Press "Enter" to skip to content

La Diva Turca Belgeseli Toronto’da gösterildi

La Diva Turca (Leyla Gencer) Belgeseli Toronto’da gösterildi.

11 Aralık Pazar günü Toronto Üniversitesi Innis Hall’da senaryosunu Zeynep Oral’ın yazdığı, Selçuk Metin’in yönettiği ‘La Diva Turca (Leyla Gencer)’ belgeseli Ankara Kitaplığının bir etkinliği olarak Toronto’da yaşayan Türk toplumuyla buluştu.

200 kadar seyirciye sunulan belgesel ilgiyle izlendi. Davetliler arasında Toronto Başkonsolosu Sinem Mungan ve İtalya Başkonsolosu da vardı. Belgeselin sunumunun ardından Gazeteci ve Senaryo Yazarı Zeynep Oral ve belgeselin yönetmeni Selçuk Metin sahnede oturarak seyircilerin sorularını yanıtladılar. Gösterim 20 $ bilet karşılığı izlenebildi. Tanıtım konuşmasını Ankara Kitaplığı adına Özen Vekiloğlu ve Toronto’da yaşayan Mezzo Soprano Beste Kalender yaptı. Beste Kalender yeni doğan kızına Leyla adını verdiğini belirtti.

Belgeselde kullanılan görseller daha çok fotoğraflardan oluşuyordu. Seyircilerden gelen yeterli görsellerin olmadığı sorusuna La Scala’da ve diğer operalardan belgesellerin alınmasının zorlukları anlatıldı.

Leyla Gencer’in gösteri filmlerinin azlığı dikkat çekti. Seyirciler daha çok Leyla Gencer’in film ve videosunu görmek istediklerini belirttiler.

Dünyada haklı bir üne sahip ve bir efsane olan Soprano Leyla Gencer sevgiyle anıldı ve belgeselin ardından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Arkadaşımız Celal Uçar yazar ve eleştirmen Zeynep Oral ile.

Gazeteci Yazar Zeynep Oral Ankara Kitaplığının davetlisi olarak ikinci defa Toronto’ya geliyordu. İlk gelişi 8 yıl önce Quebec’te gerçekleştirilen PEN Başkanlık Seçimlerine katıldıktan sonra olmuştu.

Celal Uçar / Bizim Anadolu / 22 Aralık 2022

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply