Press "Enter" to skip to content

Akpınar ve Gezen serbest

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen serbest

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen yurtdışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atılması koşuluyla adli denetim kararı sonrası serbest bırakıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Sanatçı Metin Akpınar ve Müjdat Gezen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesi sonrası polis eşliğinde adliyeye götürülüp ifade verdi. Metin Akpınar ve Müjdat Gezen yurtdışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atılması koşuluyla adli denetim kararı sonrası serbest bırakıldı.

Halk TV’de yayınlanan “Halk Arenası” izlencesinde yaptıkları açıklamalar nedeniyle partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlatıldı.

Metin Akpınar’ın Kadıköy’deki evine sabah saatlerinde polis ekibi geldi. Polislerin içeriye girmesinin ardından Akpınar tek başına dışarıya çıktı ve “Savcı bey çağırdı. İfade vermeye gidiyoruz” dedi.

Metin Akpınar, sivil aracına bindi ve Anadolu Adalet Sarayı’na gitti. Akpınar’ın ardından Müjdat Gezen de polis eşliğinde adliyeye götürüldü.

 

Metin Akpınar savcılığa gitmek için evden çıktı.

 

 

Akpınar’dan açıklama

Metin Akpınar, adliyeye götürülmesine ilişkin Odatv’ye yaptığı açıklamada, “Savcı gelecek ifademizi vereceğiz. Bizim programdan sözlerimiz cımbızlanarak yanlış ifadeler basında yer aldı. Herhalde o bilgi de Cumhurbaşkanına yanlış iletildiği için o da ‘hesabını verirsiniz’ diye konuştu. Biz bunu hak edecek bir şey yapmadık. Bütün konuşma metninde de ne Cumhurbaşkanının adı geçmiştir ne hedef alınmıştır. Biz sadece çağdaş demokrasinin ülkemizde uygulanması bağlamında tarifler yapmaya çalıştık” dedi.

Gezen de “Savcıya gidiyorum. İfade vereceğim. Benim söylediğim şey belli. Biraz sonra savcılıkta da söyleyeceğim. Yalnız Recep Tayyip Erdoğan’a değil, hiç kimseye benim vatanseverliğimi yargılama hakkı vermiyorum” dedi.

Savcılık, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’i adli denetim isteğiyle 3. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Mahkeme de Metin Akpınar’ı adli denetim koşuluyla serbest bıraktı.

Yurtdışına çıkış yasağı ve haftada bir gün imza atılması koşuluyla adli denetim kararı verilmesinin ardından Akpınar ve Gezen serbest bırakıldı.

 

Müjdat Gezen Adliyede.

 

Müjdat Gezen: Adli sistem değişmiş hayırlı uğurlu olsun

 

Tele 1’de yer alan habere göre adliye çıkışında gazetecilere kısa bir açıklamada bulunan Müjdat Gezen, “Konuşmam yeni bir suç oluşturabilir, onun için konuşmak istemiyorum. Hakareti yapan Cumhurbaşkanı, hakaretten yargılanan Müjdat Gezen. Adli sistem değişmiş hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

Sanatçıların savcılıkta beklerken çekilen fotoğrafı toplumsal paylaşım ortamlarında binlerce paylaşıldı ve çok kişi durumdan duygulandı ve tepki gösterdi.

 

Sanatçıların savcılık ifadeleri açıklandı

 

Sanatçıların ifadelerinde, “Sözlerimiz mizah ve eleştiri kapsamındaydı. Çarpıtıldı” dedikleri öğrenildi.

Gezen’in, “Halk Arenası programında yapmış olduğum konuşmam doğrudur. Mizah olsun diye söyledim. Benim herhangi bir cumhurbaşkanına hakaret etme kastım yoktur. Cumhurbaşkanı grup toplantısında ‘Kadıköy’de oturanlar kaymak tabakadır. Türkiye yıkılsa umurlarında değildir’ demiştir. Ben de Kadıköy’de oturduğum için bu durumu eleştirmek amacıyla bu sözleri söyledim” dediği belirtildi.

“Ben tiyatrocuyum. Sahnede de bu cümleyi bire bir kullanıyorum. Çünkü tiyatrom Kadıköy’dedir. Kadıköy’de de tiyatromda komedi oyununda bu sözleri orada da söylüyorum” diyen Gezen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçlamasını reddetti. “Konuşmam yeni bir suç oluşturabilir, onun için konuşmak istemiyorum. Hakareti yapan Cumhurbaşkanı, hakaretten yargılanan Müjdat Gezen. Adli sistem değişmiş hayırlı uğurlu olsun”

Gezen “Kimseye hakaret etme kastım yoktur. Cumhurbaşkanı’na da asla bir hakaret kastım yoktur. Bu üzerime atılan suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

 

Metin Akpınar

 

Metin Akpınar: Bu sözler demokrasinin tarifi

 

Metin Akpınar’ın da savcılıktaki ifadesinde konuşmasının kendisine ait olan bir söz olmadığını belirterek, “Bu sözler demokrasinin tarifi. Akademisyenler tarafından dile getirilmiş çeşitli demokrasi tanımıdır. Birbiriyle aynı düşünmeyenlerin şiddet unsuru kullanmaksızın birlikte yaşayabildikleri rejimin adı demokrasidir. Bu açıklamaya ulaşmakta benim samimi temennimdir. Temennilerimi dile getirmek için bu şekilde bir açıklama yapmıştım. Aslında çağdaş demokrasinin tanımını yapmış oldum. Allah korusun bu rejimin dışına çıkılırsa güzel ülkemize yazık olur. Tarihte gördüğümüz faşist liderler Mussolini’dir, Hitler’dir. Bunların uyguladıkları ve düştükleri duruma düşülmemesi için söylediğim sözlerdir. Medyanın yorumladığı gibi Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef göstermek gibi bir niyetim ne aklımdan ne de gönlümden geçer. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızı kastederek bu cümleleri kullanmadım” dediği belirtildi.

Gezi olayları ile ilgili konuşmasında söylediği sözlerin açık ve net olduğunu, söylediklerinin arkasında olduğunu dile getiren Akpınar’ın, “Burada çağdaş demokrasi tanımında olduğu gibi birbirleriyle aynı düşünmeyenlerin birlikte yaşayabilmelerinin örneğidir diye düşünüyorum Gezi olayları” ifadelerini kullandığı aktarıldı.

 

 

 

 

 

 

AKP’ye oy verenlerle ilgili yaptığı konuşması için Metin Akpınar’ın şunları söylediği belirtildi:

“Benim AK Parti’ye oy verenlerin karbonhidrat kafalı olduklarına ilişkin bir imalı konuşmam söz konusu değildir. Ben o konuşmamda milletimizin bir bölümünün karbonhidratla beslenmeye mecbur bırakılmasına karşı çıktığım için ‘Toplumumuzun büyük bir bölümü karbonhidratla beslenmek zorunda bırakılmıştır’ diye söylemiştim. Bu sözlerimde AK Parti’ye oy verenlere karşı olarak kastım veya imalı konuşmam söz konusu değildir. Özlemim bütün Türk toplumunun proteinle beslenmesidir. Ben üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Cumhurbaşkanıma hakaret kastım yoktu. Yine Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı bir isyanda da bulunmadım. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmedim. Suç ve suçluyu da övmedim.”

 

Müjdat Gezen ve savunmanı Celal Ülgen

 

 

Müjdat Gezen’in savunmanı Celal Ülgen’den açıklama

Sanatçı Müjdat Gezen’in savunmanı Celal Ülgen soruşturma kapsamında yapılan suçlamaların tamamen uydurma olduğu ifade etti. Ülgen, ‘ortada herhangi bir suç yok suç unsuru yok. Buna rağmen polis ekipleriyle adliyeye ifade vermeye çağrıldılar’ dedi. Celal Ülgen, davetin sabah erken saatlerde geldiğini ancak zorla götürüldüklerini ve usule aykırı olduğunun altını çizdi.

Celal Ülgen, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın yaptığı açıklamadan sonra normalde ifade için çağrı kâğıdının gönderilmesi gerektiğini ifade ederek, “Çağrı kâğıdı ulaştıktan sonra hafta içi uygun bir zamanda ifade işlemi için adliyeye gidilecekti” dedi.

Savcılığın daha sert bir yöntem uyguladığına dikkat çeken Savunman Celal Ülgen, “Savcılığın, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ı doğrudan polis göndererek mevcutlu bir şekilde ifadeye götürmesi usule aykırıdır. Ayrıca iki sanatçının da konuşmalarında suç unsuru olacak bir söylem yoktur” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların Cumhurbaşkanına doğru aktarılmadığını ifade eden Ülgen, “Bir muhbir bu konuşmaları Cumhurbaşkanına yanlış aktarmıştır. Beni şaşırtan ise bir muhbirin bu kadar çabuk bir şekilde Cumhurbaşkanına ulaşabilmesi oldu” diye konuştu.

 

 

Bizim Anadolu / 24 Aralık 2018

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...