Press "Enter" to skip to content

Montreal Film Şenliği Başlıyor!

Montreal Film Şenliği Başlıyor!

7 Eylül’e kadar sürecek olan Montreal Dünya Filmleri Festivali bu akşam (27 Ağustos) ünlü İranlı yönetmen Macit Macidi’nin İslam’ın elçisi Muhammed’in yaşamını anlattığı ‘Muhammed’ filmiyle başlıyor.

 

 

 

Özellikle bağımsız sinemaların tanıtıldığı, sinema izleyicisinin hemen tüm dünya ülke tatlarını bir arada bulabildiği 39. Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde Avrupa, Asya, Afrika filmleri birer ikişer resmi geçit yapacak.

86 ülkeden filmlerin gösterileceği Festival’de bu yıl Türkiye’ye de önemli bir yer veriliyor.

 

‘Taklit Film Festivali Türk sineması severlerini üzüyor’

Bu arada, Montreal Türk Filmleri Festivali’nin devamlı izleyicilerinden aldığımız yorumlarda, Montreal Türk Filmleri Festivali’nin yedi yıldır gösterdiği onurlu çabanın meyvelerinin alınmakta olduğuna değiniliyor, ancak Türk devletinin desteğini arkalarına alan bazı taklit festivallerin de toplumu ve Türk sineması severlerini üzdüğü belirtiliyor.

 

İlgili Haber: Montreal’de ‘Paralel’ Bir Film Festivali mi?»

 

Muhammed filmi İslam Elçisi'nin çocuklak çağlarını anlatıyor.
Muhammed filmi İslam Elçisi’nin çocukluk çağlarını anlatıyor.

 

Macit Macidi’nin filmi Muhammed

Daha önce Montreal Dünya Filmleri Festivali’nde birkaç kez ödüle layık görülen İranlı yönetmen Macid Macidi’nin filmi ‘Muhammed’in 40 milyon dolara mal olan İran’ın en yüksek bütçeli yapımı olduğu belirtiliyor. İslam Elçisi’nin yaşamını anlatan üçlünün ilk bölümü olan bugünkü filmde, doğumdan yeni yetme çağına değin dönemi yansıtılmış olacak.

Geleneklere göre İslam’ın Elçisi’nin yüzünün gösterilmeyeceği film daha gösterime çıkmadan Sünni kesimde eleştirileri de beraberinde getirdi.

 

 

 

Kendini İslam’ın sözcüsü olarak gören Mısır El-Ezher Üniversitesi’nden bir yetkili, Abdel Dayem Nusayır, AFP’in haberine göre eleştirilerini şöyle gerekçelendirdi: ‘Bu rolü oynayan oyuncu daha sonra bir suç işleyebilir, böylece izleyiciler bunu bu karakterle eşleştirebilirler’.

 

İranlı Yönetmen Macit Macidi
İranlı Yönetmen Macit Macidi

Bu görüşü ret eden filmin yönetmeni Macit Macidi ise, ‘tam tersi, filmin son dönemlerde IŞİD terör örgütünün yanlış olarak gösterdiği İslam’ın adını temize çıkaracağını’ savundu.

Film, dönemin Habeşistan Kralı İbrahim Habeşi’nin buyruğu üzerine komutanlardan birinin Kâbe’yi yıkmak üzere Mekke’ye saldırışıyla başlıyor. Ancak filler ve atların da olduğu Mekke önlerine varan güçlü ordu büyük bir sorunla karşı karşıya kalır. Tanrısal buyruğu yerine getiren ordudaki filler bir adım daha atmak istemezler. Ardından milyonlarca kuş gagalarında taşıdıkları çakıl taşlarıyla koca orduya saldırıp yok ederler. İslam’ın Elçisi Muhammed ise bir ay sonra doğacaktır.

Edinilen bilgilere göre film Muhammed’in çocuk gözünden Arap dünyasının baskı ve haksızlıkların yaşanmakta olduğu İslam öncesi dönemine tanıklık edecek.

 

 

İran’da İnsan Hakları Dayanışma Oluşumu'ndan kınama...
İran’da İnsan Hakları Dayanışma Oluşumu’ndan kınama…

 

İran’da İnsan Hakları Dayanışma Oluşumu’ndan kınama

 

Öte yandan, Montreal’deki İran’da İnsan Hakları Dayanışma Oluşumu bir bildiri yayınlayarak ‘Muhammed’ filmini kınadı. İran İslam Cumhuriyeti’nin ülkeyi daha çok İslamlaştırmaya yönelik bir propaganda filmi olduğunu savunan oluşum, filmin dinci bir diktatörlük kuran İslam Cumhuriyeti’nin İran’da işlemiş olduğu insanlık suçlarını göstermek ve kınamak için açılışta olacağını ve Montreal, Kebek halkını bilgilendireceğini açıkladı.

Filmin ilk gösterimi bugün (27 Ağustos) saat 19.30’da Imperial sinema salonunda olacak. İkinci gösterim ise yarın, 28 Ağustos’ta saat 14.30’da Cinema Quartier Latin 9’da gerçekleştirilecek.

 

 

 

Son Dakika

Son edindiğimiz bilgilere göre bazı teknik anlaşmazlıklar dolayısıyla Özcan Alper, son filmi ‘Rüzgârın Hatıraları’nı festivalden çekme kararı aldı. Çekilme açıklaması filmin toplumsal paylaşım ortamı Cıvıltı (Twitter) aracılığıyla duyuruldu.

 

İlgili Haber: Türk filmlerinin gösterim günleri»

İlgili Haber: Montreal’de üç Türk filmi birden yarışıyor»

 

Bizim Anadolu / 27 Ağustos 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.