Press "Enter" to skip to content

Kültür Mirasımız ve Yükselen Gençlerimiz

Kültür Mirasımız ve Yükselen Gençlerimiz

Bir toplum içinde nesilden nesile geçen somut örf, adet ve geleneklerle birlikte, geçmişten aktarılan, yapıt, resim, eser, antik kent gibi, gözle görülen tüm varlıklar o toplumun kültürel değerlerini oluşturur.

 

 

 

 

(Bu bir teşekkür mesajıdır.)

Bir toplum içinde nesilden nesile geçen somut örf, adet ve geleneklerle birlikte, geçmişten aktarılan, yapıt, resim, eser, antik kent gibi, gözle görülen tüm varlıklar o toplumun kültürel değerlerini oluşturur.

Bunun yanında, dil, din, tarih ve manevi değerler o toplumun milli kültürünü yansıtır.

Her ne olursa olsun bireyler kendi milli kültürüne ve değerlerine sahip çıkarak, imkânları dahilinde onu yaşatmakla sorumludur.

 

Biz;

Farklı kültürleri bünyesinde barındıran ikinci vatanımızda, bir çok kişinin katkı ve destekleriyle emek verilerek kurulan, sosyal ve kültürel amaçlı derneklerin, gönüllü çalışanları tarafından organize edilen aktiviteleriyle, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak kendi kimliğimizi koruyarak, sahip çıkarak ve bulunduğumuz ülke coğrafyasında, kimseye rahatsızlık vermeden, mümkün olduğunca kültürel mirasımızı yaşayarak, tanıtarak ve çocuklarımıza da aşılayarak yaşatmayı seçen etnik bir grubuz.

Mevcut derneklerimiz aracılığıyla kutladığımız Milli ve Dini bayramlarımızla birlikte, Atatürk’ü Anma etkinliklerimiz gibi önemli ve özel günlerimizde her zaman birlikte olma gayreti içindeyiz.

Bazen bir yemek, bazen bir piknik, bazen bir anma töreni…

Geçtiğimiz günlerde işte gene böyle bir organizasyonda bizleri buluşturup, kaynaştıran araç müzik oldu.

Toronto ve Ottava Klasik Türk Müziği korolarının ortaklaşa gerçekleştirdiği, Türk musikisinin değerli hocası, sayın Dikran İstanbul yönetiminde, gönüllü koro üyeleri eşliğinde, geçmişten günümüze içimize işlemiş, melodisini bildiğimiz ama hafızamızdan silinmiş sözlerin gün yüzüne çıktığı, birbirinden güzel eserleri dinleme ve kendilerine eşlik etme fırsatı bulduk.

Ardı ardına seslendirilen şarkılarda yer yer duygulandık, eskileri yad ettik, çocukluğumuza, gençliğimize sürüklendik. Hüzzam Semai, Uşşak peşrev peşinde türkü, fasıl derken; saatler su gibi keyifle geçti.

Konser öncesi biz dinleyiciler için emek verilerek hazırlanmış olan gecenin programını, gösteri salonunda yeterli ışık olmadığı için inceleyemesem de, program sonrası göz gezdirirken hoca’nın yazısı dikkatimi çekti.

Duygulanarak iki kere okuduğum bu yazının kısa bir kesitini ara ara birleştirerek sizlere aktarmak istedim.

 

Şöyle diyor Dikran İstanbul:

“Geçtiğimiz senelerde verilen konserlerin açılış konuşmalarında ve dağıtılan programların arkasında bu koro’nun tarihi ve amaçları hakkında muhtelif açıklamalar yapılmıştır. Bu amaçların sizlere daha sarih bir şekilde belirtilmesi gerektiğini düşünerek bu satırları yazma ihtiyacı duydum.

Koromuzun başlıca amacı, yurt içindeki müzik akımlarının yönü ne şekil alırsa alsın, “Klasik Türk Musikisi”ni yaşatmak ve onun kendine has kurallarını muhafaza ederek bizden sonraki nesillere aktarmaktır.

Bu nedenle koromuz her dönem değişik makamlarda repertuvar hazırlayıp kendi üyelerine ve yeni katılan üyelere öğretmekte sazlı ve sözlü olarak icra etmektedir.”

 

Ve ben;

Çocukluğumdan itibaren, ailemden gelen ve adeta bir miras gibi sevip, saygı duyduğum, sevgili Dikran İstanbul’un da dile getirdiği gibi, Türk Sanat Müziğini bir başka ülkede yaşatabiliyor olmanın sevinci ile;

Bize keyifli bir müzik ziyafeti sunan, Toronto Klasik Türk Müziği Korosu’nun değerli üyelerine ve aralarında arkadaşlarımında bulunduğu Ottava Klasik Türk Müziği Korosu’nun değerli üyelerine, gösterdikleri emek, çaba ve özveri için çok teşekkür ediyor ve sayın Dikran İstanbul’u da ayrıca tebrik ediyor, kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

 

*

 

Bunun yanında;

Kanada’nın çeşitli şehirlerinde düzenlenen yarışmalarında ülkemizin bayrağını ve adını başarılı bir şekilde temsil eden, sayısız madalyayı evine taşıyan ve bizim de gurur duymamıza vesile olan sevgili Atilla Şahin Pacyna’nın önümüzdeki yıllardaki hedefi, bayrağımızı uluslararası müsabakalarda dalgalandırmak.

Atilla için son derece zahmetli ve bir o kadar da masraflı olan yolculuğunda, bizim de Türk toplumu olarak görevimiz, manevi duygularla bayrağımıza sahip çıkarak ve gerekli önemi vererek yaptığı spor dalında, kendisini canı gönülden maddi ve manevi yönde desteklememiz.

Atilla’ya vatan sevgisini aşılayan Pacyna ailesine teşekkür ediyor ve geleceğimizi şekillendirecek olan gençlerimizi sevgiyle kucaklıyor, gönlünü spora, sanata, güzel sanatlara, müziğe, bilime vermiş tüm çocuklarımıza başarılar diliyorum.

Güzel günlerde görüşmek dileğimle,

 

içTen

 

ictenicten@hotmail.com

 

Tüm Yazıları»

 

 

İçten Külünk / Bizim Anadolu / 19 Nisan 2019

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...