Press "Enter" to skip to content

Liberal Parti seçim düğmesine bastı

Liberal Parti seçim düğmesine bastı

Bu yıl seçime gidecek olan Kebek’te iktidarda olan Liberal Parti değişik kökenlilere yönelik bir toplantı yaptı.

 

 

 

 

 

 

1 Ekim 2018’de genel seçimlere gidecek olan Kebek, seçim düğmesine bastı. Değişik kökenlilere yönelik 7 Nisan’da bir toplantı düzenleyen Kebek Liberal Partisi, siyasete soyunmuş kişilerin ağzından göçmenlik öykülerini sundu.

 

Liberal Parti Milletvekili Saul Polo.

 

Kolombiya kökenli Laval-Des-Rapides Bölgesi Milletvekili Saul Polo Kebek’e nasıl yerleşip siyasete nasıl girdiğini anlatırken, burada Kebekli ve Kanadalı kimliğini kazandığında, daha önceki kimliklerinden çıkmadığını, bunların hepsini üstünde taşıdığını, bu durumun da kendisine bir zenginlik kattığını anlattı.

Değişik kökenlileri siyasete girmeye çağıran Liberal Parti Milletvekili Saul Polo, toplum bireylerinin de seçimlerde kesinlikle oy vermelerinin önemine dikkat çekti.

Savunman Şahad Salman.

 

Daha sonra mikrofona gelen Irak kökenli bir ailenin çocuğu olarak Kebek’te doğmuş olan ve bu nedenle kendisini Kebek kökenli olarak kabul eden Savunman Şahad Salman, türbanlı biri olarak kişi hakları savunuculuğunu seçtiğini bildirdi. Özellikle 2001 yılında New York’ta ikiz kulelere yönelik terör saldırısında Müslüman bir çocuk olarak zor anlar yaşadığını anlatan Şahad Salman, o zamandan bu yana ayrımcılığa karşı çalışmalarda bulunduğunu belirtti.

Kebek Babakanı Philippe Couillard.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Kebek Başbakanı ve Liberal Parti Önderi Philippe Couillard, kendisinin de salonda bulunan herkes gibi bir göçmen olduğunu, ailesinin 1600 yıllarının ilk yarısında Kebek’e geldiğini, sorunların olduğunu kabul ettiğini, ancak bunların üstesinden hep birlikte gelinebileceğini söyledi.

 

Montreal Türk Kültür Merkezi’nden Tuğba ve İlhami Aykın, Montreal Türk Kadınlar Derneği Başkanı Rabiye Şeşen Başbakan Couillard ile.

 

Kendisinin, dinden söz edene sağlık hizmetinden, farklı kökenden söz edene eğitimden, farklı giyinmekten söz edene istihdam yaratmaktan, ekonomiden söz ettiğini, önemli olanın bunlar olduğunu, hep birlikte daha iyi bir Kebek yaratmak için daha çok çalışmanın gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Toplum üyeleri Yüksek Öğrenim Bakanı Hèlène David’in Siyasi Ataşesi Madeleine Sultan ve eşi Georges Nacar ile birlikte.

 

1 Ekim 2018 tarihinde genel seçimlerin yapılacağını anımsatan Başbakan Couillard, Liberal Partinin kapılarının herkese açık olduğunu, değişik kökenli yurttaşların çekinmeden siyasete atılmaları ve oy vermeleri çağrısında bulundu.

 

Başbakanı dinlerken.

 

Değişik kökenli toplum üyelerinin katıldığı toplantıya Türk toplumu üyeleri Montreal Türk Kadınlar Derneği Başkanı Rabiye Şeşen, Yönetim Kurulu Üyesi Feride Bekbay, Bizim Anadolu Gazetesi yazarları Duygu Özmekik, Başak Kılıç ve Genel Yayın Yönetmenimiz Ömer Özen’in yanı sıra Montreal Türk Kültür Merkezi’nden İlhami ve Tuğba Aykın da katıldı.

 

 

Bizim Anadolu / 16 Nisan 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...