Press "Enter" to skip to content

Legault iktidarını korudu

Dün yapılan genel seçimlerde 2018’den beri hükümeti yöneten Coalition avenir Québec / Kebek Gelecek Koalisyonu (CAQ) / ikinci bir dört yıl için daha iktidarını korudu.

François Legault’nun önderliğini yaptığı CAQ % 41 oy oranıyla 90 milletvekili çıkarırken, Dominique Anglade’ın Liberal Partisi (PLQ) % 14,3 ile 21 milletvekili , Gabriel Nadeau-Dubois’nın Eş-Sözcülüğü’nü yaptığı Kebek Dayanışma Partisi (QS) % 15,4 oy oranıyla 11 milletvekili, Kebek Partisi (PQ) Paul St-Pierre Plamondon ise partiyi hiç olmasa yok olmaktan kurtararak % 14,6 oy oranıyla 3 milletvekili çıkardı. Önderliğini Éric Duhaime’in yaptığı Kebek Tutucu Partisi (PCQ) % 12,9 oy oranına sahip olmasına karşın herhangi bir milletvekilliği alamadı. Kebek seçmeninin % 65,2’si sandık başına gitti.

Küresel Salgından yeni çıkan ve macerayı sevmeyen Kebekliler, birçok yanlışına karşın Legault’ya ikinci bir şans vermeyi yeğlediler.

Özellikle sağlıkta özelleştirmeyi savunan Tutucu Parti’ye pek eğilim göstermeyen Kebekliler, uzun yıllardır sorun yaşadıkları sağlık sisteminin özelleştirmeyle çözülemeyeceğini, ancak eldekileri de riske atmamak için Kebek Gelecek Koalisyonu’na ‘yeniden’ güvenmeyi seçtiler.

Legault ‘sorumluluğumun farkındayım’ dedi.

Legault: ‘Sorumluluğumun farkındayım!’

Beni ikinci kez Başbakanlığa seçerek büyük bir onur verdiniz. Bu çok büyük bir sorumluluk ve tüm kalbimle bunu yerine getireceğime emin olabilirsiniz’ diyerek gecenin sonunda yapmış olduğu teşekkür konuşmasında sağlık, eğitim, enflasyon ve çevre kirliliğinin öncelikleri olduğunun altını çizen François Legault, gelecek birkaç hafta içinde Kebeklileri birleştiren bu konuları konuşmak için diğer dört parti önderiyle bir araya geleceğini bildirdi.

Bizim Anadolu / 04 Ekim 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...