Press "Enter" to skip to content

Mete Yarar Kime Yaranıyor?

Mete Yarar Kime Yaranıyor?

Mete Yarar, başkanlık sistemiyle tek adam olmak isteyene yarar…

 
 
 

 
 
 

«Mete Yarar görüntülerde net bir şekilde görülen saldırganlarla ilgili olarak da ilk kez bir açıklama yaptı. Yarar, “Vurulan iki teröristen biri yaralı ya da öldü” dedi. Sunucu Özgentürk’ün yeniden sorması üzerine ‘kaynağını söylemeyeceğim ama, evet öldü’ şeklinde açıklama yaptı.»

Arkadaşlar, son 2-3 yıldır eski güvenlikçi denerek, bazı TV’lerde ‘özellikle havuz medya kanallarında’ bir Mete Yarar dolanmaya başladı. Yetmedi, TRT’de program yapmaya…

Bu kadarla da kalsa iyi; havuz medyası bu kişinin üzerinde fazla durmakta ve genellikle Güneydoğuda görev yapmış bu şahsın kimliğini saptırmak adına; “TV’de sık sık gördüğümüz, MİT krizinden Ortadoğu meselesine kadar farklı konularda yorumlar yapan güvenlik uzmanı Mete Yarar, askerlik mesleğini, tango öğrenmek, spor yapmak, bir de fikirlerini özgürce beyan edebilmek için bırakmış” diyerek Yarar’ın kimliğini Televole seviyesine indirgemektedir. Bazı, hormonlu renkli gazetelerin hormonsuzları da Yarar’ı “Sınır tanımayan Türk”, “Tehlikeli suların akıncısı” diye abartmaktan kaçınmamaktadırlar.

Ve muhalefet, bu Mete Yarar’ı algısı kapalı izliyor. Dahası; her zamanki gibi kış uykularını uzattıkça uzatıyor. Uyanıp da, “bu adam nerden çıktı? Kimdir bu adam? Tüm bunları nerden biliyor? Gerçekler bu kadar mı saptırılır?” diyerek sorgulamıyor. Varsa yoksa; AKP ve R. T. Erdoğan gündemleri. Doğrusu, gündem oluşturup kamuoyunu aydınlatmaları gerekirken, gündemlerin efendisinin yarattığı gündemlerin peşine koşuyorlar… Sanal Putin kavgası ve Tahir Elçi olayı yeni gündemler…

Ve gündemlerin efendisinin yeni servis ettiği gündemlerle oyalanıp duruyorlar.

İşte, muhalefete servis edilen yeni gündemler:

“Rus uçağı olduğunu bilsek farklı davranırdık”

“Putin beni çok övdü…”

“Putin’in yüzüne, ‘Suriye’de yaptığınızdan dolayı size kırgınım’ dedim.”

“Paralel yapı tartışmalarına ilişkin, ‘Amerika’daki eğitim sistemine bile nüfuz etmişler, oralardaki sistemi de çökertme peşindeler. Afrika’da, Asya’da, Güney Amerika’da da var bunlar. Bunlar farklı bir örgüt. Dikkat ederseniz, ‘ulusal güvenliğimizi tehdit eden legal görünümlü illegal örgüt’ diyerek milli güvenlik siyaset belgemizin içine koyduk. Küresel bir ihanet şebekesi’ ifadelerini kullandı.”

“IŞİD’le petrol ticareti ispatlanırsa makamımda durmam, Putin durur mu?.. Meşhur Rus satranç ustası petrol tüccarlığı yapıyor.”

“İran devlet başkanına dedim ki ‘bedelini çok ağır ödersiniz’.”

“Eğer birisinin özür dilemesi gerekiyorsa, bu biz değiliz. Hava sahamızı ihlâl edenler özür dilemeli.”

“Bu millet çileye alışık bir millettir”.

“Başkanlık sistemi ve partili cumhurbaşkanlığı tartışmaları konusunda, ‘Çift başlılığı ortadan kaldırmak lazım. Aksi takdirde, birbirinizi ne kadar sevseniz de, geçmişte ne kadar beraber olsanız da, zaman zaman sıkıntılar olabilir. Ama partili cumhurbaşkanlığı olduğu zaman, Fransa’daki sistemin farklı bir versiyonu söz konusu olacak demektir. Bunun da ayrı bir güç katabileceğini düşünüyorum’ dedi.”

Ve son olarak; “DAEŞ ile mücadele kılıfı altında çocukları ve kadınları öldürenlerin vicdanı olduğunu söyleyebilir miyiz? İnsan olmadığı yerde devletin de bir anlamı yoktur. Bütün insanlığı kucaklamayan bir anlayış insani olamaz” diyerek “Dünya Engelliler Günü”’nü de siyasi ranta entegre eden gündem oluşturdu.

Sizce kim engelli?!

Muhalefetin yerine ben düşüneyim dedim. Düşündükçe şu sorular aklıma geldi:

Bu Mete Yarar denen şahıs TRT’de program yapan eski bir derin devlet adamı mı? Derin devlet’i yok ettik diye böbürlenenler onları kullanıyor mu?

“Evet, onların bazılarından yararlanıyorlar” diyenlere hak verelim mi?

Doğru ya; dikkat edin bütün provakatif eylemleri ve duruşları biliyor. Aslında tüm bu bilgiler; Güneydoğu’da çok fazla görev yaptığını söyleyen Yarar “Biz böyle yapardık” mı demek istiyor!?

Bu at kuyruklu siyasal erkin kuyruğu (söz de entel) zatı, amaçlı olarak, yani olayları saptırmak için mi kanal kanal dolaştırıyorlar?

“Evet, M. Yarar, iktidara yaranmak için elinden geleni yapmıyor, elinden gelmeyen de yaptırılarak kamuoyu algısına tecavüz eden bir kimlik gibi duruyor… Provakator. Bu adamın TRT’deki programını seyretmeyin ve gördüğünüz yerde vurun, yani kanal değiştirin. Mete Yarar Akepe’ye yarar…” diyenleri lütfen bir kuple dikkate alın!!

Şu 2 haber önemli ve de düşündürücü:

Rusya lideri Vladimir Putin, masayı devirmiş. Rus lider, Türkiye’nin Rus uçağını düşürdüğü için pişman olacağını ve yaptırımların domates ambargosuyla sınırlı kalmayacağını söyledi.

Ardından; Suriye’de ABD ve Rusya öncülüğünde IŞİD’e karşı iki koldan yürütülen savaş kızışıyor. Önceki gün meclisten tezkere alan İngiltere, 57 dakika sonra Suriye’deki IŞİD petrol kuyularını vurdu. Almanya da bugün tezkere oyluyor. Suriye’de Esad’ı destekleyen İran’ın da savaş uçağı yollayacağı iddia edildi. ABD Dışişleri Bakanı ise “IŞİD’i havadan yenemeyiz” haberi.

Arkadaşlar; 3. Haçlı ordusunu ‘Obama ve Putin’ yavaş-yavaş oluştururken, ben hâlâ bildiğim okuma algısızlığı içinde raks edip duruyorum. Gerçekleri halının altına süpüren engelliyim. Tutamıyorum kendimi, biri beni engellesin!

1992 yılında Birleşmiş Milletler’in kararı ile 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edildiğinden bu yana sürekli ‘Dünya Engelliler Günü’nünde sözcüklere dans ettirip vurgular yaparak, kutladık. Fakat; aydınlık ve özgür düşünce bütünündeki demokrasiyi engelleyenleri sandıkta engeleyemedik.

 

evesbere@mynet.com
 

Tüm Yazıları»

 

Şevket Çorbacıoğlu / Bizim Anadolu / 5 Aralık 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...