Press "Enter" to skip to content

Meral AkŞener’in Siyasi İntiharı

Meral ‘AK’ Şener kendini bitirdiğinin nedeni korkutulması mı, yoksa İmamoğlu ve Yavaş üzerinden CHP’yi bitirip kendini öne çıkararak merkez sağa konuşlanmak mı??!!

Bence Akşener’in masadan kalkması sayın Kılıçdaroğlu’nu ‘sol iklimde’ daha da güvenilir kılmıştır. Duyguların öne geçerek benmerkezli yaratılan Akşener duruşu Akşener’e olan güveni ‘10.10’ şiddetinde sarsmıştır.

Bu duygusal AKşener çıkışı altılı masayı sarsmakla kalmadı, masadakileri de tekmeledi. Düşünün, Maraş merkezli deprem felaketini unutmadık elbet, fakat İYİ merkezli siyasi deprem gündemi, kimyamızı bozdu. Anımsıyorum, sayın Akşener’in “6’lı masayı devirmem millete ihanettir” dediğini. Ben kendisine de ihanet etmesini istemezdim.

Akşener’in “Sayın İmamoğlu ve Sayın Yavaş’a “Kılıçdaroğlu’nu devirin aday olun” çağrısı; Siyaset bilimine aykırılığın yanında, siyaset bildiğini savlayan ve de kadın ikliminde kabul görmüş bir Lidere hiç yakışmadığı gibi, ahlaki de değil.

Bu beklenmeyen İYİ merkezli değil, Akşener merkezli büyük deprem insanların zihninde senaryolara kaynak sorular oluşturdu:

1- Akşener Millet İttifakı’nın seçim kazanması sonrası Parlamenter sisteme geçişte Başbakan yapılmayacağını hissedip tavır almış olabilir mi? AK Parti bu öneriyi yapıp aklını çelmiş olabilir mi?

2- Akşener, kamuoyu yoklaması değerinde halkla yaptığı diyaloglarda Kemal Kılıçdaroğlu ile seçim kazanılamayacağını söylemiş, fakat nedenini açıklamamıştır. Bu noktada Kemal beye hayır dendiyse kendisine “evet” mi dendi? Bu değilse İmamoğlu ve Yavaş öne çıktı da bu benmerkezli umutlar mı sönümlendi?

3- Ekrem İmamoğlu’na nasılsa seçim yasağı geleceğini fırsat bilerek, Akşener hanfendinin niyeti sağ kökenli sayın Mansur Yavaş’ı düşünmüş olabilir mi?

4- Sayın İmamoğlu ve Yavaş üzerinden CHP’yi parçalayacak ve sonrasında fazlasını da düşünerek kendini öne atabilir miydi?

5- Muharrem İnce ile son cumhurbaşkanı seçiminde aldıkları tehditler, yani iktidar ve karanlık odaklar ortaklığında organize bir enterne ediliş olası mıdır?!.. Bunun sosyal medyada hem Meral hanımın bitirileceği, hem Erdoğan’ı bitireceğini siyasi akıl neden düşünmez?

6- Cumhurbaşkanı seçiminde de HDP ile yerel seçimdeki gibi dayanışma oluşturulursa Meral hanım Erdoğan dilini kullanarak masada kalan liderlere; “Bakın kimlerle dayanışma içindeler, İYİ Parti bunun için masayı terk etti” der mi? Demez. Çünkü biliyor ki birileri yerel seçimde dedi ve yenildi. Ve biter…

7- Meral Akşener aday olur mu? Bence tarih olur. Veya Zafer Partisi adayı Muharrem İnce’yi inceden inceye destekler mi? Daha da tarih olur.

Bir siyasi lider, siyaset alanındaki bütün köprüleri hangi siyasi akılla atar, anlamakta güçlük çekiyorum.

Her ne ise, ben izninizle sayın Kılıçdaroğlu’nun ‘masada kalanları ürkütmeksizin’ neler yapması gerektiğini sıralayayım:

1- Tüm Sol oluşumlarla, nüansları öteleyip iletişime geçmelidir.

Bunu açalım; [[ Sayın Kılıçdaroğlu damlaya damlaya oy olur mantığı ve tabanı genişletme adına tüm Sol parti (Buna ‘HDP de dahil’) ve örgütleriyle görüşme süreci başlatmalıdır. Örneğin, bütünsel olarak 5 milyona yakın entelektüel üyeye sahip STÖ ve kamu kurumu niteliğindeki Demokratik Kitle Örgütleri TMMOB, TURMOB, BAROLAR BİRLİĞİ, TABİPLER ODASI ile iletişime geçmeli. Buna DİSK ve kısmen de Türk-İş emekçilerini eklediniz mi seçim kazanılır, Erdoğan altılı masanın beşini kendisine çekse bile.

Bunu neden söylüyorum; sağ oluşumlar kendilerine sıcak bakar, sol oluşumlarda bu sıcaklığı göremezsiniz. Demem o ki, benim her zaman söylediğim gibi sağ ‘özel spesifik durum dışında’ sola oy vermez gerçeğinden yola çıkarak sol kendi coğrafi ikliminden oy alma planını asla ötelememelidir.

2- Eğer sayın Kılıçdaroğlu İmamoğlu ile bu seçimin daha kolay kazanılacağına inanırsa; İmamoğlu adaylığında birleşmeye karar vererek, İmamoğlu’na yasak gelince de kendisini devreye sokup AKP kırgınlarını taca atacak “B planını” devreye sokmalı.

CHP çatısı altındaki sol her seçimde, yemin ediyorum % 40’dan aşağı oy almaz!!!

Akşener hanfendi Türk İslâm Sentezi ile harmanlanmış taşra kurnazlığındaki merkez sağa konuşlanma inşa süreci ütopya’dan öteye geçemez..

evesbere@mynet.com

Önceki yazıları»

Şevket ÇORBACIOĞLU / Bizim Anadolu / 05 Mart 2023

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...