylemden görüntüler, Türkçe:

 
 

 

 

Bizim Anadolu / 17 Ağustos 2019

 

Bu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz :

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...