Press "Enter" to skip to content

Meclis’te olağanüstü toplantı…

Meclis’te olağanüstü toplantı…

TBMM Genel Kurulu, CHP’nin isteğiyle ‘terör’ gündemiyle olağanüstü toplandı.


TBMM Genel Kurulu, CHP’nin isteği üzerine toplandı. TBMM, “Toplumsal barışı tehdit eden artan terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önerge”yi görüşecek.

 

Şafak Pavey
Şafak Pavey

 

Olağanüstü Oturum Şafak Pavey’in konuşmasıyla açıldı. Pavey konuşmasında şunları söyledi:

“Burada yaratacağımız her asabiyet sokağa şiddet teşviki olarak dönebiliyor. Bu vatan hırslarımızdan çok daha değerli. Bizler varlıklarımızla bir şey katmak için Meclis’teyiz. Siyaset şiddet bizi her zamankinden çok daha acil göreve çağırıyor. Ortak hafızamızı takip etsek düzlüğe çıkabileceğimize inanıyorum. Değerli milletvekillerini saygıyla selamlıyor gündeme geçiyorum.”

 

Bülent Arınç
Bülent Arınç

 

Ardından Hükümet adına Bülent Arınç söz aldı. Arınç’ın konuşmasında şöyle konuştu:

“Öncelikle CHP Grubuna verdikleri olağanüstü toplanma tekliflerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Son günlerde kalplerimizi kanatan acı olayların,. Soruşturmaların devam ettiği bir zamanda ve hükümetin terörle mücadele yaptığı süreçte konuyla ilgili görüşme zaruret olmuştu. Bunu CHP yerine getirdi. Komisyon kurulabilir korumayabilir bunlar sizlerin değerli oylarınızla belli olacaktır.

Son günlerde yaşanan olayları hepimiz acı ile karşıladık ve tepkimizi verdik. Ayrıntılarını biraz sonra vereceğim şiddet olayları kapsamında ülkemizde bir üzüntünün hakim olduğunu söyleyebilirim. Memleketini seven herkes üzüntülü ve tepkilidir. Meclis olarak bunu görüşmek hepimizin göreviydi.

Bu günkü konumuz ülkemizde giderek artan terör olaylarını nedeni araştırmak ve engellemek için meclis komisyonunun kurulmasını içeriyor.

Bu konuda iki rapor vardır. İnsan hakları inceleme komisyonunun hazırladığı bir rapordur. Bu Şubat 2013’tedir. Yine aynı dönemde Kasım 2013 tarihli meclis araştırma raporumuz var.

Bunun ayında geçtiğimiz dönemde 10 Temmuz 2014 tarihli terörün sona erdirilmesi maddeli kanun hazırlanmış ve resmi gazete yayınlanmıştır.

Operasyonlarda tutuklananların 140’ı PKK, 1’i DHKP-C, 31’i IŞİD üyesi.”

 

 

Gündem Araştırma Önergesi

 

TBMM Olağanüstü Oturumunda AKP adına Mahir Ünal, CHP adına Levent Gök, MHP adına Ümit Özdağ, HDP adına Osman Baydemir kürsüye gelecek.

Genel Kurul’un tek gündemi Araştırma Önergesi olacak. Olağanüstü toplantı olması dolayısıyla Meclis’in bu oturumunda başka bir konu ele alınmayacak. Ayrıca, CHP’nin Araştırma Önergesi’nin daha önce benzer içerikte verilen HDP’nin Araştırma Önergesi ile birleştirilmesi de olamayacak.

Genel Kurul’un önerge görüşmesini kapalı oturumda yapması, ayrıca geçen dönem Çözüm Süreci konusunda Araştırma Komisyonu Raporu bulunması, TBMM İnsan Hakları Komisyonu bünyesindeki alt komisyonun terör olayları ve sonuçlarıyla ilgili çalışma yapması nedeniyle yeni bir komisyon kurulmaması bekleniyor.

 

 

Bizim Anadolu / 29 Temmuz 2015

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...